Otec Elona Muska mieri do Moskvy na prokremeľskú akciu organizovanú krajne pravicovým ideológom

Návšteva Errola Muska sa koná v čase, keď sa jeho syn Elon Musk dostáva pod drobnohľad kvôli svojej úlohe v spoločnostiach SpaceX a Starlink.

Otec Elona Muska mieri do Moskvy na prokremeľskú akciu organizovanú krajne pravicovým ideológom
Zdroj: kyivindependent.com
Errol Musk, otec amerického miliardára Elona Muska, pricestoval do Moskvy, aby sa zúčastnil na Fóre budúcnosti 2050, prokremeľskom podujatí naplánovanom na 9. a 10. júna.

Informáciu priniesol ruský denník Kommersant 8. júna. Podujatie sa koná v čase prebiehajúceho verejného sporu medzi Elonom Muskom, jedným z najbohatších podnikateľov na svete, a jeho bývalým spojencom, exprezidentom USA Donaldom Trumpom. Musk v máji oznámil, že odstupuje z funkcie poradcu Trumpa a de facto šéfa Úradu pre efektívnosť vlády. Následne sa stal jedným z hlavných kritikov exprezidenta.

Prokremeľské podujatie organizuje Inštitút Cargrad pod vedením krajne pravicového ruského ideológa Alexandra Dugina. "Teším sa na stretnutie s každým. Pokiaľ viem, Rusi patria k najinteligentnejším ľuďom na planéte. Bolo by hlúpe nepýtať sa ich na názor na rôzne otázky," citovala Errola Muska ruská štátna tlačová agentúra TASS.

Medzi panelmi fóra sú aj sekcie s názvom "Ruský vesmír: Preteky o Mars" a "Boj o srdcia a mysle: Ideológia suverénneho Ruska". Podľa Kommersantu medzi plánovanými rečníkmi figurujú ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, oligarcha Konstantin Malofejev a popredná moderátorka štátnej televízie Jekaterina Andrejevová.

Komentár redakcie: Návšteva Errola Muska na prokremeľskom fóre vyvoláva otázky o vplyve rodinných väzieb na geopolitické postoje a obchodné záujmy Elona Muska, najmä s ohľadom na jeho kľúčovú úlohu v strategických technológiách.

Errol Musk, bývalý juhoafrický podnikateľ a politik, verejne chválil ruského prezidenta Vladimíra Putina, označil ho za "silného vodcu" a povedal, že "bolo by hlúpe neobdivovať Putina" v aprílovom rozhovore pre BBC Russia.

Účasť Errola Muska na krajne pravicovom podujatí prichádza v čase, keď sa jeho syn, Elon Musk, dostáva pod čoraz väčší drobnohľad. Jeho rola šéfa spoločností SpaceX a satelitnej siete Starlink ho stavia do centra amerických obranných operácií, ako aj do komunikácie na ukrajinskom bojisku.

Spoločnosť SpaceX má s Pentagónom a NASA zmluvy za miliardy dolárov, vrátane dohody s americkou spravodajskou komunitou za 1,8 miliardy dolárov na vybudovanie utajovaného systému špionážnych satelitov.

Napriek počiatočnej pomoci Ukrajine poskytnutím terminálov Starlink na stabilizáciu komunikácie na bojisku, Elon Musk čoraz viac opakuje naratívy v súlade s Kremľom. Naznačil, že prezident Volodymyr Zelenskyj nemá na Ukrajine verejnú podporu, a opakovane označil americkú pomoc za hnací motor "nekonečného mlynčeka na mäso".

Tieto vyjadrenia s nadšením prijali ruskí predstavitelia, vojenskí blogeri a štátne médiá, ktoré chválili Muska ako hlas rozumu a kritika západného zapojenia do vojny. Dmitrij Novikov, zástupca predsedu výboru pre medzinárodné záležitosti ruského parlamentu, 6. júna uviedol, že Moskva je pripravená poskytnúť Muskovi politický azyl po jeho verejnom spore s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom.