Nový poplatok pre niektorých cestujúcich do USA: Kto zaplatí „vízový poplatok integrity“?

Nová legislatíva v USA zavádza poplatok pre niektorých cudzincov vstupujúcich do krajiny. Zistite, koho sa to týka a ako to ovplyvní cestovanie.

Nový poplatok pre niektorých cestujúcich do USA: Kto zaplatí „vízový poplatok integrity“?
Zdroj: postmedia.digital
Kanadskí občania cestujúci do USA bežne víza nepotrebujú, no situácia sa mení pre osoby s trvalým pobytom v Kanade. Čo to znamená pre ich cesty do USA?

Nedávno schválený zákon v USA, známy ako One Big Beautiful Bill Act, prináša zmenu pre niektorých cestujúcich. Zavádza sa takzvaný „vízový poplatok integrity“ vo výške 250 dolárov, ktorý budú musieť zaplatiť niektorí cudzinci pri vstupe do krajiny.

Cieľom zákona je posilniť ochranu hraníc USA a poskytnúť viac zdrojov Ministerstvu pre vnútornú bezpečnosť. Financie sú určené na posilnenie ICE (Immigration and Customs Enforcement) agentov, prevádzku zadržiavacích centier a pokračovanie výstavby hraničného múru.

„Víza integrity“ majú slúžiť na podporu „presadzovania a administratívnych činností spojených s vízovou politikou USA a ochranou hraníc,“ informuje USA Today.

Komentár redakcie: Zavedenie "vízového poplatku integrity" vyvoláva obavy v turistickom sektore. Mnohí sa pýtajú, či tento krok neodradí potenciálnych návštevníkov, najmä v čase, keď sú medzinárodné vzťahy zložité a ceny už aj tak vysoké. Bude zaujímavé sledovať, ako sa táto zmena prejaví na počte turistov v nasledujúcich mesiacoch.

Je dôležité pripomenúť, že staršia cestovná politika, ktorá vyžadovala registráciu cudzincov, bola upravená a väčšina Kanaďanov je od snímania odtlačkov prstov oslobodená. V súčasnosti občania Kanady vo väčšine prípadov nepotrebujú víza na krátkodobé návštevy, služobné cesty alebo tranzit cez USA.

**Kto musí platiť poplatok?**

Poplatok sa vzťahuje na „cudzincov, ktorým bolo vydané neprisťahovalecké vízum.“ Uhrádza sa navyše k iným poplatkom. Suma je stanovená na 250 dolárov, ale môže sa v budúcnosti zvýšiť a bude upravená o infláciu.

Jorge Loweree z American Immigration Council upozorňuje, že poplatok môže znížiť počet ľudí, ktorí si môžu dovoliť cestovať do USA: „Každý mesiac získavajú desaťtisíce ľudí víza a povolenia na dočasný vstup do USA."

**Vzťahuje sa poplatok na Kanaďanov?**

Vo väčšine prípadov nie. Kanadskí občania môžu zvyčajne zostať v USA až 6 mesiacov bez víz. Existujú však výnimky, ktoré sú uvedené na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí USA.

Osoby s trvalým pobytom v Kanade však potrebujú neprisťahovalecké vízum a poplatok musia zaplatiť.

**Je možné poplatok odpustiť?**

Nie. Zákon neumožňuje zníženie ani odpustenie poplatku.

Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť však môže poskytnúť refundáciu, ak osoba dodržala všetky podmienky neprisťahovaleckého víza – nežiadala o predĺženie pobytu a opustila USA najneskôr do piatich dní po skončení platnosti víza.

Refundácia je možná aj v prípade, že osobe bolo udelené predĺženie neprisťahovaleckého statusu alebo ak sa jej status zmenil na „zákonného trvalého rezidenta“.

Steven Brown, právnik z imigračnej právnickej firmy Reddy Neumann Brown PC, vysvetľuje, že úmyslom je motivovať k dodržiavaniu imigračných zákonov USA: „250 dolárov sa považuje za vratnú bezpečnostnú zálohu – odmeňujú sa tí, ktorí dodržiavajú pravidlá.“

**Kedy poplatok nadobudne účinnosť?**

Zatiaľ nie je jasné, kedy sa poplatok začne vyberať.

**Ako to ovplyvní cestovanie do USA?**

Okrem poplatku za integritu víz zákon zavádza aj ďalšie poplatky. Prezident U.S. Travel Association Geoff Freeman vyjadril Kongresu znepokojenie: „Zvyšovanie poplatkov pre zahraničných návštevníkov je samovražedný krok, ktorý poškodzuje jeden z najväčších exportných odvetví krajiny – medzinárodný cestovný ruch.“

Podľa Forbesu, americkí predstavitelia cestovného ruchu varujú, že akékoľvek prekážky, ktoré sťažujú alebo predražujú návštevu USA, môžu odradiť množstvo návštevníkov. Navyše, v súčasnosti sú vzťahy medzi USA a Kanadou napäté v dôsledku obchodných sporov.