Nádej pre pacientov s Alzheimerovou chorobou? Nová štúdia odhaľuje potenciál liečby.
Nový prístup v liečbe neurodegeneratívnych ochorení by mohol priniesť prelom v starostlivosti o pacientov s Alzheimerovou chorobou.

Vedci z Case Western Reserve University identifikovali inovatívny liek, ktorý by mohol chrániť mozog pred Alzheimerovou chorobou a inými neurodegeneratívnymi ochoreniami. Štúdia sa zameriava na ochranu krvno-mozgovej bariéry.
Alzheimerova choroba a iné neurodegeneratívne stavy postihujú milióny ľudí na celom svete. Tieto ochorenia spôsobujú postupnú deštrukciu mozgových buniek a nervového systému, pričom pre mnohé z nich doposiaľ neexistuje účinná liečba. Avšak, výskumníci z Case Western Reserve University, University Hospitals a Louis Stokes Cleveland VA Medical Center identifikovali sľubný liek, ktorý by mohol predstavovať prelom v terapii Alzheimerovej choroby.
Štúdia, publikovaná v odbornom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), poukazuje na pozitívne výsledky dosiahnuté na myších modeloch Alzheimerovej choroby. Vedci sa zamerali na ochranu krvno-mozgovej bariéry (KMB), ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri ochrane mozgu.
„Naše zistenia naznačujú nový, efektívny a bezpečný spôsob, ako predchádzať neurodegenerácii a kognitívnemu poškodeniu pri Alzheimerovej chorobe priamou ochranou KMB,“ uviedol Andrew Pieper, vedúci výskumník štúdie. Dodal, že u myší, ktorým bol liek podávaný, zostala KMB nepoškodená, nedošlo k neurodegenerácii a zachovali sa kognitívne funkcie a pamäť.
Komentár redakcie: Táto štúdia predstavuje zaujímavý nový prístup v hľadaní liečby Alzheimerovej choroby. Zameranie sa na ochranu krvno-mozgovej bariéry je inovatívne a potenciálne veľmi sľubné. Hoci ide zatiaľ len o výsledky z myších modelov, objav dáva nádej pre vývoj účinnejších terapií pre pacientov trpiacich týmto ochorením. Je však dôležité poznamenať, že výsledky na myšiach sa nemusia vždy preniesť do úspešnej liečby u ľudí. Bude potrebné vykonať ďalšie klinické štúdie na potvrdenie účinnosti a bezpečnosti lieku u ľudí.
Na rozdiel od tradičného zamerania na neuróny v mozgu, táto štúdia identifikovala KMB ako nový cieľ. KMB funguje ako „strážca mozgu“, ktorý umožňuje prechod dôležitých molekúl do mozgu a von z neho, pričom blokuje vstup škodlivých látok, ako sú baktérie a vírusy. Zhoršenie funkcie KMB je pritom skorým indikátorom mnohých neurodegeneratívnych ochorení.
Vedci sa zamerali na enzým 15-PGDH, ktorý sa nachádza vo vysokej koncentrácii v KMB. Zistili, že jeho hladina je ešte vyššia pri Alzheimerovej chorobe, traumatických poraneniach mozgu a starnutí. Na blokovanie tohto enzýmu použili liek SW033291, ktorý bol pôvodne vyvinutý na iné účely.
„Zistenie, že blokovanie 15-PGDH blokuje aj zápal mozgu a chráni KMB, bolo pre nás vzrušujúcou novinkou,“ povedal Sanford Markowitz, spoluvedúci výskumník štúdie. Dôležité je, že SW033291 neovplyvnil množstvo amyloidu v mozgu, čo je proteín, na ktorý sa zameriavajú niektoré nové lieky proti Alzheimerovej chorobe, avšak s obmedzenou účinnosťou a rizikovými vedľajšími účinkami.
Výsledky štúdie naznačujú, že liek by mohol byť účinný aj pri liečbe poranení mozgu a potenciálne aj iných mozgových ochorení. Vedci sú optimistickí a veria, že ich objav môže predstavovať významný krok vpred v boji proti neurodegeneratívnym ochoreniam.