Hegseth zľahčoval prínos spojencov v Afganistane, napriek stratám na životoch

Hegsethove poznámky o pôsobení spojeneckých vojsk v Afganistane vyvolali kritiku, pričom senátor Coons zdôraznil obete a príspevky krajín ako Dánsko.

Hegseth zľahčoval prínos spojencov v Afganistane, napriek stratám na životoch
Zdroj: zenfs.com
Počas vypočutia na Kapitole Pete Hegseth vyvolal kontroverziu zľahčujúcim komentárom o príspevkoch spojencov USA z NATO v Afganistane, a to aj napriek stovkám obetí.

Minister obrany Pete Hegseth sa na stredajšom vypočutí na Kapitole zdal zľahčovať príspevky spojencov USA z NATO počas vojny v Afganistane. Pred Výborom pre ozbrojené sily Senátu Hegseth nadviazal na častú rétoriku Bieleho domu a prezidenta Donalda Trumpa, že členské štáty NATO by mali zvýšiť svoje obranné kapacity tak, aby zodpovedali štandardom stanoveným v charte paktu.

Namiesto toho sa minister odvolal na poznámku, ktorú podľa neho vojaci USA bežne používali v Afganistane. Hegseth povedal senátorovi Chrisovi Coonsovi, že príslušníci Národnej gardy sa často žartom vyjadrovali, že skratka ISAF na ich nášivkách (International Security Assistance Force) v skutočnosti znamená „Videl som bojovať Američanov”.

„Nakoniec to bolo veľa vlajok. Veľa vlajok. Ale nebolo to veľa schopností v teréne,” pokračoval Hegseth dehonestujúc vojakov NATO. „Nie ste skutočná koalícia, nie ste skutočné spojenectvo, pokiaľ nemáte skutočné obranné schopnosti a skutočné armády, ktoré ich môžu uplatniť.”

Komentár redakcie: Hegsethove vyjadrenia vyvolali búrlivú diskusiu o úlohe spojencov v dlhotrvajúcom konflikte v Afganistane a o rozsahu príspevkov jednotlivých krajín.

Jeho poznámka okamžite vyvolala kritiku zo strany Coonsa, ktorý pripomenul vojenské a ľudské príspevky, ktoré spojenci USA poskytli po teroristických útokoch z 11. septembra, keď bol prvýkrát aktivovaný článok 5 NATO.

Demokratický senátor následne vysvetlil, že Dánsko so šiestimi miliónmi obyvateľov utrpelo jedny z najvyšších strát na obyvateľa spomedzi všetkých spojeneckých krajín, hneď za Spojenými štátmi.

„Ujasnime si pre záznam, že medzi našich vojenských partnerov v Afganistane patrili mnohí, ktorí slúžili a zomreli,” povedal senátor.

Ale Hegseth neskončil.

„Nesnažte sa to prezentovať tak, že mi nezáleží na investíciách našich partnerov,” povedal minister. „Samozrejme, že mi záleží. Uznávam, že zahynuli aj občania iných krajín. Ale väčšinu úsilia vynaložili Američania.”

Okrem USA sa na vojne v Afganistane zúčastnilo ďalších 31 krajín, ktoré zaznamenali úmrtia vojakov v boji aj v dôsledku iných okolností. USA stratili počas najdlhšej vojenskej angažovanosti v histórii USA 2 461 vojakov, po nich nasledovala Veľká Británia so 457 obeťami.

Posledné obete vojny boli zaznamenané počas chaotického stiahnutia sa z krajiny v roku 2021 po tom, čo rozsiahle územia padli do rúk militantov Talibanu, ktorých USA a ich spojenci nedokázali poraziť počas 20 rokov.

Výbuch, ktorý bol pripísaný militantom Islamského štátu, zabil viac ako tucet amerických vojakov pred letiskom v Kábule počas evakuácie, zatiaľ čo tisíce zúfalých Afgancov zaplnili zariadenie a snažili sa odísť americkými lietadlami.

Účasť Ameriky na vojne sa stala nepopulárnou a stiahnutie vojsk nariadil Donald Trump počas svojho prvého prezidentského obdobia. Dokončené za Joea Bidena, chaotický priebeh odchodu a rýchlosť kolapsu afganskej demokratickej vlády boli zdrojom bolesti a sporu vo Washingtone. Zástancovia tvrdej línie v obrane sa obávali, že prevzatie moci Talibanom povedie k tomu, že sa krajina opäť stane živnou pôdou pre al-Káidu, Islamský štát a ďalšie teroristické skupiny.

Knižnica britskej Dolnej snemovne uvádza, že celkové náklady na príspevky Spojeného kráľovstva na vojnu presiahli 32,8 miliardy libier, upravené o cenové hladiny z rokov 2024-25. Desaťtisíce afganských utečencov boli tiež presídlené Spojeným kráľovstvom a ďalšími partnermi USA.

V rokoch 2021 a nasledujúcich dvoch rokoch boli afganskí utečenci najčastejšou národnosťou, ktorú prijalo ministerstvo vnútra Spojeného kráľovstva.