Inhalovaný DMT: Rýchla úľava pri depresii rezistentnej na liečbu?
Výskum ukazuje potenciál DMT ako efektívnej a dostupnej alternatívy pre ľudí trpiacich depresiou odolnou voči liečbe.

Nová štúdia naznačuje, že inhalovaný N,N-dimetyltryptamín (DMT) prináša rýchle a trvalé zlepšenie nálady u pacientov s ťažkou depresiou, ktorí nereagujú na bežné lieky. Účinky pretrvávali až tri mesiace.
Štúdia publikovaná v odbornom časopise Neuropsychopharmacology prináša nádej pre ľudí s depresiou, ktorá sa nedá liečiť bežnými antidepresívami. Inhalovaný DMT, rýchlo pôsobiaca psychedelická látka, vyvolala u účastníkov štúdie výrazné zníženie depresívnych symptómov a samovražedných myšlienok už do 24 hodín po podaní. Priaznivé účinky pretrvávali až tri mesiace. Terapia sa ukázala byť bezpečná a dobre tolerovaná.
DMT je prirodzene sa vyskytujúca psychedelická zlúčenina nachádzajúca sa v niektorých rastlinách a v malých množstvách sa tvorí aj v ľudskom tele. Najznámejšia je ako hlavná psychoaktívna zložka amazonského nápoja ayahuasca. Na rozdiel od ayahuascy, ktorá vyžaduje súčasné podávanie látok predlžujúcich jej účinky, vaporizovaný DMT pôsobí rýchlo a z tela sa vylúči približne do 20 minút. Vďaka krátkemu trvaniu účinku a spôsobu podania inhaláciou, DMT vzbudil záujem ako potenciálne dostupnejšia a menej zaťažujúca možnosť psychedelickej terapie. Vedci sa zamerali na zistenie, či táto látka môže poskytnúť rýchlu a trvalú úľavu ľuďom s depresiou, ktorí nereagujú na tradičné spôsoby liečby.
„S mojím tímom študujeme psychedeliká, najmä ayahuascu a DMT, už takmer 20 rokov,“ povedal autor štúdie Draulio Barros de Araujo, profesor neurovied na Brain Institute at Federal University of Rio Grande do Norte a riaditeľ Centra pre pokročilé lekárske psychedeliká. „Na vaporizovanom DMT nás zaujalo, ako ponúka taký hlboký a intenzívny psychedelický zážitok vo veľmi krátkom časovom okne. Boli sme zvedaví, či by takýto krátky zásah, ak je správne podporený, mohol skutočne znamenať zmysluplný rozdiel pre ľudí, ktorí bojujú s depresiou rezistentnou na liečbu.“
Komentár redakcie: Výsledky štúdie sú povzbudivé, je však potrebný ďalší výskum, aby sa potvrdili účinky DMT a určili optimálne spôsoby jeho využitia v liečbe depresie. Dôležité je zdôrazniť, že psychedelické látky nie sú pre každého a ich užívanie by malo prebiehať pod dohľadom kvalifikovaného odborníka.
Do štúdie boli zaradení jedinci s depresiou rezistentnou na liečbu – ťažkou formou depresie, ktorá sa nezlepší po vyskúšaní aspoň dvoch rôznych antidepresív. Štrnásť dospelých bolo získaných prostredníctvom online reklám, odporúčaní lekárov a ústnym podaním. Všetci spĺňali kritériá pre stredne ťažkú až ťažkú depresiu a nereagovali na viaceré predchádzajúce lieky. Účastníci dostali dve dávky inhalovaného DMT v kontrolovanom nemocničnom prostredí: nižšiu dávku 15 miligramov, po ktorej nasledovala vyššia dávka 60 miligramov približne o 90 minút neskôr. Obe sedenia sa uskutočnili v ten istý deň a boli sprevádzané prípravou a integračnou podporou od vyškolených lekárov.
