Nové nádeje v boji proti Alzheimerovej chorobe? Lieky na rakovinu preukázali sľubné výsledky
Výskumníci objavili, že kombinácia dvoch liekov používaných v onkológii vykazuje schopnosť obnoviť pamäť a znížiť degeneráciu mozgu u myší s modelom Alzheimerovej choroby.

Vedci z UCSF a Gladstone Institutes identifikovali dva lieky proti rakovine, ktoré by mohli zvrátiť zmeny v mozgu spôsobené Alzheimerovou chorobou, potenciálne spomaliť alebo dokonca zvrátiť jej symptómy.
Alzheimerova choroba, postihujúca milióny ľudí, je charakterizovaná postupným úpadkom kognitívnych funkcií. Súčasné liečebné postupy sú obmedzené a nedokážu účinne spomaliť priebeh ochorenia. Nová štúdia prináša nádej na účinnejšiu terapiu. Tím vedcov z UC San Francisco a Gladstone Institutes analyzoval, ako Alzheimerova choroba mení génovú expresiu v jednotlivých mozgových bunkách. Následne hľadali existujúce lieky, ktoré by tieto zmeny dokázali zvrátiť.
Výskumníci sa zamerali na lieky, ktoré by ovplyvnili génovú expresiu v neurónoch a gliových bunkách, ktoré sú pri Alzheimerovej chorobe poškodené. Analyzovali milióny lekárskych záznamov a zistili, že pacienti, ktorí užívali niektoré z týchto liekov na iné ochorenia, mali menšiu pravdepodobnosť vzniku Alzheimerovej choroby.
V experimentoch na myšacom modeli Alzheimerovej choroby kombinácia dvoch liekov – letrozolu a irinotekanu, ktoré sa bežne používajú pri liečbe rakoviny – znížila degeneráciu mozgu a obnovila schopnosť pamätať si. Letrozol sa používa na liečbu rakoviny prsníka, zatiaľ čo irinotekan sa používa na liečbu rakoviny hrubého čreva a pľúc.
Komentár redakcie: Objav predstavuje významný krok v hľadaní účinnej liečby Alzheimerovej choroby. Použitie už schválených liekov môže výrazne urýchliť proces ich zavedenia do klinickej praxe, čo je zásadné pre milióny pacientov a ich rodiny postihnuté touto devastujúcou chorobou.
„Alzheimerova choroba spôsobuje komplexné zmeny v mozgu, čo sťažuje jej štúdium a liečbu. Naše výpočtové nástroje nám však umožnili priamo riešiť túto komplexitu,“ uviedla Marina Sirota, PhD, z UCSF Bakar Computational Health Sciences Institute. „Sme nadšení, že náš prístup nás priviedol k potenciálnej kombinovanej terapii Alzheimerovej choroby na základe existujúcich liekov schválených FDA.“
Vedci použili rozsiahle dáta z troch štúdií mozgu s Alzheimerovou chorobou, ktoré merali génovú expresiu v jednotlivých bunkách mozgu zosnulých darcov. Tieto dáta porovnali s databázou Connectivity Map, ktorá obsahuje výsledky testovania účinkov tisícok liekov na génovú expresiu v ľudských bunkách. Z 1300 liekov 86 zvrátiť génovú expresiu Alzheimerovej choroby v jednom type buniek a 25 ju zvrátiť vo viacerých typoch buniek v mozgu. Iba 10 z týchto liekov bolo schválených FDA pre použitie u ľudí.
Analýza zdravotných záznamov 1,4 milióna ľudí starších ako 65 rokov ukázala, že niektoré z týchto liekov znižujú riziko vzniku Alzheimerovej choroby. „Vďaka existujúcim dátovým zdrojom sme sa dostali od 1300 liekov k 86, k 10 a nakoniec k 5,“ povedala Yaqiao Li, PhD, z Gladstone Institute.
Tím vedcov plánuje pokračovať v klinických skúškach, aby priamo testoval kombinovanú terapiu na pacientoch s Alzheimerovou chorobou. „Ak nezávislé zdroje dát, ako sú dáta o expresii jednotlivých buniek a klinické záznamy, nás dovedú k rovnakým cestám a rovnakým liekom, a potom vyriešia Alzheimerovu chorobu v genetickom modeli, potom sme možno na správnej ceste,“ dodala Sirota.