Nedostatok spánku u dojčiat môže súvisieť s autistickými črtami v neskoršom veku, naznačuje štúdia
Nový výskum spája nedostatok spánku u dojčiat s vyššou pravdepodobnosťou rozvoja autistických čŕt v detstve. Vedci zdôrazňujú dôležitosť včasnej diagnostiky a intervencie.

Austrálska štúdia odhalila zaujímavú spojitosť medzi spánkovými návykmi dojčiat a vývojom autistických čŕt. Výsledky naznačujú, že kvalita a dĺžka spánku v ranom veku môžu byť dôležitým indikátorom.
Výskumníci z Austrálie zistili, že deti, ktoré v dojčenskom veku menej spia, alebo majú nekvalitný spánok, majú vyššiu pravdepodobnosť rozvoja autistických čŕt v neskoršom veku. Niektoré z nich môžu byť dokonca diagnostikované s autizmom.
Autizmus je neurovývinové ochorenie, ktoré sa prejavuje predovšetkým odlišnosťami v sociálnej komunikácii a opakujúcimi sa vzorcami správania a záujmov.
Štúdia publikovaná v časopise Archives of Disease in Childhood sledovala viac ako 1000 párov matka-dieťa a zaznamenávala spánkové návyky detí vo veku šesť a dvanásť mesiacov. Následne vedci vyhodnotili autistické črty u detí vo veku dvoch a štyroch rokov na základe správ od rodičov. V čase, keď deti dosiahli vek 12 rokov, 64 z nich bolo diagnostikovaných s autizmom.
Komentár redakcie: Je dôležité poznamenať, že štúdia poukazuje na koreláciu, nie na kauzalitu. Nedostatok spánku nemusí priamo spôsobovať autizmus, ale môže byť jedným z prejavov alebo sprievodných javov tohto neurovývinového ochorenia. Potrebné sú ďalšie výskumy na presnejšie určenie vzájomných vzťahov.
Výsledky ukázali, že dojčatá s horším spánkom mali konzistentne vyššiu pravdepodobnosť prejavovania autistických čŕt a neskoršej diagnózy autizmu. Každá ďalšia hodina nočného spánku vo veku šiestich mesiacov bola spojená so znížením autistických čŕt o 4,5 % vo veku dvoch a štyroch rokov, ako aj o 22 % nižšou šancou na diagnózu autizmu do veku 12 rokov. Naopak, u 12-mesačných detí, ktorým trvalo dlhšie zaspať (každé päťminútové zvýšenie latencie spánku), sa prejavilo 1,5 % zvýšenie autistických čŕt a 7,7 % vyššia šanca na diagnózu autizmu.
Autori štúdie zdôrazňujú, že spánkové návyky dojčiat, najmä tie nočné, môžu slúžiť ako včasné indikátory autizmu, čo umožňuje včasnú detekciu a intervenciu, vrátane podpory zameranej na spánok. V štúdii sa tiež zistilo, že 42 % detí, ktorým bol neskôr diagnostikovaný autizmus, užívalo v predchádzajúcom mesiaci melatonín, čo je bežný prostriedok na problémy so spánkom. To naznačuje možný pokus rodičov zvládnuť problémy so spánkom v ranom veku.