„Gringo, choď domov!“ V Mexico City rastie nevôľa voči Američanom kvôli rastu cien a gentrifikácii

Protesty v Mexico City upozorňujú na rastúce napätie medzi miestnymi obyvateľmi a prichádzajúcimi cudzincami v súvislosti s rastom cien a zmenami v mestskej infraštruktúre.

„Gringo, choď domov!“ V Mexico City rastie nevôľa voči Američanom kvôli rastu cien a gentrifikácii
Zdroj: brightspotcdn.com
V Mexico City sa stupňuje napätie medzi miestnymi a novousadlíkmi zo zahraničia. Dôvodom je rastúca nespokojnosť s gentrifikáciou a nárastom cien nehnuteľností, ktoré súvisia s prílevom digitálnych nomádov, najmä z USA a Európy.

Od začiatku pandémie zažíva Mexico City nápor cudzincov, predovšetkým Američanov a Európanov, ktorých lákajú nízke životné náklady a možnosti práce na diaľku. Tento trend spôsobil transformáciu niektorých štvrtí v centre mesta. Tradičné prevádzky ako tortillerie, malé obchody a holičstvá ustupujú barom, kaviarňam a štúdiám Pilates, ktoré často komunikujú v angličtine. Nájmy prudko vzrástli a mnoho miestnych si už nemôže dovoliť bývanie vo svojich domovoch.

Nárast cien a nedostatok dostupného bývania je pripisovaný príchodu nových obyvateľov a existencii viac ako 35 000 ubytovacích zariadení Airbnb. Nespokojnosť vyústila do pouličných protestov, kde demonštranti skandovali heslá ako „Gringo, choď domov!“ a požadovali od mexickej vlády obmedzenie krátkodobých prenájmov a zdaňovanie cudzincov.

Protesty, ktoré sa konali na Deň nezávislosti USA, boli označené ako demonštrácia proti „americkému imperializmu“. Pochod prešiel aj okolo americkej ambasády. Hoci bol spočiatku pokojný, neskôr prerástol do vandalizmu. Demonštranti rozbíjali okná na obchodoch, bankách, populárnych sieťach s tacos a kaviarni Starbucks. Videá ukazujú, ako protestujúci obťažovali turistov v reštauráciách, až kým ich nedonútili odísť. Niektorí zákazníci tvrdili, že sú Mexičania a ukazovali svoje identifikačné karty.

Komentár redakcie: Situácia v Mexico City poukazuje na komplexný problém gentrifikácie, ktorý je spojený s globálnou migráciou a zmenami v pracovnom trhu. Riešenie si vyžaduje vyvážený prístup, ktorý zohľadňuje potreby miestnych obyvateľov aj práva cudzincov. Dôležitá je regulácia trhu s nehnuteľnosťami, podpora výstavby dostupného bývania a dialóg medzi všetkými zainteresovanými stranami.

Na stenách sa objavili nápisy ako „Moja kultúra nie je tvoj trend“ a „Zabi gringa“. Protesty pripomínajú demonštrácie proti masovému turizmu a vysokým cenám bývania v mestách ako Barcelona a Berlín. Spochybňujú tradičnú predstavu Mexico City ako miesta otvoreného pre cudzincov a prispievajú k rastúcemu napätiu medzi krajinami.

Mexickí predstavitelia odsúdili vandalizmus a xenofóbne prejavy demonštrantov. Starostka Mexico City, Claudia Sheinbaum, zdôraznila, že protestujúci majú legitímne požiadavky a že gentrifikáciu je potrebné riešiť. Mesto sa chce zamerať na výstavbu dostupného bývania. Kritika smeruje aj na Sheinbaum, ktorá počas svojho pôsobenia vo funkcii primátorky nepodnikla dostatočné kroky proti vytláčaniu dlhodobých obyvateľov kvôli prenájmom pre digitálnych nomádov a turistov.

Analytici spochybňujú tvrdenia, že za rast cien v Mexico City je zodpovedný iba prílev cudzincov. Politologička Viri Ríos tvrdí, že ceny bývania v Mexiku rástli už pred príchodom cudzincov, a to v celej krajine. Medzi hlavné príčiny patria vysoké náklady na výstavbu a verejné politiky, ktoré neumožňujú dostatočnú výstavbu vzhľadom na dopyt.