Izrael a Irán si vymieňajú údery: Cieľom je ministerstvo obrany a kľúčová infraštruktúra

Útoky, ktoré nasledovali po prekvapivom izraelskom zásahu proti iránskemu jadrovému programu, vyvolali obavy z rozsiahlej vojny a viedli k zrušeniu plánovaných rokovaní medzi Iránom a Spojenými štátmi.

Izrael a Irán si vymieňajú údery: Cieľom je ministerstvo obrany a kľúčová infraštruktúra
Zdroj: apnews.com
DUBAJ, Spojené arabské emiráty (TASR) – V nedeľu došlo k eskalácii konfliktu medzi Izraelom a Iránom, keď Izrael zameral útoky na iránske ministerstvo obrany a energetický sektor. Teherán odpovedal sériou raketových útokov na Izrael.

Nové explózie otriasli Teheránom, zatiaľ čo iránske rakety dopadali na izraelské územie. Izraelské záchranné zložky hlásili obete na životoch vrátane štyroch osôb v bytovom dome v oblasti Galiley. Ďalší útok v strednom Izraeli si vyžiadal životy dvoch žien vo veku 80 a 69 rokov a 10-ročného chlapca.

V Iráne, kde Izrael útočil na ministerstvo obrany a zariadenia údajne spojené s jadrovým programom, neboli okamžite k dispozícii informácie o počte obetí. Iránska Revolučná garda tvrdila, že jej rakety zasiahli zariadenia na výrobu paliva pre izraelské stíhačky, čo Izrael nepotvrdil.

Izraelský minister obrany Israel Katz na sociálnych sieťach vyhlásil: „Teherán horí.“

Komentár redakcie: Konflikt medzi Izraelom a Iránom predstavuje vážne ohrozenie pre stabilitu celého regiónu. Zrušenie rokovaní o jadrovom programe a eskalácia násilia vytvárajú nebezpečnú situáciu, ktorá si vyžaduje okamžitú pozornosť a diplomatické úsilie zo strany medzinárodného spoločenstva.

Počas pokračujúceho konfliktu boli zrušené plánované rokovania medzi Iránom a Spojenými štátmi o iránskom jadrovom programe, čím sa spochybnila možnosť skorého ukončenia bojov.

Izraelské útoky na Irán zasiahli vedúce osobnosti krajiny, ktoré teraz stoja pred ťažkým rozhodnutím, či sa hlbšie ponoriť do konfliktu s Izraelom, alebo hľadať diplomatické riešenie.

Svetoví lídri vyzývajú na deeskaláciu napätia a zabránenie rozsiahlej vojne. Útok na jadrové lokality označil čínsky minister zahraničných vecí za „nebezpečný precedens”. Región je už aj tak napätý v dôsledku obnovenej izraelskej snahy o elimináciu militantnej skupiny Hamas v Gaze.

Izrael tvrdí, že pri útokoch na Irán zabili niekoľko vysokopostavených generálov, deväť vedúcich vedcov a odborníkov zapojených do iránskeho jadrového programu. Iránsky veľvyslanec pri OSN uviedol, že bolo zabitých 78 ľudí a viac ako 320 zranených.

Podľa amerických spravodajských agentúr a Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu, Irán pred izraelskou ofenzívou nevyvíjal jadrové zbrane. Avšak, obohacovanie uránu Iránom dosiahlo úroveň blízku zbrojnej kvalite.

Iránsky diplomat Abbas Araghchi vyhlásil, že izraelské útoky sú „výsledkom priamej podpory zo strany Washingtonu.“ Spojené štáty uviedli, že sa na útokoch nepodieľajú.

USA pomáhajú zostreľovať iránske rakety.

Izrael uviedol, že pri iránskych útokoch boli zabití najmenej traja ľudia a 174 zranených. Americké systémy protiraketovej obrany v regióne pomáhajú zostreľovať iránske rakety. Hlavné izraelské medzinárodné letisko zostáva zatvorené.

Izrael zaútočil na iránske jadrové zariadenie Natanz. Satelitné snímky ukazujú rozsiahle škody. MAAE potvrdila, že nadzemná časť zariadenia bola zničená. Izrael tiež uviedol, že zasiahol jadrové výskumné zariadenie v Isfaháne a zničil desiatky radarových zariadení a odpaľovacích zariadení rakiet zem-vzduch v západnom Iráne. MAAE potvrdila poškodenie štyroch „kritických budov“ v Isfaháne. Izraelský vojenský predstaviteľ uviedol, že oprava škôd na zariadeniach Natanz a Isfahán potrvá „oveľa viac ako niekoľko týždňov“.