Lotyšsko radí občanom, ako rozoznať ruských špiónov: Pozor na zanedbaný vzhľad a podozrivé správanie
Rozoznávanie nepriateľa v civile môže byť náročné. Lotyšská spravodajská služba zverejnila tipy, ako odhaliť ruských agentov.

Lotyšská spravodajská služba varuje občanov pred možnou prítomnosťou ruských sabotérov a špiónov a poskytuje im praktické rady, ako ich identifikovať.
V svojej výročnej správe lotyšská Obranná spravodajská a bezpečnostná služba (MIDD) ponúka takmer dvom miliónom obyvateľov návod, ako rozpoznať potenciálnych agentov vyslaných Ruskom.
Medzi varovné signály patrí zanedbaný, neupravený vzhľad a "nedostatočná hygiena". Ďalšie červené vlajky zahŕňajú prehnane zvedavé rozhovory s miestnymi, krátky účes v štýle armády alebo turisti, ktorí nepoznajú terén, ale majú nezvyčajné množstvo vybavenia pre prežitie v prírode, ako sú špecializované lekárničky, mapy alebo rádiá.
MIDD, jedna z troch lotyšských bezpečnostných agentúr, uviedla, že takéto znaky môžu občanom pomôcť odhaliť agentov, ktorí mapujú "kritickú infraštruktúru a vojenské zariadenia" s cieľom sabotáže, plánovania cielených vrážd alebo podnecovania nepokojov.
Komentár redakcie: Zvýšená ostražitosť a informovanosť občanov je dôležitá pre odhaľovanie potenciálnych hrozieb v kontexte rastúceho napätia medzi Ruskom a Západom. Dôležité je však dodržiavať zákonné postupy a nenechať sa strhnúť k svojvoľným zásahom.
Agentúra tvrdí, že ruskí agenti v posledných rokoch zlepšili svoje schopnosti a trénujú sa v maskovaní, čo ich robí ťažšie odhaliteľnými. "Ukrajinské skúsenosti ukazujú, že ruské špeciálne služby sú schopné prispôsobiť sa prostrediu a okolnostiam, v ktorých sa používajú prieskumné a sabotážne skupiny," uviedla MIDD. "Ich členovia nemusia vizuálne zodpovedať klasickému prieskumnému a sabotážnemu profilu."
Agenti môžu byť súčasťou skupín, ktoré sa zdržiavajú v blízkosti citlivých miest, vydávajú sa za humanitárnych pracovníkov alebo spia v odľahlých oblastiach bez toho, aby prejavovali záujem o prírodu, dodala agentúra.
Bezpečnostná služba však varovala bežných občanov pred svojvoľnými zásahmi voči podozrivým ruským agentom a zdôraznila, že polícia a armáda sú najlepšie vybavené na to, aby zasiahli v prípade podozrenia.
Lotyšský verejnoprávny vysielateľ informoval, že štátna bezpečnosť vydala podobné, ale menej podrobné tipy na odhaľovanie špiónov pre verejnosť, aby hlásila podozrivé aktivity, už pred dvoma rokmi, po rozsiahlej ruskej invázii na Ukrajinu.
Vzhľadom na rastúce napätie so Západom sú členské štáty EÚ a NATO v stave vysokej pohotovosti pred ruskými sabotážami v súvislosti s vlnou kybernetických útokov, podpaľačstva a poškodzovania podmorských káblov, z ktorých je obviňované Moskva. Kremeľ tieto obvinenia poprel.
V stredu nemeckí federálni prokurátori uviedli, že traja ukrajinskí občania boli zatknutí pre podozrenie z plánovania bombových útokov v Nemecku v mene ruského štátu.
V júli minulého roka európske bezpečnostné agentúry znepokojili tri samostatné výbuchy v balíkoch odoslaných z Litvy, ktoré vybuchli v Birminghame vo Veľkej Británii, v Lipsku v Nemecku a neďaleko Varšavy v Poľsku. Spravodajské služby podozrievajú kampaň organizovanú Ruskom.
Najnovší nemecký prípad vyvolal výzvy predstaviteľov na posilnenie obrany krajiny proti hybridným hrozbám.
Thomas Strobl, nemecký minister vnútra spolkovej krajiny Bádensko-Württembersko, kde bol jeden z trojice zatknutý, prirovnal dopad odhalenia sprisahania k "tektonickému otrasu". "Musíme sa prispôsobiť novým rizikovým situáciám," povedal. "Nie sme vo vojne, ale už ani nie sme skutočne v mieri."