Nová terapia PTSD: Stimulácia nervu na krku sľubuje odstránenie príznakov
Nová terapia pre PTSD, ktorá spočíva v stimulácii blúdivého nervu, ukázala sľubné výsledky pri odstraňovaní symptómov.

Výskumníci z Texasu vyvinuli inovatívnu metódu liečby posttraumatickej stresovej poruchy (PTSD), ktorá využíva cielenú stimuláciu blúdivého nervu pomocou miniatúrneho zariadenia umiestneného na krku.
Milióny ľudí na celom svete trpia PTSD, a to nielen vojnoví veteráni. Nová metóda ponúka nádej prostredníctvom stimulácie blúdivého nervu (nervus vagus), kľúčového nervu parasympatického nervového systému, ktorý riadi funkcie ako srdcový tep, trávenie, imunitný systém a náladu.
Blúdivý nerv, najväčší parasympatický nerv v tele, prebieha od mozgu až do hrubého čreva. Elektrická stimulácia tohto nervu sa už využíva pri liečbe epilepsie a depresie, a najnovšie sa skúma aj jej potenciál pri liečbe reumatoidnej artritídy a PTSD.
Nová terapia kombinuje tradičnú metódu liečby PTSD, tzv. terapiu predĺženou expozíciou (PET), s cielenou stimuláciou blúdivého nervu. PET spočíva v postupnom a kontrolovanom konfrontovaní pacienta s traumatickými spomienkami a situáciami.
Komentár redakcie: Prvá fáza štúdie s malou vzorkou pacientov naznačuje potenciál novej terapie PTSD, avšak pre potvrdenie účinnosti a dlhodobých výsledkov sú potrebné rozsiahlejšie klinické štúdie. Je dôležité brať do úvahy, že táto terapia bola kombinovaná s terapiou predĺženou expozíciou, čo sťažuje posúdenie, ktorý z týchto dvoch faktorov mal väčší vplyv na výsledok.
Výskumný tím z University of Texas at Dallas a Baylor University Medical Center aplikoval krátke impulzy stimulácie blúdivého nervu pomocou malého zariadenia umiestneného na krku pacienta, a to súčasne s PET terapiou.
V prvej fáze klinickej štúdie bolo deväť pacientov podrobených 12 sedeniam VNS (vagus nerve stimulation). Počas šiestich mesiacov po ukončení terapie boli pacienti štyrikrát hodnotení. Výsledkom bolo, že všetci pacienti boli bez príznakov PTSD.
„V podobných štúdiách sa zvyčajne niektorí pacienti zlepšia, ale len zriedka stratia diagnózu PTSD,“ povedal Dr. Michael Kilgard, profesor neurovedy na UT Dallas a spoluautor štúdie publikovanej v časopise Brain Stimulation. „V tomto prípade sme zaznamenali 100% stratu diagnózy, čo je veľmi sľubné.“
VNS pravdepodobne podporuje synaptickú plasticitu, schopnosť mozgu meniť sa a prispôsobovať na úrovni neurónových spojení. PET ukazuje mozgu, ktoré spojenia je potrebné zmeniť (tie, ktoré sú zapojené do reakcie strachu na traumatické spomienky). VNS medzitým poskytuje chemický „impulz“ prostredníctvom neuromodulátorov, ktoré ovplyvňujú neurónovú aktivitu, čím sa mozog stáva schopnejším zmien počas terapie.
Výskumníci vyvinuli miniatúrne implantovateľné VNS zariadenie, ktoré uľahčuje aplikáciu liečby. Koncept VNS nie je úplne nový. Pred viac ako desiatimi rokmi sa ukázalo, že účinne pomáha pri liečbe porúch pohybu u ľudí po mozgovej príhode a nedávno aj pri znižovaní únavy u osôb trpiacich nedostatkom spánku.
Okrem toho, sa v posledných rokoch objavujú aj iné inovatívne prístupy k liečbe PTSD, ako napríklad psychedelické drogy, krátke dávky cvičenia, programy všímavosti a dokonca aj videohra Tetris.
Texaský tím už pripravuje rozsiahlejšiu druhú fázu pilotnej štúdie s účastníkmi v Dallase a Austine. Cieľom je, aby táto metóda mohla slúžiť ako alternatíva pre ľudí, ktorí sa nezlepšujú len pomocou kognitívno-behaviorálnej terapie.