Globálna spotreba a produkcia kokaínu dosahujú rekordné úrovne, varuje správa OSN
Podľa správy OSN globálna produkcia kokaínu prudko vzrástla, pričom sa objavujú nové trhy a rastie vplyv organizovaného zločinu.

Produkcia, zhabanie a užívanie kokaínu dosiahli v roku 2023 rekordné maximá, pričom trh s touto nelegálnou drogou je najrýchlejšie rastúcim na svete, uvádza správa agentúry OSN.
Nelegálna produkcia kokaínu v roku 2023 dosiahla 3 708 ton, čo je takmer o 34 % viac ako v roku 2022 a viac ako štvornásobok oproti stavu spred desiatich rokov, kedy bola na minime. Uvádza to vo svojej výročnej správe Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) so sídlom vo Viedni. Súčasný nárast je spôsobený najmä zväčšením plochy, na ktorej sa v Kolumbii pestuje koka, a aktualizovanými údajmi o výnosoch. Globálne zhabanie kokaínu tiež zaznamenalo rekordnú úroveň 2 275 ton, čo predstavuje 68 % nárast za štyri roky do roku 2023. Počet užívateľov kokaínu sa v roku 2023 zvýšil na 25 miliónov, oproti 17 miliónom pred desiatimi rokmi.
"Kokaín sa stal módnym pre majetnejšiu spoločnosť," povedala hlavná výskumníčka UNODC Angela Me, pričom poukázala na "začarovaný kruh" zvýšeného užívania a produkcie. Hoci Kolumbia zostáva kľúčovým producentom, obchodníci s kokaínom prenikajú na nové trhy v Ázii a Afrike, uvádza sa v správe, pričom organizované zločinecké skupiny zo západného Balkánu zvyšujú svoj vplyv.
"Severná Amerika, západná a stredná Európa a Južná Amerika naďalej predstavujú najväčšie trhy pre kokaín na základe počtu ľudí, ktorí užívali drogy v minulom roku, a na základe údajov získaných z analýzy odpadových vôd." UNODC poznamenal, že "nová éra globálnej nestability zintenzívnila výzvy pri riešení svetového drogového problému, posilnila organizované zločinecké skupiny a posunula užívanie drog na historicky vysoké úrovne".
Komentár redakcie: Správa UNODC poukazuje na alarmujúci nárast produkcie a užívania kokaínu na celom svete. Tento trend je spojený s viacerými faktormi, vrátane zvýšenej produkcie v Kolumbii, vzniku nových trhov a vplyvu organizovaného zločinu. Situáciu komplikuje aj globálna nestabilita, ktorá sťažuje riešenie drogového problému.
V roku 2023 sa odhadovalo, že 6 % ľudí vo veku od 15 do 64 rokov užilo drogu, v porovnaní s 5,2 % populácie v roku 2013. Konope zostáva najrozšírenejšou drogou. Zhabanie stimulantov amfetamínového typu dosiahlo v roku 2023 rekordnú úroveň a tvorilo takmer polovicu všetkých globálnych zhabaní syntetických drog, po ktorých nasledovali syntetické opioidy vrátane fentanylu, uviedol UNODC. Medzi hlavné drogy patrili metamfetamín a amfetamín. Pád vládcu Bašára al-Asada v Sýrii minulý december "vytvoril neistotu ohľadom budúcnosti obchodu s captagónom", dodal UNODC. Začiatkom tohto mesiaca Sýria uviedla, že úrady skonfiškovali všetky výrobné zariadenia nelegálneho stimulantu, ktorý sa za Asadovho režimu stal najväčším vývozom Sýrie.
"Najnovšie údaje o zhabaniach z rokov 2024 a 2025 potvrdzujú, že captagón naďalej prúdi - najmä do krajín Arabského polostrova - čo pravdepodobne naznačuje uvoľnenie predtým nahromadených zásob alebo pokračujúcu výrobu na rôznych miestach," uviedol UNODC.