Izrael sa pripravuje na operáciu v Iráne, USA zvažujú podporu, tvrdia zdroje
Napätie v regióne rastie a USA podnikajú preventívne kroky. Donald Trump hovorí, že útok sa môže stať.

Podľa viacerých zdrojov pre CBS News sú Spojené štáty informované o plnej pripravenosti Izraela spustiť operáciu v Iráne. Washington zároveň zvažuje možnosti, ako izraelskú akciu podporiť, avšak bez priameho zapojenia amerických síl.
Spojené štáty predpokladajú, že Irán by mohol reagovať útokmi na americké ciele v susednom Iraku. Z tohto dôvodu americké ministerstvo zahraničných vecí nariadilo odchod zamestnancov, ktorí nevykonávajú zásadné funkcie, z Iraku. Pentagon zároveň povolil dobrovoľný odchod rodinným príslušníkom vojenského personálu z viacerých lokalít na Blízkom východe.
Napriek eskalujúcemu napätiu, Trumpov vyslanec pre Blízky východ, Steve Witkoff, plánuje v najbližších dňoch šieste kolo rozhovorov s Iránom o jeho jadrovom programe.
Na otázku, či je izraelský útok na Irán bezprostredný, prezident Trump odpovedal: "Nechcem povedať bezprostredný, ale vyzerá to tak, že by sa to veľmi dobre mohlo stať." Zopakoval tiež, že USA nedovolia Iránu vyvinúť jadrové zbrane.
Komentár redakcie: Rastúce napätie na Blízkom východe vyvoláva obavy z možného vojenského konfliktu. Situácia je komplikovaná a nejasná, pričom budúcnosť regiónu závisí od diplomatických rokovaní a rozhodnutí kľúčových aktérov.
Iránsky minister obrany Aziz Nasirzadeh varoval, že ak jadrové rozhovory zlyhajú a "bude nám vnucovaný konflikt", islamské Revolučné gardy "zacielia na všetky americké základne v hostiteľských krajinách".
Administratíva Donalda Trumpa zvažuje možnosti podpory izraelskej vojenskej akcie, ktoré by mohli zahŕňať tankovanie lietadiel vo vzduchu alebo zdieľanie spravodajských informácií. Priama účasť amerických bombardérov B-2, schopných preniknúť do hlboko pod zem opevnených zariadení na obohacovanie uránu vo Fordowe a Natanze, je však nepravdepodobná. Bez takéhoto úderu by izraelská akcia pravdepodobne nedokázala úplne zlikvidovať iránsky jadrový program.
USA by mohli Izraelu pomôcť pri obrane proti iránskym balistickým raketám, ako to urobili počas dvoch vzájomných epizód medzi Iránom a Izraelom v apríli a októbri 2024.
Britská organizácia Maritime Trade Organization varovala lode v Perzskom zálive, Hormuzskom prielive a Ománskom zálive pred zvýšenou opatrnosťou kvôli "zvýšenému napätiu v regióne, ktoré by mohlo viesť k eskalácii vojenskej aktivity".
Izraelskí predstavitelia a hovorcovia Bieleho domu sa k situácii odmietli vyjadriť.
Trumpova administratíva sa usiluje o dohodu s Iránom, ktorá by obmedzila jeho jadrový program. Medzinárodné agentúry tvrdia, že Irán pokračuje v obohacovaní uránu na úroveň blízku zbrojnej. Trump vyhlásil, že neakceptuje žiadne obohacovanie uránu Iránom, čo iránski lídri odmietajú.