Mierové rokovania Ruska a Ukrajiny v Istanbule: Dohoda o výmene zajatcov, no bez prelomu v prímerí
Rokovania v Turecku priniesli dohodu o výmene zajatcov, no v otázke prímeria pretrvávajú zásadné rozpory. Zelenskyj žiada od Západu sankcie, ak Rusko odmietne prímerie.
Prvé priame rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou od začiatku rozsiahlej invázie v roku 2022 sa v piatok v Istanbule skončili po necelých dvoch hodinách. Hoci sa strany dohodli na rozsiahlej výmene vojnových zajatcov, v kľúčových podmienkach pre ukončenie bojov zostávajú naďalej vzdialené.
Ukrajina, s podporou západných spojencov, považuje dočasné prímerie za prvý krok k mierovému urovnaniu. Kremeľ však túto myšlienku odmieta. „Nedostali sme ruské 'áno' v tejto základnej otázke,“ uviedol hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Heorhij Tychij po skončení rokovaní. „Ak chcete viesť seriózne rokovania, zbrane musia utíchnuť.“
Vedúci ruskej delegácie Vladimir Medinskij vyjadril s výsledkom spokojnosť a dodal, že Moskva je pripravená v kontaktoch pokračovať. Podľa hláv oboch delegácií sa Kyjev a Moskva dohodli na výmene 1000 vojnových zajatcov na každej strane, čo by bola najväčšia výmena tohto druhu.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj informoval, že o rokovaniach diskutoval s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a lídrami Francúzska, Nemecka, Veľkej Británie a Poľska. Prostredníctvom platformy X z európskeho summitu v Albánsku naliehal na „tvrdé sankcie“ proti Moskve, ak odmietne „úplné a bezpodmienečné prímerie a ukončenie zabíjania.“
Komentár redakcie: Rokovania v Istanbule naznačujú pretrvávajúce hlboké rozpory medzi Ruskom a Ukrajinou. Dohoda o výmene zajatcov predstavuje pozitívny krok, no zásadné nezhody v otázke prímeria a územných požiadaviek naďalej bránia pokroku smerom k trvalému mieru. Osud konfliktu tak zostáva neistý, pričom diplomatické úsilie sa stretáva s prekážkami.
Počas rokovaní Rusko podľa vysokého ukrajinského predstaviteľa vznieslo nové, „neprijateľné požiadavky“ na stiahnutie ukrajinských síl z rozsiahlych území. Predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný, uviedol, že táto požiadavka nebola predtým prerokovaná.
Trump, ktorý nalieha na ukončenie konfliktu, uviedol, že sa s Putinom stretne „hneď, ako to bude možné zorganizovať.“ Turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan otvoril rokovania s výzvou na využitie tejto príležitosti a zdôraznil, že „je mimoriadne dôležité, aby prímerie nastalo čo najskôr.“