Narcizmus a závislosť na sociálnych sieťach: Súvislosť je silnejšia, než sa zdalo
Ľudia s narcistickými črtami majú vyššiu pravdepodobnosť, že sa stanú závislými na sociálnych sieťach.

Nová štúdia odhalila, že existuje prepojenie medzi narcistickými črtami osobnosti a rozvojom závislosti na sociálnych sieťach. Výskum publikovaný v časopise Journal of Research in Personality ukazuje, že jedinci s určitými formami narcizmu sú náchylnejší k problematickému používaniu platforiem ako Facebook, Instagram a TikTok.
Sociálne siete ponúkajú priestor pre vytváranie profilov, zdieľanie obsahu a interakciu. Nadmerné používanie však môže viesť k závislosti, ktorá sa prejavuje nutkavou potrebou kontrolovať novinky, neschopnosťou obmedziť používanie aj napriek negatívnym dopadom a emocionálnou závislosťou na online interakciách. Táto závislosť je spojená s obmedzením sociálnych kontaktov v reálnom živote, problémami so spánkom a zhoršením výkonu v škole alebo v práci. K rozvoju tejto závislosti prispievajú faktory ako nízke sebavedomie, osamelosť a strach z toho, že niečo zmeškáme. Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že závislosť na sociálnych sieťach aktivuje v mozgu podobné centrá odmeny ako iné závislosti.
Autorka štúdie, Julia Maria Balcerowska, spolu so svojimi kolegami skúmala vzťah medzi narcizmom a závislosťou na sociálnych sieťach. Zaujímalo ich predovšetkým, či rôzne formy narcizmu predpovedajú zmeny v príznakoch závislosti a naopak. Narcizmus je charakterizovaný egocentrizmom, prehnaným vnímaním vlastnej dôležitosti a túžbou po pozornosti a obdive. Výskum bol založený na Circumplexovom modeli narcizmu, ktorý rozdeľuje narcistické črty do dvoch dimenzií: agentúra (od asertivity po pasivitu) a spoločenstvo (od vrelosti po chlad). Kombinácia týchto dimenzií vytvára rôzne formy narcizmu. Štúdia sa zamerala na šesť foriem: obdiv, súperenie, nepriateľstvo, izolácia, hrdinstvo a svätosť. Vedci predpokladali, že závislosť na sociálnych sieťach bude spojená s obdivom, súperením, nepriateľstvom a izoláciou.
Výskum prebiehal v rokoch 2020 až 2021 a zúčastnilo sa ho 339 ľudí z Poľska vo veku 19 až 41 rokov, pričom pomer mužov a žien bol vyrovnaný. Účastníci vyplnili dotazníky zamerané na narcizmus a závislosť na sociálnych sieťach. Zaznamenávali aj čas strávený denne na platformách ako Facebook, Instagram a Twitter.
Komentár redakcie: Používatelia Redditu reagovali na štúdiu rôzne. Niektorí poukazujú na to, že "super používatelia" v lokálnych facebookových skupinách sú často ľudia s obmedzenou dôveryhodnosťou v reálnom svete. Iní sa ironicky pýtajú, či je neustále fotografovanie seba samého a nahrávanie videí, v ktorých si človek hrá všetky postavy, zdravý trend. Ďalší komentujú, že v súčasnosti je "problematické používanie sociálnych sietí" tak rozšírené, že je ťažké nájsť relevantnú kontrolnú skupinu.
Výsledky ukázali, že takmer všetky formy narcizmu, s výnimkou svätosti, sú pozitívne spojené so závislosťou na sociálnych sieťach. Inými slovami, ľudia s vyšším skóre vo väčšine foriem narcizmu vykazovali aj viac príznakov problematického používania sociálnych sietí. Časové vzťahy medzi narcizmom a závislosťou boli komplexnejšie. Hrdinstvo, obdiv a súperenie vykazovali obojstranný vzťah so závislosťou, zatiaľ čo nepriateľstvo a izolácia sa menili súbežne so závislosťou. Zvýšenie príznakov závislosti bolo spojené s nárastom týchto narcistických čŕt a naopak.
Autori štúdie zdôraznili, že výsledky potvrdzujú predchádzajúce výskumy, ktoré poukazujú na dôležitosť sebazáchovných motívov pri vzniku závislosti na sociálnych sieťach u ľudí s narcistickými sklonmi. Hoci štúdia prináša cenné poznatky, je dôležité si uvedomiť, že vychádzala výlučne zo sebahodnotení účastníkov, čo mohlo ovplyvniť výsledky.