Objav za Neptúnom: Sednoid "Amonit" komplikuje hľadanie planéty Deväť
Japonskí astronómovia objavili pomocou teleskopu Subaru nový sednoid za obežnou dráhou Neptúna. Objekt dostal prezývku "Amonit" a jeho existencia môže zmeniť pohľad na hľadanie planéty Deväť.

Objav nového objektu obiehajúceho Slnko ďaleko za Plutom, prezývaného "Amonit", spochybňuje teórie o existencii hypotetickej planéty Deväť v našej slnečnej sústave.
Objekt, ktorý nesie označenie 2023 KQ14 a prezývku "Amonit", bol objavený astronómami v Japonsku pomocou teleskopu Subaru na Havaji. Objav bol publikovaný v časopise Nature Astronomy. Nejde o planétu, ale o sednoid, čo je len štvrtý takýto objekt, aký bol kedy objavený. Sednoidy sú telesá obiehajúce Slnko za dráhou Neptúna s vysoko excentrickou obežnou dráhou, podobnou trpasličej planéte Sedna. Sedna sa približuje k Slnku na vzdialenosť 76 astronomických jednotiek (au), ale vzďaľuje sa až na 900 au. Pre porovnanie, Amonit sa približuje k Slnku na 66 au a vzďaľuje sa na 252 au.
Objav Amonitu prichádza v čase zvýšeného záujmu o hypotetickú planétu Deväť. Dôvodom je neobvyklé zoskupovanie menších telies v Kuiperovom páse, ktoré naznačuje gravitačný vplyv neznámej planéty. Šesť objektov – Sedna, 2012 VP113, 2004 VN112, 2010 GB174, 2013 RF98 a 2007 TG422 – má veľmi pretiahnuté, ale podobne orientované obežné dráhy.
Avšak obežná dráha Amonitu sa odlišuje od ostatných sednoidov, čo oslabuje teóriu o planéte Deväť. "Fakt, že súčasná obežná dráha 2023 KQ14 sa nezhoduje s dráhami ostatných troch sednoidov, znižuje pravdepodobnosť hypotézy o planéte Deväť," uviedol Dr. Yukun Huang z Národného astronomického observatória v Japonsku. "Je možné, že v Slnečnej sústave kedysi existovala planéta, ktorá bola neskôr vyvrhnutá, čo spôsobilo nezvyčajné obežné dráhy, ktoré dnes vidíme." Ak planéta Deväť existuje, pravdepodobne obieha ešte ďalej od Slnka, než sa predpokladalo.
Komentár redakcie: Objav sednoidu Amonit prináša nové poznatky o vonkajšej časti našej slnečnej sústavy. Hoci komplikuje hľadanie planéty Deväť v podobe, ako si ju astronómovia predstavovali, zároveň otvára nové možnosti a otázky o formovaní a vývoji planetárnych systémov.
Amonit bol objavený v rámci projektu FOSSIL (Formation of the Outer Solar System: An Icy Legacy). Bol objavený v marci, máji a auguste 2023 pomocou teleskopu Subaru a potvrdený v júli 2024 pomocou kanadsko-francúzsko-havajského teleskopu. Následne bol nájdený aj v archívnych snímkach starých 19 rokov, čo astronómom umožnilo vypočítať jeho obežnú dráhu.