Estónsko buduje obrannú líniu na hranici s Ruskom: Prvé protitankové zákopy sú hotové
Estónska armáda a Štátne investičné centrum obrany spoločne realizujú projekt, ktorý zahŕňa výstavbu protitankových priekop, bunkrov a skladovacích priestorov pre vojenský materiál.

Estónsko začalo s výstavbou Baltskej obrannej línie na svojej juhovýchodnej hranici s Ruskom. Cieľom je posilniť obranu krajiny a odradiť potenciálneho agresora.
V estónskej obci Vinski, priamo na hranici s Ruskom, vzniká protitanková priekopa s hĺbkou tri metre, šírkou štyri metre a dĺžkou štyri kilometre. Podľa predstaviteľov estónskej armády má táto prekážka spomaliť prípadný postup nepriateľa a poskytnúť Estónsku cenný čas na reakciu. Priekopa sa buduje medzi existujúcim oplotením a hraničnými stĺpmi.
„Buduje sa hlavne na našej strane hranice, aby vytvorila ďalšiu prekážku,“ uviedol podplukovník Ainar Afanasiev, vedúci ženijnej jednotky estónskej obrannej divízie. Priekopy sa kopú pozdĺž hranice tam, kde to Ozbrojené sily považujú za potrebné. V budúcnosti sa stanú súčasťou hraničnej infraštruktúry, ktorá prispeje k lepšiemu monitorovaniu hranice aj v mierových časoch.
Štátne investičné centrum obrany vyčlenilo na výstavbu Baltskej obrannej línie tento rok 4,4 milióna eur. Do jesene by malo byť hotových 28 bunkrov a približne 10 skladovacích priestorov. Miesta pre ich umiestnenie sa už dohadujú.
Komentár redakcie: Výstavba Baltskej obrannej línie je súčasťou širšieho úsilia pobaltských krajín o posilnenie bezpečnosti v reakcii na zmenenú bezpečnostnú situáciu v Európe. Estónsko, Lotyšsko a Litva sa aktívne pripravujú na rôzne scenáre, vrátane najhoršieho, a pracujú na zlepšení civilnej ochrany a vojenskej pripravenosti.
Po ruskej invázii na Ukrajinu sa pobaltské krajiny snažia posilniť svoju obranu. Litva schválila program posilnenia civilnej ochrany, ktorý zahŕňa výstavbu úkrytov, systém včasného varovania a mobilnú aplikáciu. Estónsko, Lotyšsko a Litva sa dohodli na vytvorení spoločnej obrannej línie na hranici s Ruskom a požiadali EÚ o 2,5 miliardy eur na jej financovanie.
Podľa vojenských expertov má verejná prezentácia výstavby obranných štruktúr strategický význam. Viditeľnosť týchto štruktúr núti potenciálneho agresora meniť plány, spomaľuje ho a robí ho zraniteľnejším.