Irán varoval pred aktiváciou teroristických buniek v USA pred útokom
Napätie na Blízkom východe eskaluje. Irán varoval USA pred odvetou prostredníctvom spiacich buniek. Trump reagoval náletmi. Ako táto situácia ovplyvní globálnu bezpečnosť a trhy?
Irán údajne pohrozil Spojeným štátom aktiváciou spiacich buniek na ich území, ak by došlo k útoku. Toto varovanie prišlo len niekoľko dní pred tým, ako Donald Trump nariadil nálety na iránske jadrové lokality.
Podľa informácií NBC News doručil Irán minulý týždeň Trumpovi správu, v ktorej sa vyhrážal odvetou prostredníctvom spiacich buniek v USA. Ide o agentov, ktorí žijú bežný život, kým nie sú povolaní do akcie.
Napriek tejto hrozbe sa americký prezident rozhodol zapojiť do rastúceho konfliktu medzi Iránom a Izraelom. Reakcia iránskych vojenských lídrov naznačuje, že po Trumpovom schválení bombardovania troch jadrových zariadení dôjde k odvetným opatreniam.
Veliteľ iránskych ozbrojených síl, Amir Hatami, vo videu zverejnenom iránskymi médiami uviedol, že Spojené štáty v minulosti dostali „rozhodnú odpoveď“ zakaždým, keď sa dopustili „zločinov“ proti Iránu, a „tentoraz to bude rovnaké“.
Komentár redakcie: Eskalácia napätia medzi Iránom a USA vyvoláva vážne obavy o globálnu bezpečnosť. Hrozba aktivácie spiacich buniek v USA, spojená s možným uzavretím Hormuzského prielivu, by mohla mať rozsiahle a nepredvídateľné následky. Je kľúčové, aby medzinárodné spoločenstvo zintenzívnilo diplomatické úsilie na deeskaláciu konfliktu a zabránilo ďalšiemu zhoršeniu situácie.
Náčelník štábu iránskej armády, Abdolrahim Mousavi, vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že USA otvorili možnosť jeho silám podniknúť „akúkoľvek akciu“ proti americkým jednotkám.
Teherán údajne začal prípravy na uzavretie Hormuzského prielivu, čo by malo katastrofálny dopad na globálny trh s ropou a zemným plynom.
V nedeľu večer mal Trump telefonický rozhovor so sirom Keirom Starmerom, s ktorým diskutoval o situácii na Blízkom východe a zdôraznil „vážne riziko, ktoré iránsky jadrový program predstavuje pre medzinárodnú bezpečnosť“.
Britský premiér tiež zvolal v nedeľu krízové zasadnutie COBRA a zdôraznil, že Británia robí „všetko, čo je v našich silách, aby stabilizovala situáciu“.
Luke Pollard, minister ozbrojených síl, na otázku, či nesúhlasí s akciou proti Iránu, nebol schopný poskytnúť definitívnu odpoveď. Povedal: „Irán nesmie mať jadrové zbrane.“
„Našou prioritou ako krajiny je teraz diplomatické riešenie, ktoré privedie Irán k rokovaciemu stolu, aby sme dosiahli diplomatické východisko,“ povedal Pollard.