Orbán spochybňuje schopnosť Ruska napadnúť NATO: Sú príliš slabí, tvrdí

Orbán, známy svojimi proruskými postojmi, naznačuje oslabenie ruskej armády a znižuje hrozbu pre NATO. Kritici však varujú pred podceňovaním Kremľa.

Orbán spochybňuje schopnosť Ruska napadnúť NATO: Sú príliš slabí, tvrdí
Zdroj: kyivindependent.com
Maďarský premiér Viktor Orbán vyjadril pochybnosti o schopnosti Ruska zaútočiť na krajiny NATO, pričom zdôraznil, že Moskva si nevie poradiť ani s Ukrajinou. Jeho vyjadrenia zazneli v rozhovore pre francúzsku televíziu LCI.

„Rusi sú na to príliš slabí,“ povedal Orbán v rozhovore. „Nie sú schopní poraziť ani Ukrajinu, takže nie sú schopní reálne napadnúť NATO.“ Viac ako tri roky po začiatku rozsiahlej invázie Rusko nedosiahlo kapituláciu Ukrajiny ani úplnú okupáciu Doneckej a Luhanskej oblasti, čo boli podľa správ jedny z požiadaviek Kremľa v prvom mierovom návrhu v roku 2022. Ruské jednotky v poslednom čase zintenzívnili svoju ofenzívu a prenikajú hlbšie do Sumskej oblasti, ako aj sa približujú k Dnipropetrovskej oblasti.

Ruská propaganda už roky tvrdí, že NATO a jeho ďalšie rozširovanie predstavujú hrozbu pre Moskvu. Kremeľ tiež tvrdí, že ambícia Ukrajiny vstúpiť do NATO bola hlavným spúšťačom invázie, hoci v roku 2014, keď Moskva anektovala Krym a začala vojnu v Donbase, boli šance a túžby Ukrajiny vstúpiť do aliancie nízke.

Orbán, ktorý je všeobecne považovaný za najproruskejšieho lídra v Európskej únii, uviedol, že nie je v záujme EÚ, vrátane Maďarska, mať „priamy konflikt s Ruskom“ alebo „hrozbu vojny“, takže Ukrajina nesmie vstúpiť do NATO. „Európa musí byť posilnená z dlhodobého hľadiska a musí existovať strategická dohoda s Ruskom,“ povedal Orbán a dodal, že sankcie proti Rusku „ničia Maďarsko a celú Európu“. Za Orbánovho režimu sa Maďarsko stalo všeobecne považovaným za štát EÚ najviac naklonený Kremľu. Budapešť blokuje otvorenie prístupových rokovaní EÚ s Kyjevom a signalizovala ďalšie prekážky v posledných týždňoch po tom, čo ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) uviedla, že odhalila maďarskú špionážnu sieť na západnej Ukrajine. Orbán tiež povzbudil Maďarov, aby hlasovali v nezáväznom národnom prieskume o žiadosti Ukrajiny o vstup do EÚ, ktorý vláda spustila začiatkom marca. Prieskum si vyslúžil kritiku za nízku účasť a manipulatívne otázky, napísané tak, aby povzbudili občanov k odmietnutiu vstupu Ukrajiny.

Komentár redakcie: Orbánove vyjadrenia, hoci znejú prekvapivo vzhľadom na jeho tradične silné väzby na Rusko, vyvolávajú otázky o jeho skutočných cieľoch. Niektorí analytici naznačujú, že ide o snahu znížiť ostražitosť NATO alebo o prejav novej taktiky Kremľa. Iní pripomínajú, že podobné ubezpečenia zaznievali aj pred ruskou inváziou na Ukrajinu.