Medzinárodná organizácia ICAO uznala Rusko zodpovedným za zostrelenie letu MH17 v roku 2014

ICAO uznala Rusko zodpovedným za zostrelenie MH17 a pripravuje pôdu pre požiadavky na odškodnenie. Rozhodnutie má medzinárodný význam.

Medzinárodná organizácia ICAO uznala Rusko zodpovedným za zostrelenie letu MH17 v roku 2014
Zdroj: gwaramedia.com
Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo (ICAO) so sídlom v Montreale potvrdila zodpovednosť Ruska za zostrelenie letu MH17 spoločnosti Malaysia Airlines nad východnou Ukrajinou v roku 2014. Rozhodnutie prichádza po rokoch vyšetrovania a sporov.

Let MH17 smerujúci z Amsterdamu do Kuala Lumpur bol zostrelený 17. júla 2014 nad územím východnej Ukrajiny, ktoré bolo v tom čase zmietané konfliktom. Na palube sa nachádzalo 283 pasažierov a 15 členov posádky, pričom nikto neprežil. Incident vyvolal rozsiahle medzinárodné pobúrenie a spustil rozsiahle vyšetrovanie.

Vyšetrovanie vedené spoločným vyšetrovacím tímom (JIT) zloženým zástupcov z Holandska, Austrálie, Belgicka a Ukrajiny, preukázalo, že raketový systém, ktorým bol let zostrelený, pochádzal z Ruska. Rusko akúkoľvek účasť na incidente opakovane odmietalo.

V novembri 2022 haagsky súd uznal troch mužov – dvoch Rusov, Igora Girkina a Sergeja Dubinského, a Ukrajinca Leonida Charčenka – vinnými z vraždy a odsúdil ich na doživotné väzenie. Súd zároveň rozhodol, že Rusko malo od mája 2014 kontrolu nad samozvanou Doneckou ľudovou republikou.

Komentár redakcie: Rozhodnutie ICAO má významný symbolický a právny dopad. Hoci reálne vymoženie odškodnenia od Ruska bude pravdepodobne komplikované, ide o dôležitý krok smerom k spravodlivosti pre obete a ich rodiny. Pripomína tiež, že medzinárodné spoločenstvo nezabúda na tragédiu letu MH17 a usiluje sa o vyvodenie zodpovednosti.

Holandsko a Austrália v marci 2022 iniciovali spor na pôde ICAO s cieľom určiť zodpovednosť Ruska a začať rokovania o odškodnení. Rusko v lete 2024 jednostranne oznámilo pozastavenie svojej účasti na tomto spore.

12. mája 2025 ICAO hlasovala o návrhu Holandska a Austrálie. „Významná väčšina“ členov Rady ICAO podporila pozíciu oboch krajín. Nasledujúcim krokom bude určenie výšky odškodnenia, ktoré bude požadované od Ruska.

„Toto rozhodnutie vysiela jasný signál medzinárodnému spoločenstvu: štáty nemôžu beztrestne porušovať medzinárodné právo,“ uviedol minister zahraničných vecí Holandska Caspar Veldkamp.

9. mája 2025 ukrajinskí predstavitelia, Rada Európy a ministri zahraničných vecí európskych krajín podpísali dokument vyjadrujúci politickú podporu zriadeniu špeciálneho tribunálu pre ruskú agresiu proti Ukrajine.