Účastníci inhalovali DMT pomocou vaporizéra medicínskej kvality. Počas zážitku ležali v tichej miestnosti s tlmeným osvetlením a upokojujúcou hudbou, pričom ich monitoroval psychiater, psychológ a zdravotná sestra. Tím meral účastníkom vitálne funkcie, náladu a subjektívne zážitky pred, počas a po sedeniach. Klinické hodnotenia sa uskutočnili bezprostredne po podaní dávky, potom o 1 deň, 1 týždeň, 2 týždne, 1 mesiac a 3 mesiace neskôr.
Vedci zistili, že symptómy depresie, merané pomocou Montgomery-Åsbergovej stupnice depresie (MADRS), sa výrazne znížili do 24 hodín po liečbe. V priemere skóre kleslo o 21 bodov – čo stačilo na to, aby sa mnohí pacienti posunuli z rozsahu ťažkej depresie do miernych alebo dokonca minimálnych symptómov. Približne 79 % účastníkov reagovalo na liečbu do 1. dňa a 71 % dosiahlo úplnú remisiu. Do 7. dňa sa miera odpovede zvýšila na takmer 86 % a viac ako polovica účastníkov zostala v remisii. Dokonca aj po troch mesiacoch vykazovalo 57 % stále zmysluplnú odpoveď a 36 % zostalo v remisii, a to aj napriek tomu, že nedostávali žiadny ďalší DMT.
„Jedným z najprekvapujúcejších aspektov bolo, aká silná bola klinická odpoveď, aj keď samotný zážitok z DMT trvá iba približne 10 až 20 minút,“ povedal De Araujo pre PsyPost. „Mnohí účastníci hlásili nielen emocionálne prelomy počas sedenia, ale aj trvalé zmeny nálady a pohľadu už po jednej dávke. To nie je niečo, čo zvyčajne vidíme pri väčšine psychiatrických zásahov.“
Okrem zmiernenia depresívnych symptómov, inhalovaný DMT tiež výrazne znížil samovražedné myšlienky. Takmer 90 % účastníkov malo samovražedné sklony na začiatku štúdie, pričom takmer polovica bola považovaná za osoby s vysokým rizikom. Jeden deň po liečbe nevykazoval žiadny z účastníkov silné samovražedné sklony. Zlepšenia v oblasti samovražednosti sa udržali u väčšiny účastníkov počas 3-mesačného sledovania. Je pozoruhodné, že zníženie samovražedných myšlienok úzko súviselo so zlepšením nálady, čo naznačuje, že protisamovražedný účinok súvisel s celkovým antidepresívnym účinkom.
Subjektívne správy naznačovali, že zážitok z DMT bol intenzívny, ale vo všeobecnosti pozitívny. Účastníci opísali živé obrazy, zmenené vnímanie a bystrosť, pričom väčšina hodnotila zážitok ako príjemný. Fyziologické merania ukázali dočasné zvýšenie krvného tlaku a srdcovej frekvencie krátko po podaní dávky, podobne ako by sa to mohlo stať počas mierneho cvičenia, ale neboli hlásené žiadne závažné nežiaduce udalosti. Najčastejšími vedľajšími účinkami boli podráždenie hrdla a kašeľ z inhalácie, ktoré rýchlo ustúpili. Niektorí účastníci hlásili bolesti hlavy a mierny diskomfort nasledujúci deň.
Je zaujímavé, že intenzita psychedelického zážitku nepredpovedala výsledok liečby. Zatiaľ čo niektorí účastníci mali mystické alebo vysoko vizuálne zážitky, vedci nenašli žiadne silné štatistické prepojenia medzi špecifickými znakmi cesty a klinickým zlepšením. To naznačuje, že terapeutické účinky DMT nemusia závisieť od dosiahnutia určitého typu zmeneného stavu. Avšak jedno meranie – komplexné vizuálne obrazy – ukázalo trend k asociácii s lepšími výsledkami, čo zodpovedá predchádzajúcemu výskumu psychedelík ako ayahuasca a psilocybín.
Jedným z najsľubnejších aspektov tejto liečby je jej praktickosť. Na rozdiel od dlhšie pôsobiacich psychedelík ako psilocybín alebo LSD, ktoré vyžadujú niekoľko hodín na každé sedenie, vaporizovaný DMT vytvára svoje účinky približne za 20 minút. Celý protokol – vrátane skríningu, prípravy, podávania dávky a integrácie – je možné dokončiť za jediný deň. To má dôležité dôsledky pre zefektívnenie a rozšírenie terapie pomocou psychedelík, najmä v systémoch verejného zdravotníctva s obmedzenými zdrojmi.
