Osud ruského admirála Kuznecova spečatený? Jediná lietadlová loď zrejme poputuje do šrotu
Namiesto návratu do služby zrejme admirála Kuznecova čaká rozobratie. Experti spochybňujú efektivitu lode v modernom námornom boji a jej ďalšia prevádzka sa javí ako nerentabilná.

Ruské námorníctvo sa pravdepodobne chystá vyradiť svoju jedinú lietadlovú loď, problémami prenasledovaného admirála Kuznecova. Po rokoch nákladných a neúspešných modernizácií sa zdá, že osud plavidla je spečatený.
Ruská federácia zvažuje vyradenie a zošrotovanie svojej jedinej lietadlovej lode, admirála Kuznecova, čo predstavuje významný zlom pre ruské námorníctvo. Po rokoch nákladných opráv a modernizačných snáh, sprevádzaných nehodami, ruskí predstavitelia otvorene diskutujú o odstavení desaťročia starej lode, ktorú sužovali mechanické poruchy, požiare a nedodržané termíny.
Admirál Kuznecov, spustený na vodu v roku 1990 a zaradený do služby v roku 1995, slúžil ako vlajková loď ruského námorníctva takmer tri desaťročia. Jeho prevádzka bola poznačená chronickými poruchami a nehodami. Neefektívne motory na mazut produkovali hustý čierny dym, vďaka čomu bola loď ľahko viditeľná na mori a vyžadovala si častú údržbu. Jej výdrž bola obmedzená na 45 dní a počas nasadenia často potrebovala sprievod remorkéra kvôli riziku mechanickej poruchy.
Od júla 2018 je Kuznecov v suchom doku kvôli ambicióznej oprave, ktorá však neprebieha hladko. V roku 2019 na lodi vypukol požiar, na letovej palube sa zrútil žeriav a neustále sa objavovali meškania kvôli technickým problémom a údajnému sprenevereniu finančných prostriedkov.
Komentár redakcie: Náklady na údržbu a modernizáciu Kuznecova neustále rástli a jeho reálne bojové využitie bolo otázne. Skepticizmus ohľadom budúcnosti lode vyjadrili aj vysokí predstavitelia ruského námorníctva.
Pôvodný plán bol vrátiť loď do služby do roku 2022, ale termín sa opakovane posúval a najnovšie prognózy naznačovali možný návrat v roku 2025 – cieľ, ktorý sa teraz zdá čoraz nepravdepodobnejší. Ruské štátne médiá a zdroje citované denníkom Izvestija uvádzajú, že práce na admirálovi Kuznecovovi boli pozastavené a medzi velením ruského námorníctva a Zjednotenou korporáciou stavby lodí (USC) prebiehajú rokovania o tom, či loď oficiálne vyradiť a zošrotovať.
Loď nebola v aktívnej službe od roku 2017 a aj keby boli opravy dokončené, mnohí odborníci sa domnievajú, že by bola beznádejne zastaraná v porovnaní s modernými námornými hrozbami. Admirál Sergej Avakiants, bývalý veliteľ Tichomorskej flotily, verejne vyhlásil, že vyradenie Kuznecova je „absolútne správny krok“ a označil ho za „veľmi drahú a neefektívnu námornú zbraň“. Argumentoval tým, že budúcnosť námorného boja spočíva v robotických systémoch a bezpilotných lietadlách, nie v tradičných lietadlových lodiach.
Zošrotovanie admirála Kuznecova by znamenalo, že Rusko by prvýkrát od sovietskej éry zostalo bez operačnej lietadlovej lode, čím by sa efektívne stalo „námorníctvom bez lietadlovej lode“. Zatiaľ čo niektorí ruskí analytici a predstavitelia argumentujú za výstavbu novej, modernej lode – potenciálne vybavenej pre prevádzku dronov – existuje skepticizmus, či si Rusko môže takýto projekt dovoliť, najmä vzhľadom na prebiehajúcu vojnu na Ukrajine a konkurenčné vojenské priority.