Graham: Trump podporuje 500% clo na krajiny nakupujúce ruskú ropu
Návrh zákona, o ktorom by mal Kongres hlasovať po skončení prázdnin, navrhuje masívne clo na krajiny, ktoré ekonomicky podporujú Rusko prostredníctvom nákupu jeho energetických zdrojov.

Senátor Lindsey Graham tvrdí, že Donald Trump podporuje návrh zákona o uvalení vysokých ciel na krajiny, ktoré naďalej odoberajú ruskú ropu a tým prispievajú k financovaniu vojny na Ukrajine.
Republikánsky senátor Lindsey Graham v rozhovore pre ABC News uviedol, že bývalý prezident Donald Trump podporuje nový návrh zákona, ktorý má zaviesť sankcie proti Rusku a krajinám, ktoré nakupujú jeho energetické zdroje. Očakáva sa, že Kongres bude o legislatíve hlasovať po skončení júlových prázdnin.
Graham označil údajný Trumpov súhlas s návrhom, ktorý stanovuje 500-percentné clo na nákupy ruskej energie, za "veľký prelom". "Ak nakupujete produkty z Ruska a nepomáhate Ukrajine, potom sa na vaše produkty dovážané do Spojených štátov uvalí 500-percentné clo," vysvetlil senátor.
Graham pripomenul, že Čína a India odoberajú viac ako 70 % ruskej ropy. Podľa neho tieto krajiny financujú ruskú vojnovú mašinériu, čo je potrebné zastaviť. Jeho návrh zákona by prezidentovi umožnil uvaliť clá na Čínu, Indiu a ďalšie krajiny, aby ich prinútil prestať podporovať Putinovu vojnu a zasadnúť za rokovací stôl.
Komentár redakcie: Zatiaľ čo senátor Graham prezentuje podporu bývalého prezidenta Trumpa návrhu zákona ako hotovú vec, reakcie na sociálnych sieťach sú skeptické. Mnohí používatelia spochybňujú Trumpovu reálnu podporu návrhu, prípadne jeho pochopenie rozsahu navrhovaných ciel. Skutočnosť, že Biely dom pôvodne s prijatím návrhu váhal a neskôr žiadal jeho zmiernenie, tiež pridáva na pochybnostiach.
Senátor vyjadril presvedčenie, že Trump návrh zákona podpíše, ak prejde Kongresom. Návrh zákona prvýkrát zameriava pozornosť nielen na samotné Rusko, ale najmä na odberateľov jeho kľúčového exportu – energií.
Už v apríli Graham predstavil návrh zákona navrhujúci prísne sankcie proti Rusku za odmietanie trvalého mieru s Ukrajinou. Biely dom však s podporou legislatívy otáľal. V júni americké médiá informovali, že Trumpova administratíva bola s návrhom nespokojná a žiadala jeho zmiernenie. Senát neskôr odložil prerokovanie návrhu zákona do júla z dôvodu rastúceho napätia medzi Iránom a Izraelom, keďže americkí predstavitelia sa obávali, že prebiehajúce nepriateľstvá na Blízkom východe by mohli viesť k prudkému nárastu cien ropy.