Izrael a Irán si vymieňajú raketové útoky, milióny ľudí v pohotovosti.

Po izraelskom útoku na iránsky jadrový program spustil Irán odvetné raketové údery na Izrael. USA pomáhajú s obranou.

Izrael a Irán si vymieňajú raketové útoky, milióny ľudí v pohotovosti.
Zdroj: cnbcfm.com
Napätie na Blízkom východe eskaluje, keď si Izrael a Irán cez noc a v sobotu ráno miestneho času vymenili raketové a letecké útoky. V Izraeli zneli sirény leteckého poplachu, obyvatelia Tel Avivu a Jeruzalema boli vyzvaní, aby sa ukryli.

Irán v sobotu vyhlásil, že útoky na Izrael budú pokračovať a pohrozil rozšírením útokov na americké základne v nadchádzajúcich dňoch, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenia vysokých iránskych vojenských predstaviteľov pre iránsku tlačovú agentúru Fars. Izraelské obranné sily (IDF) uviedli, že Irán v skorých ranných hodinách vypálil ďalšiu salvu rakiet na Izrael, zatiaľ čo iránske štátne médiá informovali, že v Teheráne bola aktivovaná protivzdušná obrana na zachytenie prichádzajúcich útokov.

IDF vyzvala izraelských občanov, aby vyhľadali chránené úkryty, kým systém protiraketovej obrany „Iron Dome“ zachytí nové hrozby, uviedla NBC News. Reportéri NBC v Teheráne hlásili, že bolo počuť drony, rakety a stíhačky nad mestom, keď Irán rozmiestnil vlastnú protivzdušnú obranu. Najnovšie raketové útoky prichádzajú v čase, keď Izrael pokračuje vo vojenských operáciách proti Iránu po tom, čo označil za „preventívny úder“ proti iránskemu jadrovému programu a ďalším cieľom, pričom Teherán sa snaží o odvetu.

Traja americkí predstavitelia pre NBC v piatok uviedli, že americká armáda pomáha zostreľovať iránske rakety a projektily vypálené na Izrael. Pentagon nedávno presunul vojenské prostriedky do regiónu pred počiatočným izraelským útokom, uviedol ďalší americký predstaviteľ pre NBC. Medzi prostriedky patria torpédoborce amerického námorníctva, ktoré boli umiestnené pri pobreží Izraela, aby zachytili letecké protiútoky z Iránu, uviedol ten istý predstaviteľ. USA tiež použili pozemné interceptory, vrátane systémov THAAD a Patriot, uviedli dvaja americkí predstavitelia pre NBC. Fotografie a videá z Tel Avivu ukazovali, ako izraelský Iron Dome zachytáva rakety nad mestom.

Komentár redakcie: Eskalácia napätia medzi Izraelom a Iránom vyvoláva obavy z rozsiahlejšieho regionálneho konfliktu. Americká účasť na obrane Izraela naznačuje silnú podporu Izraelu zo strany USA, ale zároveň zvyšuje riziko priameho zapojenia USA do konfliktu.

USA trvajú na tom, že americká armáda nebola zapojená do izraelskej „jednostrannej akcie“. Prezident Donald Trump však v piatok pre The Wall Street Journal uviedol, že USA o pláne Tel Avivu vedeli. V telefonáte s NBC sa zdal byť s výkonom Izraela spokojný, keď povedal: „Mali najlepšie vybavenie na svete, čo je americké vybavenie.“ Trump a izraelský premiér Benjamin Netanjahu spolu telefonovali už v piatok, uviedol americký predstaviteľ pre NBC. Telefonoval aj so saudským korunným princom Mohammedom bin Salmanom asi 20 minút, uviedol predstaviteľ Bieleho domu pre NBC. Iránska oficiálna štátna tlačová agentúra po spustení protiútokov uviedla: „Operácia tvrdej odvety sa začala.“ „Irán spustil silnú a rozhodnú odpoveď na nedávny brutálny útok sionistického režimu,“ uviedla agentúra. „Pred niekoľkými okamihmi začal Irán páliť stovky balistických rakiet na okupované územia.“

Videozáznamy ukázali rakety dopadajúce na Tel Aviv. Podľa IDF sú v prevádzke izraelské obranné systémy na zachytenie rakiet, ktoré inštruovali verejnosť, aby vstúpila do chránených priestorov a zostala tam až do odvolania. Americké akciové trhy v piatok uzavreli nižšie, keď iránske odvetné útoky vyvolali obavy z rozsiahlejšieho regionálneho konfliktu. Priemerný index Dow Jones Industrial Average klesol o viac ako 700 bodov, teda takmer o 2 %, zatiaľ čo indexy S&P 500 a Nasdaq Composite klesli o viac ako 1 %. Iránsky najvyšší vodca, ajatolláh Alí Chameneí, vo vyhlásení uviedol: „Sionistický režim neostane bez následkov svojho zločinu.“ „Iránsky národ musí mať zaručené, že naša odpoveď nebude polovičatá,“ povedal Chameneí.

Irán sa nezúčastní na šiestom kole jadrových rokovaní so Spojenými štátmi, ktoré sú naplánované na tento víkend, uviedla predtým iránska štátna televízia. Očakávalo sa, že rokovania sa uskutočnia v nedeľu v Maskate v Ománe. „Stále dúfame v rozhovory,“ uviedol v piatok ráno americký predstaviteľ, niekoľko hodín po tom, čo Izrael spustil útok s názvom Operácia Vychádzajúci lev na Irán. Times of Oman však informoval, že ománska tlačová agentúra a iránska štátna televízia uviedli, že rokovania boli pozastavené až do odvolania.

Izrael uviedol, že zasiahol iránske jadrové lokality v Isfaháne a Natanz, spolu s mnohými ďalšími cieľmi. Hovorca izraelskej armády, brigádny generál Effie Defrin, uviedol, že útoky s názvom Operácia Vychádzajúci lev, okrem toho, že sa zameriavajú na iránsky jadrový program, sú zamerané na zhoršenie schopností krajiny v oblasti rakiet dlhého doletu, uviedla NBC. Defrin uviedol, že Izrael si je vedomý iránskeho zámeru spustiť rakety a drony ako odvetu. Medzitým dve iránske tlačové agentúry informovali, že v blízkosti iránskeho závodu na obohacovanie jadrového paliva Fordo boli počuť dve explózie, uviedla NBC. Táto lokalita je pochovaná hlboko pod zemou.

V centrálnom Teheráne boli aktivované systémy protivzdušnej obrany. Trump v piatok vyzval Teherán, aby dosiahol jadrovú dohodu „skôr, ako nezostane nič“, niekoľko hodín po tom, čo Izrael spustil vlnu leteckých útokov na Irán. „Dal som Iránu šancu za šancou na dosiahnutie dohody,“ uviedol Trump na svojej mediálnej platforme Truth Social. Dodal, že varoval Teherán, že „Spojené štáty vyrábajú najlepšie a najsmrteľnejšie vojenské vybavenie kdekoľvek na svete, ZĎALEKA, a že Izrael ho má veľa, s oveľa väčším množstvom – a vedia, ako ho používať.“ Okolnosti sa „budú len zhoršovať“, ale ďalšiemu krviprelievaniu sa dá ešte zabrániť, povedal Trump.