Liberáli a konzervatívci: Rozdiely v živote sú menšie, než si myslíme
Výskum zistil, že študenti preceňujú rozdiely v správaní medzi liberálmi a konzervatívcami, čo môže prispievať k politickej polarizácii.

Nová štúdia odhaľuje, že hoci politická orientácia ovplyvňuje každodenné aktivity, priepasť medzi liberálmi a konzervatívcami je vnímaná ako oveľa väčšia, než v skutočnosti je.
Politická identita sa prejavuje v bežných činnostiach, od spôsobu, akým študenti trávia deň, až po ich záľuby. Výskum publikovaný v Journal of Personality and Social Psychology ukázal, že rozdiely medzi liberálnymi a konzervatívnymi študentmi sú síce malé, ale merateľné a konzistentné. Avšak, vnímanie týchto rozdielov je výrazne prehnané. Študenti sa domnievajú, že rozdiely v správaní sú omnoho väčšie, než v skutočnosti sú.
Cieľom štúdie bolo zistiť, či sa politické rozdiely prejavujú aj v bežných, nepolitických aktivitách. Výskumníci sa zamerali na to, či liberáli a konzervatívci žijú odlišným spôsobom života a či ľudia tieto rozdiely vnímajú správne.
"Zaujíma ma každodenný život," hovorí Sanaz Talaifar, odborná asistentka na Imperial College London a autorka štúdie. "Technologický pokrok nám umožňuje zbierať dáta o správaní ľudí v ich bežnom živote v nebývalom rozsahu."
Komentár redakcie: Výskum zdôrazňuje, že politická polarizácia je nielen otázkou rozdielnych názorov, ale aj prehnaných predstáv o odlišnosti životných štýlov. Presnejšie vnímanie reality môže pomôcť preklenúť politické rozdiely a podporiť lepšiu komunikáciu a spoluprácu.
Výskumníci uskutočnili dve štúdie na University of Texas v Austine. V prvej štúdii sledovali správanie viac ako 1200 študentov pomocou mobilnej aplikácie počas dvoch týždňov. Aplikácia zbierala dáta zo senzorov (GPS, mikrofón) a záznamov aktivít (hovory, SMS) spolu s krátkymi dennými dotazníkmi. Študenti tiež vyplnili jednorazový dotazník o svojej politickej orientácii a demografických údajoch. Získané údaje umožnili zaznamenať 61 rôznych prejavov správania v štyroch oblastiach: spoločenské aktivity, fyzická aktivita, štúdium/práca a voľný čas.
Politická orientácia bola meraná na sedembodovej škále od "extrémne liberálny" po "extrémne konzervatívny". Štatistická analýza zistila korelácie medzi správaním študentov a ich politickým zaradením, pričom boli zohľadnené aj faktory ako pohlavie, etnicita, osobnostné črty a socioekonomický status.
Napriek tomu, že študenti navštevovali rovnakú univerzitu a mali podobné životné podmienky, medzi liberálnymi a konzervatívnymi študentmi existovali jemné, ale konzistentné rozdiely v správaní. Najvýraznejšie rozdiely boli v oblasti voľného času. Konzervatívni študenti trávili viac času v hlučných spoločenských prostrediach, náboženských priestoroch a v priestoroch bratstiev a spolkov. Vykazovali tiež mierne vyššiu úroveň fyzickej aktivity.
Liberálni študenti trávili viac času presunmi a navštevovali rôznorodejšie lokality, čo naznačuje mobilnejší životný štýl. Taktiež trávili viac času doma a viac využívali internet a sociálne siete. V oblasti práce boli konzervatívci náchylnejší k štúdiu alebo účasti na stretnutiach, zatiaľ čo liberáli častejšie pracovali a trávili čas s kolegami.
"Z predošlých výskumov vieme, že liberáli a konzervatívci majú odlišné kultúrne a spotrebiteľské preferencie," povedala Talaifar pre PsyPost. "Možno sa niektoré rozdiely zdajú zrejmé, ale nemyslím si, že som si uvedomovala, do akej miery môžu byť polarizované aj bežné činnosti, ktoré zdanlivo nemajú nič spoločné s politikou."
Druhá štúdia sa zamerala na to, ako študenti vnímajú tieto rozdiely. Skupina 156 študentov mala odhadnúť, ako často sa liberálni a konzervatívni študenti zapájajú do rovnakých 61 činností. Ich úlohou bolo určiť, či sa domnievajú, že liberáli alebo konzervatívci s väčšou pravdepodobnosťou vykonávajú danú činnosť, alebo či neexistuje žiadny rozdiel. Výskumníci následne porovnali tieto vnímané rozdiely so skutočnými dátami z prvej štúdie.
Výsledky ukázali silný rozpor medzi vnímaním a realitou. Väčšina študentov výrazne preceňovala rozdiely v správaní medzi liberálmi a konzervatívcami. Pri odhade, ktorá skupina vykonáva určitú činnosť častejšie, sa študenti pomýlili v troch zo štyroch prípadoch. Väčšina nepresností spočívala v predstavách o straníckych rozdieloch, ktoré v skutočnosti neexistovali.
Výskumníci zistili, že študenti boli najpresnejší pri posudzovaní voľnočasových aktivít – oblasti, kde boli reálne rozdiely najvýraznejšie. Boli však menej presní pri odhadovaní straníckych rozdielov v sociálnych a pracovných aktivitách. To naznačuje, že ľudia môžu byť viac naladení na viditeľné životné štýly, zatiaľ čo podceňujú menej pozorovateľné každodenné vzorce.
Štúdie spoločne poukazujú na dvojitú vrstvu polarizácie: jednu, ktorá existuje v správaní, a druhú, ktorá existuje vo vnímaní. Politická identita síce formuje niektoré aspekty životného štýlu, ale presvedčenie, že liberáli a konzervatívci žijú v úplne odlišných svetoch, je prehnané. Toto nesprávne vnímanie môže samo o sebe prispievať k politickým rozdeliam. Ak sa ľudia domnievajú, že tí na druhej strane politického spektra žijú zásadne odlišným životom, môžu mať menšiu tendenciu s nimi interagovať, spolupracovať alebo s nimi súcitiť.
"Liberáli a konzervatívci sa v bežnom živote správajú odlišne, ale nie do takej miery, ako si ľudia myslia," povedala Talaifar.