Macron vyzýva EÚ na ráznu obranu pred Trumpovými clami, hrozí obchodná vojna

EÚ pozastavila odvetné clá a hľadá nové obchodné dohody v Ázii a Južnej Amerike, zatiaľ čo Nemecko vyzýva na pragmatický prístup. Trumpova administratíva trvá na svojich požiadavkách.

Macron vyzýva EÚ na ráznu obranu pred Trumpovými clami, hrozí obchodná vojna
Zdroj: co.uk
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval Európsku úniu, aby rozhodne bránila svoje záujmy v reakcii na hrozbu zavedenia 30% ciel Donaldom Trumpom na takmer všetok dovoz z EÚ. Napätie rastie napriek snahám o deeskaláciu.

Po tom, čo Donald Trump pohrozil zavedením rozsiahlych ciel na európsky tovar, vyzval francúzsky prezident Emmanuel Macron EÚ na odhodlanú obranu európskych záujmov. EÚ reagovala pozastavením odvetných ciel vo výške 21 miliárd eur do 1. augusta, čím sa zosúladila s novým termínom stanoveným americkým prezidentom. Súčasne EÚ posilňuje obchodné partnerstvá s krajinami mimo USA. Uzavrela politickú dohodu o voľnom obchode s Indonéziou, ktorá sa ukazuje ako stabilnejší partner než USA. Európska komisia sa snaží urýchliť rokovania s Indiou, Thajskom a ďalšími krajinami s cieľom uzavrieť dohody do konca roka. Macron zdôraznil, že EÚ musí byť pripravená na obchodnú vojnu a odolať tlaku amerického prezidenta. Vyzval Európsku komisiu, aby urýchlila prípravu dôveryhodných protiopatrení a mobilizovala všetky dostupné nástroje, vrátane protidonucovacích mechanizmov, ak sa do 1. augusta nedosiahne dohoda. Iní európski lídri, vrátane predstaviteľov Talianska, Holandska, Nemecka a Írska, vyzvali na pokoj. Nemecký priemyselný zväz BDI však označil Trumpovu hrozbu za varovný signál pre priemysel na oboch stranách Atlantiku. Nemecký kancelár Friedrich Merz priznal, že o situácii intenzívne diskutoval s Macronom a Ursulou von der Leyenovou a zdôraznil snahu nájsť riešenie do 1. augusta. Talianska premiérka Giorgia Meloniová vyjadrila presvedčenie, že je možné dosiahnuť spravodlivú dohodu. Holandský premiér Dick Schoof zdôraznil potrebu jednoty EÚ a odhodlania dosiahnuť vzájomne výhodnú dohodu s USA. Írsky vicepremiér Simon Harris vníma Trumpove kroky ako súčasť jeho vyjednávacej taktiky. Hospodársky poradca Bieleho domu Kevin Hassett uviedol, že Trump zavedie clá, ak sa obchodné ponuky nezlepšia. EÚ sa pripravuje na protiopatrenia a zároveň posilňuje svoj vnútorný trh. Hrozba ciel sa vníma ako vyjednávacia taktika, no za oponou rastie frustrácia. Trumpove tvrdenia o neférových clách EÚ na americký tovar boli spochybnené, pričom EÚ poukazuje na oveľa nižšie priemerné clá. Niektorí europoslanci varujú, že prijatie „nezákonných“ ciel povedie k ďalším požiadavkám zo strany Trumpa. Nemecký automobilový priemysel sa obáva zvýšených nákladov a varuje pred ďalšou eskaláciou obchodného konfliktu. Dohoda, ktorá bola na stole, ponúkala potenciálnu úľavu pre európskych výrobcov automobilov s prevádzkami v USA, no švédsky minister financií ju označil za „veľmi zlú“.

Komentár redakcie: Trumpova politika ciel vytvára tlak na EÚ, aby hľadala nové obchodné partnerstvá a posilňovala svoju vnútornú ekonomiku. Zatiaľ čo niektorí lídri vyzývajú na pragmatizmus, Macronova výzva na pripravenosť na obchodnú vojnu odráža rastúcu obavu z nepredvídateľnosti americkej obchodnej politiky. Dôsledky pre globálnu ekonomiku zostávajú neisté.