„Hlavným záverom je, že aj veľmi krátky psychedelický zážitok, ak je poskytovaný v bezpečnom a podpornom prostredí, môže viesť k rýchlemu a trvalému zlepšeniu depresie,“ povedal De Araujo. „Možno najdôležitejšie je, že sme videli významné zníženie samovražedných sklonov u mnohých účastníkov do 24 hodín a tieto účinky boli stále prítomné o niekoľko mesiacov neskôr. To naznačuje, že terapia pomocou DMT by mohla ponúknuť rýchlo pôsobiacu úľavu, ktorá by mohla byť obzvlášť cenná v naliehavých klinických situáciách.“
Aj keď sú tieto výsledky povzbudivé, štúdia má obmedzenia. Bola otvorená, čo znamená, že účastníci aj vedci vedeli, že dostávajú DMT, čo zvyšuje možnosť placebo efektov. Veľkosť vzorky bola malá a zistenia je potrebné potvrdiť vo väčších randomizovaných kontrolovaných štúdiách. Okrem toho vedci nezbierali farmakokinetické údaje na meranie toho, koľko DMT sa skutočne absorbovalo, čo obmedzuje závery o vzťahoch medzi dávkou a odpoveďou. U niektorých účastníkov došlo časom k menším výkyvom symptómov a jeden zaznamenal relaps samovražednosti, čo zdôrazňuje potrebu následnej starostlivosti.
„Išlo o otvorenú štúdiu fázy 2a bez placebo skupiny a počet účastníkov bol malý,“ poznamenal De Araujo. „Musíme byť opatrní v tom, ako interpretujeme výsledky.“
Budúce štúdie budú musieť porovnať DMT priamo s placebom alebo inými liečbami, testovať režimy opakovaného dávkovania a skúmať, ako integračné sedenia prispievajú k dlhodobým výsledkom. Lepšie pochopenie toho, ako individuálne rozdiely – ako napríklad predchádzajúce užívanie psychedelík, očakávania alebo súčasná medikácia – ovplyvňujú výsledky, tiež pomôže prispôsobiť liečbu. Monitorovanie zriedkavých, ale závažných vedľajších účinkov, vrátane kardiovaskulárnych zmien, bude nevyhnutné, keďže vedci budú rozširovať štúdie.
„Od začiatku bolo naším cieľom vyvinúť model terapie pomocou psychedelík, ktorý zapadá do klinických, etických a ekonomických hraníc,“ vysvetlil De Araujo. „Veríme, že liečby, ktoré sú príliš dlhé alebo drahé, budú čeliť vážnym prekážkam, pokiaľ ide o integráciu do systémov zdravotnej starostlivosti, najmä v krajinách ako Brazília, kde sú zdroje obmedzené a prístup je skutočným problémom. V tomto zmysle sa zdá, že nami navrhnutý vaporizovaný protokol DMT dosahuje sľubnú rovnováhu: je efektívny, potenciálne škálovateľný a stále terapeuticky zmysluplný. V budúcnosti sa zameriame na zdokonalenie tohto modelu a jeho testovanie vo väčších, kontrolovaných štúdiách, vždy s dôrazom na bezpečnosť, dostupnosť a uskutočniteľnosť v reálnom svete.“
„Táto práca je súčasťou rozsiahlejšieho hnutia, ktoré spochybňuje staré predpoklady a vyzýva nás, aby sme si prehodnotili starostlivosť o duševné zdravie optikou zmenených stavov vedomia. Psychedeliká nie sú zázračný liek, ale môžu ponúknuť silné nástroje, ak sa k nim pristupuje s vedeckou prísnosťou, kultúrnou citlivosťou a skutočnou starostlivosťou o ľudskú skúsenosť. Bolo neuveriteľne zmysluplné byť svedkom toho, ako tieto zážitky môžu spojiť ľudí so sebou samými a niekedy dokonca vrátiť nádej späť do dohľadu.“