Nedostatok vitamínu D u novorodencov zvyšuje riziko psychických porúch, tvrdí štúdia

Nová štúdia naznačuje, že vitamín D zohráva kľúčovú úlohu vo vývoji mozgu, a jeho nedostatok v ranom veku môže mať dlhodobé následky na duševné zdravie.

Nedostatok vitamínu D u novorodencov zvyšuje riziko psychických porúch, tvrdí štúdia
Zdroj: net.au
Nízka hladina vitamínu D u novorodencov môže súvisieť s vyšším rizikom rozvoja psychických porúch, ako sú autizmus, schizofrénia a ADHD. Vyplýva to z rozsiahlej štúdie, ktorá skúmala údaje od viac ako 70 000 ľudí.

Výskumníci z University of Queensland (UQ) pod vedením psychiatra Johna McGratha analyzovali hladiny vitamínu D u ľudí narodených v Dánsku v rokoch 1981 až 2005. Použili na to vzorky krvi z odberov z päty novorodencov, ktoré sa v Dánsku archivujú.

Údaje o vitamíne D porovnávali s informáciami o ľuďoch s diagnostikovanými psychickými poruchami (autizmus, schizofrénia, ADHD, depresia, bipolárna porucha, anorexia) a s náhodne vybranou vzorkou populácie bez týchto porúch.

"Zistili sme, že nízka hladina vitamínu D je spojená so zvýšeným rizikom schizofrénie, autizmu a ADHD," uviedol profesor McGrath. Zdôraznil však, že ide o nedostatok vitamínu D v ranom štádiu vývoja mozgu, nie v dospelosti.

Komentár redakcie: Amanda Henry z Royal Australian and New Zealand College of Obstetricians and Gynaecologists (RANZCOG) upozornila, aby rodiny neboli "ani príliš znepokojené, ani príliš optimistické" ohľadom výsledkov štúdie. Zdôraznila, že štúdia nevysvetľuje všetky aspekty týchto ochorení. RANZCOG už odporúča ženám užívať vitamín D ako súčasť prenatálnych doplnkov, ale rutinné testovanie vitamínu D sa neodporúča. V súčasnosti prebieha revízia austrálskych smerníc pre prenatálnu starostlivosť, ktorá zahŕňa aj tému vitamínu D.

Vitamín D, ktorý novorodenec má, pochádza výlučne od matky, pretože dieťa si ho samo nevie vytvoriť.

Profesor McGrath z Queensland Brain Institute UQ zdôraznil, že optimálna hladina vitamínu D je dôležitá nielen pre silné kosti, ale aj pre zdravý vývoj mozgu. Za "veľmi nízku" hladinu vitamínu D označil hodnotu menej ako 25 nanomolov na liter krvi.

Štúdia podporuje predošlé výskumy o súvislosti nízkej hladiny vitamínu D u matiek so schizofréniou, autizmom a ADHD u detí. McGrath však upozornil, že psychické poruchy sú multifaktoriálne a okrem genetiky zohrávajú rolu aj rôzne environmentálne faktory. Medzi ďalšie faktory ovplyvňujúce vývoj mozgu patria prenatálne infekcie, pôrodnícke komplikácie a detská trauma. U osôb so sklonom k schizofrénii môže byť spúšťačom fajčenie marihuany v dospievaní.

Podľa výpočtov by sa dalo predísť 15 % prípadov schizofrénie, 9 % prípadov ADHD a 5 % prípadov autizmu, ak by mali všetci účastníci štúdie pri narodení hladinu vitamínu D vyššiu ako 21 nanomolov na liter krvi. Profesor McGrath dodal, že tieto odhady platia pre Dánsko a v Austrálii, kde je nedostatok vitamínu D menej častý, môžu byť iné.

Vitamín D sa nazýva aj "slnečný vitamín", pretože jedným z najlepších zdrojov je slnečné žiarenie. Nachádza sa aj v niektorých potravinách a je dostupný ako doplnok. V Austrálii je povinné pridávať vitamín D do margarínu.