Obchádzanie sankcií? Čínske motory pre ruské drony dodávané ako chladiarenské jednotky, tvrdí Reuters

Tajné dodávky čínskych motorov údajne umožňujú ruskej zbrojovke Kupol navýšiť výrobu útočných dronov Harpy A1, napriek sankciám uvaleným USA a EÚ.

Obchádzanie sankcií? Čínske motory pre ruské drony dodávané ako chladiarenské jednotky, tvrdí Reuters
Zdroj: pravda.com
Čína údajne obchádza západné sankcie a dodáva Rusku motory pre drony prostredníctvom nastrčených firiem, ktoré ich maskujú ako "priemyselné chladiarenské jednotky". Tvrdí to agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z európskych bezpečnostných agentúr a dokumenty.

Podľa Reuters, ktorý sa odvoláva na interný dokument spoločnosti Kupol, firma podpísala s ruským ministerstvom obrany zmluvu na výrobu viac ako 6000 dronov Harpy v tomto roku, v porovnaní s 2000 v roku 2024. Do apríla malo byť doručených už vyše 1500 dronov. Ruská armáda využíva diaľkovo ovládané drony na útoky na civilné a vojenské ciele hlboko na ukrajinskom území, pričom ich mesačne nasadzuje približne 500, uviedla pre Reuters ukrajinská vojenská rozviedka.

Európski bezpečnostní predstavitelia, ktorí si želali zostať v anonymite, pre Reuters uviedli, že maskovanie motorov ako chladiarenských jednotiek umožňuje export do Ruska bez vzbudenia podozrenia čínskych úradov. Čínske ministerstvo zahraničných vecí pre Reuters uviedlo, že nemá vedomosť o žiadnom vývoze súčiastok pre drony Harpy a že kontroluje zahraničný predaj tovaru s dvojakým použitím v súlade so svojimi vlastnými zákonmi a medzinárodnými záväzkami. Európska komisia na žiadosť agentúry Reuters o vyjadrenie nereagovala.

Komentár redakcie: Správa Reuters poukazuje na potenciálne zložité cesty, ktorými sa obchádzajú sankcie, a na to, ako sa tovar s dvojakým použitím môže dostať do rúk štátov, na ktoré sú uvalené obmedzenia. Zdôrazňuje tiež výzvy v oblasti presadzovania sankcií a potrebu zvýšenej ostražitosti pri sledovaní medzinárodného obchodu.