Izrael útočí na Jemen: Vyšetrovanie odhalilo, že OSN financuje obrovský ruský ropný tanker Húsíov

OSN kúpila tanker pre Húsíov za 55 miliónov dolárov. Tanker mal odvrátiť ekologickú katastrofu pri pobreží Jemenu prečerpaním ropy zo starej lode FSO Safer. Húsíovia však tanker využívajú na skladovanie ruskej ropy a obchádzajú sankcie.

Izrael útočí na Jemen: Vyšetrovanie odhalilo, že OSN financuje obrovský ruský ropný tanker Húsíov
Zdroj: co.il
Uprostred pokračujúcej výmeny paľby medzi Izraelom a Húsiami, charakterizovanej balistickými raketami z Jemenu a izraelskými náletmi na prístavy v Červenom mori, sa objavil prekvapujúci detail: Húsíovia prevádzkujú obrovský ropný tanker, ktorý bol zakúpený a je udržiavaný s financovaním od Organizácie Spojených národov.

Podľa vyšetrovania Lloyd's List, OSN kúpila tanker – teraz nazývaný Jemen – pre Húsíov podporovaných Iránom ešte pred začiatkom vojny v Gaze, a to za cenu 55 miliónov dolárov.

Loď mala odvrátiť ekologickú katastrofu pri jemenských brehoch prečerpaním ropy z rozpadávajúcej sa FSO Safer, 49-ročného tankera, ktorý Húsíovia pred desiatimi rokmi zabavili a ktorý kotvil pri prístave Hodeidah a hrozilo mu potopenie.

Po celosvetovej fundraisingovej kampani OSN kúpila Jemen a previedla ho do spoločne vlastnenej spoločnosti zastupujúcej medzinárodne uznávanú jemensku vládu aj Húsíov.

Komentár redakcie: Kritici poukazujú na rozpor medzi cieľmi OSN a reálnym dopadom jej aktivít v Jemene. Zatiaľ čo OSN tvrdí, že jej cieľom je odvrátiť humanitárnu a ekologickú katastrofu, financovanie tankera, ktorý Húsíovia využívajú na obchádzanie sankcií a skladovanie ruskej ropy, vyvoláva otázky o účinnosti a transparentnosti jej operácií.

Núdzová operácia na prečerpanie 1,1 milióna barelov ropy z Safer do Jemenu bola dokončená v auguste 2023. Potom, čo Húsíovia začali zameriavať komerčné lode v prielive Bab el-Mandeb, boli snahy o odtiahnutie tankera z regiónu pozastavené.

Odvtedy Rozvojový program OSN (UNDP) naďalej platí 450 000 dolárov mesačne na pokrytie údržby tankera a platov posádky.

Medzitým Jemen údajne Húsíovia v posledných dvoch rokoch používali ako plávajúce skladovacie zariadenie pre ruskú ropu, čím im účinne umožnili obchádzať medzinárodné sankcie na dovoz ropy do prístavov pod ich kontrolou.

Lloyd's List identifikoval najmenej tri prípady, keď sa tankery prepravujúce ruskú ropu dokovali k Jemenu na otvorenom mori a prečerpali státisíce barelov ropy.

Začiatkom tohto mesiaca Húsíovia údajne prvýkrát načerpali ropu z tankera, naložili ju na loď Sea Star 1 s panamskou vlajkou a vyložili ju v prístave Ras Isa kontrolovanom Húsiami.

V reakcii na to UNDP uviedol, že ostro kritizoval každý prípad dodávky ruskej ropy do Jemenu, a zdôraznil, že prečerpanie ropy z FSO Safer bolo nevyhnutné na zabránenie veľkej environmentálnej, humanitárnej a hospodárskej katastrofe v regióne.

Spojené štáty, Európska únia, Spojené kráľovstvo a OSN v priebehu rokov uvalili na Húsíov početné sankcie, najmä v súvislosti s pašovaním zbraní a technológiami dvojakého použitia.

Od začiatku vojny v Gaze a eskalácie námorných útokov boli uvalené ďalšie obmedzenia na zdroje financovania Húsíov, vrátane sankcií zameraných na 13 jednotlivcov a medzinárodných subjektov – medzi nimi banky, čínske rafinérie a tankery v zahraničnom vlastníctve zapojené do obchodu s ropou s Húsiami.

Odkedy Húsíovia začali páliť balistické a riadené strely a vypúšťať drony na Izrael, izraelská armáda uskutočnila v Jemene viacero útokov v snahe znížiť ich schopnosť dovážať palivo. Izrael uviedol, že obnova bombardovaných prístavov si vyžiada značný čas.

Tento týždeň izraelské vzdušné sily opäť zasiahli infraštruktúru v Hodeidahe, Ras Isa a As-Salif. Medzi ďalšie ciele patrila elektráreň a Galaxy Leader – komerčná loď, ktorú predtým vlastnil izraelský podnikateľ Rami Ungar a ktorú Húsíovia uniesli v novembri 2023.

Loď zostala zakotvená v prístave As-Salif od svojho zabavenia, ale podľa izraelskej armády Húsíovia na ňu nainštalovali námorný radarový systém a použili ho na zameranie iných plavidiel v Červenom mori.

Minulý mesiac izraelské námorníctvo zasiahlo Hodeidah pomocou presne navádzaných striel vypálených z korviet triedy Sa'ar 6 zo vzdialenosti stoviek kilometrov.