Klimatické extrémy: Svet smeruje k bezprecedentnému zaťaženiu pre budúce generácie

Medzinárodný tím vedcov analyzoval rozsiahle klimatické modely a demografické dáta, aby kvantifikoval, ako sa mení expozícia obyvateľstva voči extrémnym udalostiam v priebehu života.

Klimatické extrémy: Svet smeruje k bezprecedentnému zaťaženiu pre budúce generácie
Zdroj: springernature.com
Nová štúdia odhaľuje, že ak sa neprijmú rázne opatrenia na zníženie emisií, budúce generácie budú čeliť doteraz nevídanému nárastu klimatických extrémov, ako sú vlny horúčav, suchá a záplavy.

Projekt ISIMIP (Inter-Sectoral Impact Model Intercomparison Project) poskytuje štandardizovaný protokol pre simulácie, ktoré predpovedajú dopady klimatických zmien v rôznych sektoroch, ako sú biómy, poľnohospodárstvo, jazerá, vodné zdroje, rybolov, morské ekosystémy a permafrost. V rámci projektu ISIMIP2b boli použité klimatické modely (GCM) z piatej fázy CMIP (Coupled Model Intercomparison Project), ktoré boli upravené a vybrané na základe dostupnosti denných dát a schopnosti reprezentovať široké spektrum klimatickej citlivosti. Simulácie dopadov boli spustené pre predindustriálne obdobie (286 ppm CO2; 1666–2099), historické obdobie (1861–2005) a budúce obdobie (2006–2099). Budúce simulácie boli založené na scenároch RCP (Representative Concentration Pathways) 2.6, 6.0 a 8.5. Získané globálne projekcie ročných podielov expozície voči jednotlivým extrémnym udalostiam boli vypočítané z dát ISIMIP2b a vstupných dát GCM.

Definície extrémnych udalostí sa líšia v závislosti od typu udalosti. Pri vlnách horúčav, suchách, neúrode a povodniach boli použité lokalizované predindustriálne prahové hodnoty. Pre tropické cyklóny bola použitá jedna absolútna prahová hodnota a lesné požiare boli modelované explicitne. Napríklad vlna horúčav ovplyvňuje celú oblasť, ak denný index HWMId (Heat Wave Magnitude Index daily) presiahne prahovú hodnotu v predindustriálnom rozdelení HWMId pre danú oblasť. Neúroda bola definovaná na základe poklesu úrody kukurice, pšenice, sóje alebo ryže pod stanovenú hranicu. Suchá ovplyvňujú celú oblasť, ak vlhkosť pôdy zostáva pod prahovou hodnotou počas siedmich mesiacov. Povodne sa týkajú len riečnych záplav a ich rozsah bol odvodený porovnaním simulácií odtoku vody s predindustriálnymi hodnotami. Tropické cyklóny nastávajú, ak oblasť zasiahne vietor s rýchlosťou hurikánu aspoň raz ročne. Lesné požiare sú definované simulovanou spálenou plochou.

Demografické dáta, ako celkový počet obyvateľov, veľkosť kohort a stredná dĺžka života, umožňujú predpovedať expozíciu obyvateľstva voči týmto šiestim extrémnym udalostiam. Dáta pochádzajú z databázy ISIMIP a zahŕňajú historické obdobie (1860–2000) a budúce projekcie (2010–2100) zo scenára SSP2 (Shared Socioeconomic Pathway). Tieto dáta však nezohľadňujú vplyv klímy na populačnú dynamiku. Dáta o veľkosti kohort pochádzajú z Wittgenstein Centre for Demography and Global Human Capital a údaje o strednej dĺžke života z UNWPP (United Nations World Population Prospects). Všetky demografické dáta boli upravené tak, aby reprezentovali ročné hodnoty od roku 1960 do roku 2020.

Komentár redakcie: Zistenia štúdie naznačujú, že bez výrazného zníženia emisií skleníkových plynov sa bude musieť budúca generácia vyrovnávať s omnoho nepriaznivejším podnebím, než aké zažívali ich predkovia. Dôsledky pre zdravie, ekonomiku a spoločenskú stabilitu môžu byť rozsiahle.

Na prepojenie dopadov s GMT (Global Mean Temperature) trajektóriami boli vytvorené scenáre otepľovania medzi rokmi 1960 a 2113 na základe údajov z AR6 Scenario Explorer. Tieto scenáre boli vybrané tak, aby minimalizovali prekrývanie trajektórií pri nízkych a vysokých úrovniach oteplenia. Stanovené boli hranice oteplenia 1,5 °C a 3,5 °C. Expozícia voči extrémnym udalostiam bola následne mapovaná na tieto scenáre otepľovania.

Hodnotenie celoživotnej expozície voči extrémnym udalostiam vyžaduje kombináciu údajov o strednej dĺžke života v jednotlivých krajinách s projekciami expozície na úrovni regiónov. Pre každú trajektóriu GMT, rok narodenia a krajinu boli spočítané expozície v priebehu života. Na vytvorenie referenčnej distribúcie celoživotnej expozície vo svete bez klimatických zmien boli vytvorené rozsiahle vzorky predindustriálnej expozície. Hranica pre ULE (Unprecedented Lifetime Exposure) bola definovaná ako 99,99. percentil vzoriek predindustriálnej expozície. Ak celoživotná expozícia presiahne túto hranicu, celá generácia v danej oblasti sa považuje za ohrozenú ULE.

Štúdia tiež analyzovala ULE v kontexte socioekonomickej zraniteľnosti s využitím ukazovateľov ako HDP a GRDI (Global Gridded Relative Deprivation Index). GRDI zohľadňuje faktory ako detská závislosť, dojčenská úmrtnosť, úroveň vzdelania, zdravie a životná úroveň. HDP a GRDI boli použité na porovnanie s odhadmi ULE pre rôzne ročníky narodenia.