Klimatická zmena zanechala stopu: Dlhodobé trendy v počasí podporujúcom požiare v západnej Severnej Amerike

Výskum, ktorý porovnával modelované scenáre s reálnymi dátami, preukázal významný vplyv ľudskej činnosti na zvýšenie rizika rozsiahlych požiarov.

Klimatická zmena zanechala stopu: Dlhodobé trendy v počasí podporujúcom požiare v západnej Severnej Amerike
Zdroj: springernature.com
Nová štúdia odhaľuje, že vplyv človekom spôsobenej klimatickej zmeny je jasne viditeľný v dlhodobých trendoch počasia podporujúceho vznik požiarov v západnej Severnej Amerike.

Vedci analyzovali rozsiahle súbory dát pomocou dvoch atmosférických modelov (d4PDF-G71 a CAM572) a porovnali ich s údajmi z reanalýzy Európskeho centra pre strednodobé predpovede počasia (ERA5). Modely simulovali historické scenáre so všetkými vplyvmi (ALL) a kontrafaktuálne scenáre s prirodzenými vplyvmi (NAT) pomocou pozorovaných teplôt morskej hladiny (SST) a radiačných vplyvov.

Zistenia ukázali, že modely a ERA5 vykazujú podobnú priestorovú štruktúru priemerov a trendov indexu FWI (Fire Weather Index), ktorý hodnotí riziko vzniku a šírenia požiarov. Hoci existujú určité rozdiely v absolútnych hodnotách, celkový trend je jasný: klimatická zmena spôsobená ľudskou činnosťou významne prispieva k zhoršovaniu podmienok pre vznik požiarov.

Analýza odhalila, že antropogénne vplyvy (ANT), konštruované odčítaním NAT od ALL, sú detekovateľné a majú významný vplyv na pozorované trendy. Optimálne "odtlačky prstov" (fingerprinting) potvrdili, že tieto antropogénne signály sú konzistentné a spoľahlivé v oboch modeloch.

Komentár redakcie: Táto štúdia poskytuje ďalšie dôkazy o tom, že človekom spôsobená klimatická zmena nie je len teoretický koncept, ale skutočný a merateľný jav s konkrétnymi dôsledkami pre našu planétu. Zistenia poukazujú na potrebu urýchleného zníženia emisií skleníkových plynov a implementácie opatrení na adaptáciu na meniace sa klimatické podmienky, aby sa minimalizovalo riziko rozsiahlych požiarov a ich ničivé dopady.

Štúdia tiež skúmala vplyv klimatickej zmeny na jednotlivé meteorologické premenné, ktoré ovplyvňujú FWI (teplota, zrážky, relatívna vlhkosť a vietor). Zistilo sa, že antropogénny signál je detekovateľný pre teplotu, zrážky a relatívnu vlhkosť, čo podčiarkuje komplexný vplyv klimatickej zmeny na rôzne aspekty počasia.