Ľavicoví autoritári s menšou pravdepodobnosťou podporujú silných mužov ako lídrov, zistila štúdia
Výskum ukázal, že politická ideológia ovplyvňuje preferencie vodcov na základe ich fyzickej zdatnosti, pričom ľavicoví autoritári majú tendenciu odmietať silných mužov vo vedúcich pozíciách.

Ľudia s vyhranenými ľavicovými autoritárskymi názormi majú menšiu tendenciu podporovať fyzicky silných mužov vo vedúcich pozíciách. Konzervatívci, najmä muži, ich naopak preferujú. Štúdia naznačuje, že politické hodnoty ovplyvňujú vnímanie vodcovstva na základe fyzického vzhľadu.
Fyzická sila bola v histórii vnímaná ako znak dominancie a vodcovstva, najmä u mužov. Silnejší muži mali väčší úspech pri získavaní zdrojov a presadzovaní spoločenských noriem. Hoci tieto vlastnosti nie sú v modernej spoločnosti priamo relevantné, stále ovplyvňujú to, ako ľudia vnímajú vodcovstvo. Cieľom štúdie bolo zistiť, či politické presvedčenie ovplyvňuje preferencie vodcov na základe ich fyzickej zdatnosti, najmä sily hornej časti tela.
Predchádzajúce štúdie ukázali, že konzervatívci preferujú vodcov s dominantným vzhľadom. Dôvodom môže byť evolučná tendencia uprednostňovať silných členov skupiny, ktorí dokážu presadzovať hierarchiu alebo brániť pred hrozbami. Naopak, ľudia s liberálnejšími názormi, ktorí si cenia rovnosť a odmietajú rigidnú hierarchiu, preferujú vodcov, ktorí signalizujú skôr spoluprácu ako dominanciu. Táto myšlienka je relevantná najmä pre vznikajúci koncept ľavicového autoritárstva, ktorý podobne ako pravicové autoritárstvo uprednostňuje silnú sociálnu kontrolu, ale v záujme progresívnych cieľov.
Mitch Brown, inštruktor psychologických vied na University of Arkansas, ktorý sa špecializuje na vzťah politiky a fyzickej sily, vysvetľuje: "Fyzická sila je spojená so záujmom o konzervatívnu politiku, zrejme kvôli schopnosti silných mužov vyhrávať v súťažiach, čo ich vedie k uprednostňovaniu pravidiel, ktoré zdôrazňujú takéto stratégie. Začal som sa na túto asociáciu pozerať z perspektívy, ako politika interaguje so sociálnym vnímaním a ako evolučné procesy formujú vnímanie evolučne relevantných vlastností; ľudia stereotypne vnímajú silných mužov ako konzervatívnejších."
Komentár redakcie: Štúdia prináša zaujímavý pohľad na to, ako politické presvedčenie ovplyvňuje vnímanie vodcovstva na základe fyzického vzhľadu. Zistenia naznačujú, že ľavicoví autoritári majú tendenciu odmietať silných mužov vo vedúcich pozíciách, zatiaľ čo konzervatívci ich preferujú. Výskum zdôrazňuje komplexnosť vzťahu medzi politikou, fyzickou silou a vnímaním vodcovstva.
Brown dodal, že s rastúcim záujmom o porozumenie autoritárstvu naprieč politickým spektrom, ho zaujímalo, či ľavicové autoritárstvo môže viesť k odporu voči silným mužom, ktorých vnímajú ako osoby so záujmami v sociálnych politikách, ktoré nie sú v súlade s ich rigidnou, rovnostársky orientovanou spoločnosťou.
Výskumníci na štúdiu získali 310 študentov vysokej školy. Väčšina boli biele ženy s priemerným vekom okolo 19 rokov. Účastníci hodnotili fotografie mužov so silnou alebo slabou postavou hornej časti tela. Išlo o štandardizovaný set, v ktorom boli rovnaké mužské tváre spárované so silným alebo slabým telom, aby sa izoloval vplyv svalnatosti.
Účastníci hodnotili každú fotografiu z hľadiska fyzickej sily osoby, jej politického presvedčenia a pravdepodobnosti, že by za ňu hlasovali, ak by kandidovala na prezidenta. Vyplnili tiež dotazník, ktorý meral ich vlastnú politickú orientáciu a podporu ľavicového autoritárstva. Ten zahŕňal súhlas s vyhláseniami podporujúcimi agresívne akcie proti hierarchii, odmietanie tradičných spoločenských noriem a podporu cenzúry opačných názorov. (Napríklad: "Bohatí by mali byť zbavení svojho majetku a statusu," "'Staromódne spôsoby' a 'staromódne hodnoty' by mali byť zrušené," a "Mal by som mať právo nebyť vystavený urážlivým názorom.")
Ako sa očakávalo, účastníci vnímali silnejších mužov ako konzervatívnejších a mali väčšiu tendenciu ich podporovať ako vodcov v porovnaní so slabšími mužmi. Politická ideológia však ovplyvnila tieto preferencie. Účastníci s vysokým skóre v ľavicovom autoritárstve mali menšiu tendenciu preferovať silných mužov ako vodcov. Naopak, konzervatívnejší účastníci mali väčšiu tendenciu podporovať silných mužov – najmä ak boli sami muži.
