EÚ reaguje na Trumpove hrozby: Požaduje rešpekt a varuje pred clami

Obchodné vzťahy medzi EÚ a USA sú pod tlakom. Trump pohrozil clami, Európa žiada férový prístup.

EÚ reaguje na Trumpove hrozby: Požaduje rešpekt a varuje pred clami
Zdroj: zenfs.com
Európska únia reaguje na vyhrážky amerického prezidenta Donalda Trumpa o zavedení 50% ciel na všetok tovar z EÚ. Brusel žiada partnerský prístup založený na rešpekte, nie na zastrašovaní.

Európsky komisár pre obchod Maroš Šefčovič po telefonáte so zástupcami USA zdôraznil, že EÚ je plne odhodlaná dosiahnuť obchodnú dohodu s USA, ktorá bude výhodná pre obe strany. "Obchod medzi EÚ a USA je rozsiahly a musí sa riadiť vzájomným rešpektom, nie hrozbami. Sme pripravení brániť naše záujmy," uviedol Šefčovič.

Trump prostredníctvom sociálnych médií vyjadril nespokojnosť s tempom obchodných rokovaní a potvrdil plán zaviesť clá od 1. júna. "Naše diskusie s EÚ nikam nevedú," napísal a dodal, že pre produkty vyrobené v USA clá nebudú platiť. Neskôr novinárom povedal, že neočakáva dohodu, no pripustil, že veľká investícia európskej spoločnosti v USA by mohla viesť k odloženiu plánovaných ciel.

EÚ je jedným z najväčších obchodných partnerov USA. V minulom roku vyviezla do USA tovar za viac ako 600 miliárd dolárov a doviezla tovar za 370 miliárd dolárov. Európske vlády varujú, že zavedenie vyšších ciel by poškodilo obe strany. Írsky premiér Micheál Martin uviedol, že rokovania sú najlepšou a jedinou udržateľnou cestou vpred. Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Saint-Martin zdôraznil pripravenosť reagovať na prípadnú eskaláciu. Nemecká ministerka hospodárstva Katherina Reiche vyzvala na maximálne úsilie o dosiahnutie riešenia s USA. Holandský premiér Dick Schoof podporil stratégiu EÚ v obchodných rokovaniach a pripomenul, že sme už videli, ako clá v rozhovoroch s USA rástli a klesali.

Komentár redakcie: Trumpova politika ciel a vyhrážok v medzinárodnom obchode opäť testuje vzťahy s Európskou úniou. Otázkou zostáva, či sa podarí nájsť spoločnú reč a odvrátiť negatívne dopady na ekonomiku oboch strán.

Bývalý Trumpov ekonomický poradca Stephen Moore naznačil možnosť individuálnych rokovaní s jednotlivými krajinami EÚ a vyjadril presvedčenie, že Trumpovým cieľom je oddeliť USA a celý svet od čínskeho vplyvu. Začiatkom apríla Trump oznámil clá na široký zoznam krajín vrátane 20% dane na väčšinu tovaru z EÚ predávaného do USA. Neskôr pozastavil zavedenie vyšších ciel do 8. júla, ponechal však v platnosti 10% daň. Vyššie clá zostali v platnosti aj voči Číne, hoci boli výrazne znížené. USA si ponechali aj 25% clo na dovoz ocele a hliníka z EÚ.

EÚ pohrozila zavedením 25% cla na americký tovar v hodnote 18 miliárd eur, ale toto opatrenie bolo pozastavené. V súčasnosti konzultuje dodatočné opatrenia proti dovozu z USA v hodnote 95 miliárd eur. Trump dlhodobo kritizuje obchodnú nerovnováhu, kde EÚ predáva do USA viac tovaru, ako z Ameriky nakupuje. Sťažuje sa na politiky, ktoré považuje za nespravodlivé voči americkým spoločnostiam, najmä v oblasti automobilov a poľnohospodárskych produktov. Varoval aj spoločnosť Apple, že zavedie 25% dovozné clo na iPhony, ktoré nebudú vyrobené v Amerike, a neskôr rozšíril hrozbu na všetky smartfóny. Na najnovšie hrozby reagovali akciové trhy v USA a EÚ poklesom.