Nemecko sa zaväzuje vybudovať najsilnejšiu konvenčnú armádu v Európe
Nemecko prehodnocuje svoju vojenskú silu v reakcii na rastúce geopolitické napätie, s cieľom posilniť obranu a podporiť spojencov.

Nemecký kancelár Friedrich Merz prisľúbil premeniť Bundeswehr na najsilnejšiu konvenčnú armádu v Európe prostredníctvom rozsiahlych finančných injekcií. V pláne je aj zavedenie dobrovoľnej vojenskej služby.
Merz vo svojom prvom prejave v parlamente ako kancelár zdôraznil, že sila odrádza agresiu, zatiaľ čo slabosť ju priťahuje. Prioritou jeho vlády je posilnenie obranyschopnosti Nemecka.
Európski spojenci naliehajú na posilnenie vojenských kapacít v reakcii na agresívne správanie Ruska. Aj administratíva Spojených štátov amerických vyzýva európskych členov NATO, aby prevzali väčšiu zodpovednosť za vlastnú obranu.
V posledných rokoch Nemecko postupne prekonáva historickú zdržanlivosť prejavovať vojenskú silu, ktorá vyplývala z citlivosti na jeho rolu počas druhej svetovej vojny. Túto zmenu urýchlila hrozba zo strany Ruska.
Komentár redakcie: Kancelár Merz prisľúbil pokračovanie „silnej“ podpory Nemecka pre Ukrajinu, hoci uviedol, že Berlín sa nestane stranou vojny. Zároveň varoval, že výsledok vojny určí, „či bude v Európe a vo svete aj naďalej platiť právo a poriadok, alebo tyrania, vojenská sila a holé právo silnejšieho.“
Berlín výrazne navýšil výdavky na obranu, aby posilnil svoje vlastné sily a poskytol Ukrajine vojenskú pomoc v jej boji proti ruskej invázii, ktorá prebieha od februára 2022.
Nemecké jednotky boli vyslané na ruskú hranicu, čo predstavuje ich prvé trvalé zahraničné nasadenie od roku 1945. Táto jednotka, ktorá bude plne funkčná do roku 2027, je umiestnená v Litve pozdĺž východného krídla NATO.
Podľa Global Firepower, ktorá zostavuje vojenské údaje, má Bundeswehr približne 181 600 aktívnych príslušníkov.
V celkovej vojenskej sile sa Nemecko umiestňuje na treťom mieste v Európskej únii (EÚ), za Talianskom na druhom a Francúzskom na prvom mieste. V rámci NATO je Nemecko na šiestom mieste v indexe vojenskej sily, za Tureckom na štvrtom, Francúzskom na treťom, Spojeným kráľovstvom na druhom a USA na prvom mieste.
Plánované zvýšenie nemeckých výdavkov na obranu privíta aj administratíva Spojených štátov. Minister zahraničných vecí Marco Rubio uviedol, že USA očakávajú od spojencov v NATO, že zvýšia výdavky na obranu na 5 percent HDP, a Washington urobí to isté.
„Je to viac než primerané pre najľudnatejšiu a ekonomicky najsilnejšiu krajinu v Európe,“ povedal Merz o svojich plánoch pre Bundeswehr. „Naši priatelia a partneri to od nás tiež očakávajú, a navyše to aj žiadajú.“