Nečakané gesto: Kosatky sa delia o korisť s ľuďmi, štúdia odhaľuje možný záujem o vzťahy
Kosatky dravé sa delia o potravu s ľuďmi, čo naznačuje možný záujem o medzi-druhové vzťahy. Štúdia odhaľuje 34 prípadov zdieľania potravy v rôznych oceánoch.
Nová štúdia prináša prekvapivé zistenie: kosatky dravé sa s ľuďmi delia o svoju korisť. Vedci naznačujú, že tieto inteligentné tvory sa možno pokúšajú nadviazať vzťahy s ľuďmi.
Domáce zvieratá, ako napríklad mačky, občas prinesú svoju korisť k nohám svojich majiteľov, čím prejavujú náklonnosť alebo zdieľanie s „rodinou“. Podobné správanie u divokých zvierat však bolo doteraz nezdokumentované. Nová štúdia, publikovaná v časopise Journal of Comparative Psychology, túto medzeru vypĺňa a odhaľuje 34 prípadov, kedy sa kosatky pokúsili ponúknuť potravu ľuďom. Tieto udalosti sa odohrali v rôznych častiach sveta, od pobrežia Kalifornie, cez Nový Zéland, Nórsko až po Patagóniu, v priebehu dvoch desaťročí.
„Kosatky si bežne zdieľajú potravu medzi sebou, čo je prejav prosociálnosti a spôsob budovania vzťahov,“ vysvetľuje vedúci autor štúdie Jared Towers. „Skutočnosť, že sa delia aj s ľuďmi, môže naznačovať ich záujem o vzájomné prepojenie.“
Analýza 34 prípadov ukázala, že v 11 prípadoch boli ľudia vo vode, keď sa kosatky priblížili. V 21 prípadoch sa ľudia nachádzali na lodiach a v dvoch prípadoch na brehu. Vo všetkých týchto prípadoch kosatky samy od seba priplávali k ľuďom a položili im svoju korisť pred nohy. Vedci to interpretujú ako možné prvé zdokumentované prípady, kedy divoký predátor cielene používa korisť, alebo iné predmety, na priame skúmanie ľudského správania.
Komentár redakcie: Zistenia tejto štúdie podkopávajú tradičné predstavy o správaní zvierat a otvárajú dvere k hlbšiemu pochopeniu komplexných interakcií medzi morskými cicavcami a ľuďmi.
Kosatky sa tiež zaujímali o reakciu ľudí. Vo všetkých prípadoch, okrem jedného, vyčkali, aby zistili, čo sa bude diať po ich ponúknutí. V siedmich prípadoch sa dokonca pokúsili ponúknuť potravu opakovane, ak ju ľudia najprv odmietli. Vzhľadom na inteligenciu a sociálnu povahu kosatiek vedci predpokladajú, že zdieľanie potravy môže byť spôsobom budovania vzťahov s príbuznými aj s cudzími jedincami. Keďže kosatky často lovia veľkú korisť, majú jedla na rozdávanie. „Ponúkanie predmetov ľuďom môže súčasne poskytovať kosatkám príležitosť precvičovať si naučené kultúrne správanie, skúmať, hrať sa a týmto spôsobom sa učiť o nás, manipulovať s nami alebo rozvíjať vzťahy,“ uvádza sa v štúdii. „Vzhľadom na pokročilé kognitívne schopnosti a sociálnu, kooperatívnu povahu tohto druhu predpokladáme, že všetky tieto vysvetlenia a výsledky takéhoto správania sú možné.