Štúdia nezistila významný rozdiel medzi pohlaviami vo vzťahu medzi ľavicovým autoritárstvom a preferenciami vodcov. Muži aj ženy s vyšším ľavicovým autoritárskym presvedčením mali tendenciu odmietať fyzicky silných mužov ako potenciálnych vodcov. To podporuje myšlienku, že ľudia so silnými protihierarchickými názormi môžu vnímať fyzicky dominantných jedincov ako symbol spoločenských štruktúr, ktoré chcú zrušiť.
Naopak, pohlavie zohralo úlohu v tom, ako konzervativizmus ovplyvňoval preferencie. Konzervatívni muži mali obzvlášť silnú tendenciu preferovať silných mužov ako vodcov v porovnaní s konzervatívnymi ženami. Toto zistenie môže odrážať silnejšiu identifikáciu mužov s tradične mužskými črtami, ako je fyzická sila, alebo ich vnímanie silných mužov ako spoľahlivých spojencov v konkurenčnom prostredí. Hoci konzervatívne ženy tiež preferovali silných vodcov, efekt bol menej výrazný – pravdepodobne preto, že ženy si viac uvedomujú riziká spojené s fyzickou dominanciou, najmä v prostredí zmiešaného pohlavia.
Brown pre PsyPost uviedol: "Ľavicoví autoritári vykazujú nezáujem o fyzicky silných mužov ako vodcov, čo sa prejavuje u oboch pohlaví. Naopak, konzervativizmus je spojený so záujmom o silných mužov ako vodcov; táto preferencia je silnejšia u mužov ako u žien. Tieto preferencie môžu byť založené na záveroch o politickej orientácii silných mužov a prostredníctvom očakávaní, ako by sa správali pri získavaní zdrojov a v statusových hierarchiách, čo by nebolo v súlade s preferovanými stratégiami ľavicových autoritárov, ktorí sú sami proti tradičným statusovým hierarchiám v prospech svojich vlastných rigidných sociálnych štruktúr."
Tieto zistenia naznačujú, že úsudky o vodcovstve odrážajú hlbšie predpoklady o tom, čo fyzické črty signalizujú o hodnotách a pravdepodobnom správaní osoby. Ľudia môžu často nevedome usudzovať, že silní muži uprednostňujú konkurenciu, hierarchiu a dominanciu – vlastnosti spojené s politickým konzervativizmom. Pre tých, ktorí tieto hodnoty podporujú, môže byť fyzická sila pozitívnym signálom. Pre tých, ktorí ich odmietajú, to môže byť varovný signál.
Štúdia tiež vyvoláva otázky o tom, ako sa vnímanie fyzickej sily prelína so širšou politickou dynamikou. Ak ľudia dôsledne spájajú fyzickú dominanciu s určitými ideológiami, môže to ovplyvniť reálne volebné správanie alebo to, ako sa vodcovia rozhodnú prezentovať. Politici môžu napríklad zdôrazňovať alebo zľahčovať fyzické vlastnosti v závislosti od ideologického zamerania svojho publika.
Napriek silným stránkam štúdie je potrebné mať na pamäti určité obmedzenia. Vzorka pozostávala väčšinou z mladých bielych vysokoškolákov v Spojených štátoch, čo môže obmedziť zovšeobecniteľnosť zistení. Politické presvedčenie a podnety z fyzického vzhľadu môžu byť v iných kultúrnych kontextoch alebo vekových skupinách interpretované odlišne.
"Tieto preferencie sú pravdepodobne založené na stereotypoch," poznamenal Brown. "Nemáme informácie o skutočnej politickej orientácii mužov, ktorých hodnotili, čo obmedzuje našu schopnosť pochopiť, či sú tieto závery založené na presných hodnoteniach. Je tiež dôležité mať na pamäti, že tieto účinky sú založené na americkom kontexte. Ľavicové autoritárstvo sa môže v iných krajinách prejavovať odlišne."
Budúci výskum by mohol preskúmať, či tieto vzorce platia aj v ekologicky platnejších prostrediach, ako sú politické debaty alebo profily na sociálnych sieťach, kde majú ľudia prístup k ďalším podnetom okrem fyzického vzhľadu. Výskumníci by tiež mohli skúmať, či existujú podobné vzorce pre vodkyne alebo pre iné vlastnosti, ako je tón hlasu alebo mimika, ktoré môžu signalizovať dominanciu.
Brown vysvetlil: "Mojím dlhodobým cieľom je porozumieť doslovnej telesnej politike. Mám v úmysle identifikovať morfologické a fyzické základy autoritárskych osobností na ľavici a pravici a zistiť, či môžu vnímatelia presne posúdiť niečí autoritárstvo prostredníctvom tenkých vrstiev informácií."
"Tento výskum nie je určený na očierňovanie jednej alebo druhej politickej strany. V skutočnosti túto chvíľu využívam na demonštráciu toho, že politika je pre vnímateľa do značnej miery sebecká a že preferencie často vychádzajú z toho, čo by človeku v danej chvíli najlepšie poslúžilo."
Štúdiu "Zvýšené ľavicové autoritárstvo je spojené s väčším odporom voči fyzickej sile pri prideľovaní statusu mužom" napísali Mitch Brown a Donald F. Sacco.