Irán tajne presunul 400 kg uránu: Obavy z jadrového programu pretrvávajú
Irán tvrdí, že pred americkými útokmi na svoje jadrové zariadenia presunul takmer všetok vysoko obohatený urán na tajné miesto.
Napriek americkým útokom na iránske jadrové zariadenia panujú obavy, že sa Teheránu podarilo presunúť zásoby vysoko obohateného uránu na neznáme miesto. Táto skutočnosť spochybňuje tvrdenia o úplnom zničení iránskeho jadrového programu.
Po sérii útokov na iránske jadrové zariadenia, vrátane podzemného komplexu Fordow, americkí predstavitelia pripúšťajú, že nevedia, kde sa nachádza iránsky urán blízky zbraňovej kvalite. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) žiada prístup k iránskym skladom uránu, aby overila jeho stav.
Podľa informácií, ktoré prenikli do médií, Irán v dňoch predchádzajúcich útokom presunul zariadenia a urán z Fordow. Existujú tiež dôkazy, že 400 kg zásoba 60% obohateného uránu bola premiestnená z Isfahanu na utajené miesto.
Šéf MAAE, Rafael Grossi, očakáva rozsiahle škody vo Fordow, ale zdôraznil potrebu získať prístup k uránovým zásobám. Satelitné snímky zachytili zvýšenú aktivitu nákladných vozidiel a bezpečnostných konvojov pri Fordow dva dni pred útokmi, čo naznačuje snahu o presun materiálu.
Komentár redakcie: Otázkou zostáva, či Irán dokáže obnoviť svoje jadrové kapacity a aký vplyv bude mať presun uránu na medzinárodné úsilie o zabránenie šíreniu jadrových zbraní.
Zatiaľ čo zariadenie Fordow utrpelo vážne škody, nebolo úplne zničené. Zariadenie v Isfahane bolo tiež zasiahnuté, ale podľa MAAE sa v ňom v čase útokov nenachádzal obohatený urán. Najväčšie iránske zariadenie na obohacovanie uránu v Natanz bolo poškodené izraelskými útokmi, ktoré narušili elektrický systém. Predpokladá sa, že výpadok prúdu mohol spôsobiť nekontrolované otáčanie a zničenie centrifúg.
Premiestnenie zásob uránu na tajné miesto znamená, že Irán by mohol mať stále materiál potrebný na vývoj jadrovej zbrane, ak bude schopný obnoviť potrebné vybavenie, ako sú centrifugy.
Proces obohacovania uránu zvyšuje koncentráciu izotopu uránu-235. Na výrobu jadrovej zbrane je potrebné obohatiť urán na približne 90 % U-235. Irán obohacuje urán pomocou centrifúg, a postupne inštaluje pokročilejšie modely, ktoré urýchľujú výrobu jadrovej bomby. Pred izraelskými a americkými útokmi mohol Irán podľa odhadov vyrobiť dostatok uránu zbraňovej kvality za menej ako dva týždne.
Uran sa prepravuje v oceľových valcoch, ktoré sú odolné voči zmenám tlaku a teploty, a následne sa umiestňujú do ochranných obalov. K 17. máju Irán nahromadil 408,6 kg uránu obohateného na 60 %, čo predstavuje nárast oproti februárovej správe MAAE.