India odmieta Trumpove tvrdenia o sprostredkovaní prímeria s Pakistanom
Ministerstvo zahraničných vecí Indie reagovalo na Trumpove tvrdenia o jeho úlohe pri dosiahnutí prímeria medzi Indiou a Pakistanom a odmietlo jeho ponuku mediácie.

India opätovne zdôraznila, že Donald Trump nespôsobil prímerie s Pakistanom a tvrdí, že riešenie sporov je bilaterálna záležitosť.
NEW DELHI: India oficiálne odmietla tvrdenia bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, že sprostredkoval prímerie medzi Indiou a Pakistanom v súvislosti so sporným územím Džammú a Kašmír. Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) uviedlo, že riešenie akýchkoľvek otázok týkajúcich sa tohto zväzového teritória je bilaterálna záležitosť medzi Indiou a Pakistanom.
"Táto dlhodobá pozícia sa nezmenila. Otázkou zostáva uvoľnenie nezákonne okupovaného indického územia Pakistanom," uviedol hovorca MZV Randhir Jaiswal v reakcii na Trumpove vyjadrenia. Vláda tiež odmietla Trumpove tvrdenia, že hrozil zastavením obchodu s Indiou a Pakistanom, aby ich prinútil k dohode o "prímerí".
"Od začiatku operácie Sindoor 7. mája až do dohody o zastavení vojenskej akcie 10. mája prebiehali rozhovory medzi indickými a americkými lídrami o vyvíjajúcej sa vojenskej situácii. Otázka obchodu sa v žiadnej z týchto diskusií neobjavila," uviedlo MZV. Zároveň v reakcii na Trumpove tvrdenie, že zabránil jadrovej vojne, vláda uviedla, že indická vojenská akcia bola výlučne v konvenčnej oblasti, a varovala ostatné krajiny, aby sa nenechali uniesť pakistanským jadrovým blufom.
Komentár redakcie: Trumpove tvrdenia o sprostredkovaní prímeria medzi Indiou a Pakistanom sú v rozpore s oficiálnymi vyhláseniami indickej vlády, ktorá zdôrazňuje bilaterálny charakter riešenia sporov a silu indických zbraní pri dosiahnutí prímeria.
A hoci sa objavili správy, že pakistanský Národný veliteľský úrad, ktorý je zodpovedný za jadrový arzenál krajiny, sa mal stretnúť 10. mája, vláda pripomenula, že Islamabad neskôr oficiálne poprel akýkoľvek "jadrový aspekt". 10. mája India bombardovala 8-10 leteckých základní v Pakistane, čím prinútila Pakistan k dialógu na úrovni generálnych riaditeľov vojenských operácií (DGMO).
Indické ozbrojené sily popreli, že zasiahli jadrové zariadenie v Kirana Hills, čím vyvrátili správy o úniku rádioaktivity. Premiér Naréndra Módí v pondelok uviedol, že India nebude tolerovať žiadne jadrové vydieranie Pakistanom. "India má pevný postoj, že neustúpi jadrovému vydieraniu ani nedovolí cezhraničný terorizmus, ktorý by sa naň odvolával. V rozhovoroch s rôznymi krajinami sme ich varovali, že ak by sa priklonili k takýmto scenárom, mohlo by im to uškodiť v ich vlastnom regióne," uviedol hovorca MZV Randhir Jaiswal.
Uprostred opakovaných tvrdení Trumpa, že sprostredkoval "prímerie", vláda zopakovala, že konkrétny dátum, čas a znenie dohody boli dohodnuté medzi generálnymi riaditeľmi vojenských operácií počas ich telefonického rozhovoru o 15:35 v sobotu. Žiadosť o tento hovor prijalo MZV od pakistanskej vysokej komisie o 12:37, uviedol Jaiswal. "Pakistanská strana mala spočiatku technické problémy s pripojením na horúcu linku. Na základe dostupnosti indického DGMO o 15:35 bol potom určený čas," dodal.
"Už ráno 10. dňa sme uskutočnili mimoriadne účinný útok na kľúčové základne pakistanského letectva. To bol dôvod, prečo boli teraz ochotní zastaviť paľbu a vojenskú akciu. Chcem byť jasný. Bola to sila indických zbraní, ktorá prinútila Pakistan zastaviť paľbu," uviedol Jaiswal. Vláda tiež uviedla, že posolstvo Indie krajinám, ktoré boli v kontakte s oboma stranami, bolo jasné, konzistentné a rovnaké ako to, čo bolo oznámené z verejných platforiem. "India reagovala na teroristický útok z 22. apríla zameraním sa na teroristickú infraštruktúru. Ak však pakistanské ozbrojené sily budú strieľať, indické ozbrojené sily budú odpovedať; ak Pakistan prestane, India tiež prestane."