Grónsko uzatvára lukratívnu dohodu s Európou o ťažbe nerastných surovín, čo je rana pre Trumpove ambície
Grónsko udelilo povolenie na ťažbu anortozitu, čo signalizuje posilnenie európskej spolupráce v oblasti nerastných surovín a oslabenie potenciálneho vplyvu amerických investícií.

Grónsko povolilo dánsko-francúzskemu konzorciu ťažbu horniny kľúčovej pre výrobu hliníka. Táto dohoda prichádza po tom, čo bývalý americký prezident Donald Trump prejavil záujem o kúpu tohto autonómneho územia.
Spoločnosť Greenland Anorthosite Mining (GAM), podporovaná francúzskou spoločnosťou Jean Boulle Group a investičnými firmami z Dánska a Grónska, získala 30-ročné povolenie na ťažbu anortozitu. Tento krok prichádza po tom, čo bývalý prezident USA Donald Trump prejavil záujem o akvizíciu Grónska, autonómneho územia patriaceho pod Dánske kráľovstvo.
Naaja Nathanielsen, ministerka pre nerastné zdroje Grónska, uviedla, že záujem USA o ostrov sa zatiaľ neprejavil v konkrétnych investíciách. Dohoda s európskymi partnermi ukazuje, že dialóg s Európou napreduje rýchlejšie. GAM plánuje ťažiť anortozit, bielu horninu bohatú na hliník, mikro siliku a vápnik, a využívať ho v priemysle sklenených vlákien.
Ministerka Nathanielsen dodala, že cieľom je rozšíriť projekt a vytvoriť klimaticky priaznivú alternatívu k bauxitu pri výrobe hliníka pre letecký, automobilový a obranný priemysel. Hoci Grónsko navštívili súkromné delegácie z USA, formálny dialóg s novou americkou administratívou sa nezačal a neprejavil sa ani zvýšený záujem o priame investície. Spolupráca s EÚ a Dánskom napreduje hladšie.
Komentár redakcie: Rozhodnutie Grónska uprednostniť európsku spoluprácu pri ťažbe nerastných surovín zdôrazňuje strategický význam Arktídy a rastúcu konkurenciu medzi globálnymi mocnosťami o prístup k jej zdrojom. Budúcnosť ukáže, či GAM dokáže úspešne realizovať rozsiahly projekt a prispieť k udržateľnejšej výrobe hliníka.
Jesper Willaing Zeuthen, odborný asistent na Aalborg University v Dánsku, pre Newsweek uviedol, že záujem Trumpa o zdroje z Grónska sa pravdepodobne zameriava skôr na dlhodobé investície a zabezpečenie nerastných surovín do budúcnosti, než na okamžitý rozvoj baní. Grónska legislatíva to komplikuje, pretože ťažobné licencie sú dočasné a vyžadujú si nákladné aktivity na daných lokalitách pre ich udržanie. Ak by sa grónske územie riadilo podľa americkej legislatívy, investori by mohli jednoducho kúpiť pozemky vrátane práv na podzemné zdroje a čakať, kým sa roztopí ľad. Keďže však pozemky v Grónsku patria štátu, takáto situácia je vzdialená.