Narcizmus a fantázie bez hraníc: Súvislosť s nadmerným snením odhalená

Nadmerné snenie môže byť spojené s narcistickými črtami a nezrelými obrannými mechanizmami. Štúdia odhaľuje, ako sa tieto faktory prelínajú a ovplyvňujú psychické zdravie.

Narcizmus a fantázie bez hraníc: Súvislosť s nadmerným snením odhalená
Zdroj: psypost.org
Nová štúdia naznačuje, že ľudia s narcistickými črtami majú vyššiu tendenciu k nadmernému sneniu, ktoré im zasahuje do bežného života. Odborníci skúmali aj prepojenie s obrannými mechanizmami.

Nadmerné snenie (maladaptive daydreaming) je psychologický jav, pri ktorom jedinec vytvára intenzívne a rozsiahle fantazijné svety, ktoré mu bránia v každodenných aktivitách. Na rozdiel od bežného snenia, toto pohlcuje myseľ a zaberá veľa času. Často ho spúšťajú reálne udalosti, hudba alebo nuda.

Ľudia s nadmerným snením si vytvárajú zložité imaginárne svety, postavy a príbehy, ktoré niekedy uprednostňujú pred interakciami v reálnom živote. Toto správanie môže viesť k stresu, problémom so spánkom a narušeniu akademického, pracovného alebo spoločenského fungovania. Často sa spája so stavmi ako úzkosť, depresia, ADHD alebo trauma. Hoci nadmerné snenie nie je uznané ako formálna duševná porucha, výskum naznačuje, že môže spôsobiť značné problémy.

Autori štúdie, Alessia Renzi a Rachele Mariani, sa zamerali na preskúmanie súvislosti medzi nadmerným snením, narcistickými črtami osobnosti, psychologickými obrannými mechanizmami, vekom a pohlavím. Skúmali tiež, či obranné mechanizmy môžu sprostredkovať vzťah medzi nadmerným snením a narcistickými črtami.

Komentár redakcie: Štúdia vrhá nové svetlo na prepojenie medzi narcizmom a nadmerným snením. Je však dôležité poznamenať, že dizajn štúdie neumožňuje vyvodzovať kauzálne závery. Budúci výskum by sa mal zamerať na hlbšie preskúmanie príčin a dôsledkov tejto komplexnej problematiky.

Narcistické črty osobnosti zahŕňajú prehnaný pocit vlastnej dôležitosti, silnú potrebu obdivu, nedostatok empatie a sklon využívať ostatných na osobný zisk. Vo vysokej miere môžu byť súčasťou poruchy osobnosti, známej ako narcistická porucha osobnosti. Psychologické obranné mechanizmy sú nevedomé stratégie, ktoré myseľ používa na ochranu pred úzkosťou alebo stresom. Tieto mechanizmy sa zvyčajne klasifikujú ako zrelé (napr. humor, sublimácia), neurotické (napr. represia, presun) alebo nezrelé (napr. popretie, projekcia) v závislosti od toho, ako sú adaptívne alebo funkčné.

Štúdie sa zúčastnilo 562 ľudí, prevažne mladých dospelých, ktorí boli získaní prostredníctvom sociálnych sietí a webových stránok. Účastníci vyplnili online dotazník, ktorý hodnotil nadmerné snenie, psychologické obranné mechanizmy a narcistické črty.

Výsledky ukázali, že ľudia s vyšším skóre v nadmernom snení mali tiež vyššiu úroveň narcistických čŕt. Taktiež menej využívali zrelé obranné mechanizmy a viac sa spoliehali na nezrelé a neurotické. Mladší jedinci boli náchylnejší k nadmernému sneniu, ale nezistili sa žiadne výrazné rozdiely medzi pohlaviami.

Výskumníci vytvorili štatistický model, ktorý naznačoval, že psychologické obranné mechanizmy môžu sprostredkovať vzťah medzi narcizmom a nadmerným snením. Analýzy ukázali, že nezrelé a neurotické obranné mechanizmy čiastočne sprostredkovali tento vzťah. Inými slovami, narcistické črty môžu viesť k zvýšenému používaniu nezrelých a neurotických obranných mechanizmov, čo následne môže zvýšiť pravdepodobnosť nadmerného snenia. Tieto obranné mechanizmy však úplne nevysvetľujú prepojenie.

"Významné asociácie zistené v tejto štúdii podporujú prepojenie medzi narcistickými črtami osobnosti a nadmerným snením, pričom sa zdá, že obranné mechanizmy zohrávajú dôležitú úlohu," uviedli autori štúdie.