Milióny prípadov rakoviny žalúdka by sa dali odvrátiť: Globálna štúdia odhaľuje hrozivé čísla

Výskumníci varujú pred nárastom prípadov rakoviny žalúdka v Afrike a Amerike a zdôrazňujú potrebu preventívnych programov, vrátane skríningu a liečby H. pylori.

Milióny prípadov rakoviny žalúdka by sa dali odvrátiť: Globálna štúdia odhaľuje hrozivé čísla
Zdroj: springernature.com
Nová štúdia odhaduje, že do roku 2037 pribudne na svete 15,6 milióna prípadov rakoviny žalúdka. Väčšina z nich by sa dala predísť včasnou eradikáciou baktérie Helicobacter pylori (H. pylori).

Podľa štúdie publikovanej v odbornom časopise, by sa dalo predísť až trom štvrtinám odhadovaných prípadov rakoviny žalúdka, ak by sa celosvetovo zaviedli účinné programy na elimináciu H. pylori. Najviac prípadov sa očakáva v Ázii (10,6 milióna), nasledujú Amerika (2,0 milióna) a Afrika (1,7 milióna).

Alarmujúci je najmä nárast v Afrike, kde by mal počet prípadov rakoviny žalúdka u osôb narodených medzi rokmi 2008 a 2017 byť až šesťkrát vyšší ako v roku 2022. V Ázii, ktorá nesie najväčšiu časť celosvetovej záťaže, sa preventívne programy zavádzajú len pomaly. Južná Kórea, Japonsko a Čína sa zameriavajú na skríningové programy, zatiaľ čo krajiny ako Bhután zaviedli celoplošné testovanie a liečbu H. pylori.

V Amerike chýbajú celoštátne odporúčania pre prevenciu, hoci rakovina žalúdka neúmerne postihuje niektoré etnické skupiny a pozoruje sa nárast prípadov u mladších ľudí. V Afrike, napriek vysokej prevalencii H. pylori, neexistujú žiadne známe celoplošné preventívne programy. Odborníci zdôrazňujú potrebu zlepšenia zberu dát a vytvorenia lokálne relevantných postupov pre manažment infekcie H. pylori.

Komentár redakcie: Zistenia štúdie sú alarmujúce, ale zároveň prinášajú nádej. Aktívna prevencia a skorá diagnostika H. pylori môžu výrazne znížiť výskyt rakoviny žalúdka, najmä v rizikových oblastiach. Je nevyhnutné, aby sa politickí predstavitelia zamerali na implementáciu účinných programov a investovali do výskumu a vývoja nových preventívnych stratégií.

Štúdia tiež poukazuje na dôležitosť kvalitných registrov onkologických ochorení, najmä v krajinách s nižšími príjmami, kde môže byť výskyt rakoviny žalúdka podhodnotený. Napriek obmedzeniam v dostupnosti dát, štúdia jasne ukazuje, že rakovina žalúdka zostane významným globálnym problémom verejného zdravia.

Výsledky podporujú zavedenie celoplošného testovania a liečby H. pylori, čo sa ukázalo ako nákladovo efektívne a účinné opatrenie. Okrem toho je potrebný ďalší vývoj vakcíny proti H. pylori, ktorá by mohla výrazne prispieť k prevencii rakoviny žalúdka.