Pakistan: Zákaz detských sobášov narazil na odpor vplyvnej rady, považuje ho za 'neislamský'

Pakistanská vláda schválila zákon zameraný na ukončenie nútených sobášov maloletých. Rada islamskej ideológie však namieta, že niektoré ustanovenia sú v rozpore s islamským právom. Zákon podporujú političky, ktoré sa v mladosti vydali a poukazujú na jeho dôležitosť pre ochranu práv žien.

Pakistan: Zákaz detských sobášov narazil na odpor vplyvnej rady, považuje ho za 'neislamský'
Zdroj: co.uk
Nový zákon zakazujúci detské sobáše v Pakistane vyvolal kritiku zo strany vplyvnej islamskej rady, ktorá ho označila za odporujúci islamským princípom.

Pakistanská vláda minulý týždeň schválila zákon o obmedzení detských sobášov, ktorého cieľom je zabrániť núteným sobášom maloletých a spolužitiu s dospelými. Zákon, ktorý má podpísať prezident Asif Ali Zardari, trestá dospelých za spolužitie s maloletými až siedmimi rokmi väzenia a pokutou jeden milión rupií (2 663 libier) za zákonné znásilnenie.

Zákon sa má začať uplatňovať v pakistanskom hlavnom meste Islamabad s nádejou, že ho čoskoro zavedú aj ďalšie časti krajiny. Pakistanská Rada islamskej ideológie, vplyvný orgán, ktorý radí vláde moslimskej krajiny, či určitý zákon nie je v rozpore s islamom, však proti návrhu zákona namieta.

Rada vo vyhlásení zverejnenom v utorok uviedla: 'Vyhlásenie manželstva pod osemnásť rokov za zneužívanie detí a predpisovanie trestov zaň a ďalšie kontroverzné ustanovenia nie sú v súlade s islamskými nariadeniami.' Rada zákon ako celok zamietla a dodala, že zákon jej nebol predložený na posúdenie parlamentom ani senátom.

Komentár redakcie: Kritici Rady islamskej ideológie ju vnímajú ako prekážku pokroku a modernizácie pakistanskej spoločnosti. Poukazujú na to, že náboženské autority často bránia prijatiu zákonov, ktoré by chránili práva žien a detí. Na druhej strane, zástancovia Rady zdôrazňujú, že jej úlohou je zabezpečiť súlad zákonov s islamskými princípmi a chrániť tradičné hodnoty.

'Manželstvo by malo byť chránené pred zbytočnými právnymi komplikáciami a verejná osvetová kampaň v tomto smere by sa mohla ukázať ako účinnejšia,' argumentovala rada.

Návrh zákona bol schválený po tom, čo niekoľko političiek, ktoré sa vydali ako maloleté, vyjadrilo svoju osobnú podporu. Senátorka Sherry Rehmanová, ktorá návrh predložila po tom, čo ho poslankyňa Sharmila Farooqi predstavila v Národnom zhromaždení Pakistanu, uviedla, že nový zákon vyšle 'silný signál'.

Pakistan patrí medzi 10 krajín s najvyšším absolútnym počtom žien, ktoré sa vydali pred dosiahnutím veku 18 rokov – viac ako 20 miliónov. Údaje zhromaždené aktivistickou skupinou Girls Not Brides a Pakistanským národným inštitútom pre populačné štúdie naznačujú, že takmer každá piata žena v Pakistane (18 %) sa vydáva pred dosiahnutím veku 18 rokov a 4 % pred dosiahnutím veku 15 rokov.

Výskumníci a aktivisti poukazujú na celý rad faktorov, ktoré prispievajú k vysokej miere detských sobášov v Pakistane, vrátane náboženstva, hlboko zakorenených spoločenských a rodových noriem a rozsiahlej chudoby.

Senátorka Naseema Ehsanová, 50, uviedla: 'Vydala som sa ako 13-ročná a chcem, aby boli detské sobáše zakázané. Mala som šťastie, že som mala dobrých a bohatých príbuzných, ale väčšina pakistanských žien také šťastie nemá. Nie každé dieťa má podporujúceho manžela, ako som mala ja.'

V texte návrhu zákona sa uvádza, že výskum 'vždy preukázal', že detské manželstvo 'je škodlivé pre obe pohlavia a najmä pre dievčatá, ktoré dosiahli pubertu a sú schopné porodiť deti'. Pakistan v roku 2010 preniesol väčšinu politickej moci na regionálne vlády, ktoré poveril zostavovaním a prijímaním mnohých vlastných zákonov. Regionálna vláda v pakistanskej provincii Sindh prijala v roku 2013 zákon o obmedzení manželstva, ktorý zakazuje manželstvo pred dosiahnutím veku 18 rokov, ale zostáva jedinou provinciou, ktorá tak urobila. Dúfa sa, že nová legislatíva, ktorá má vstúpiť do platnosti v celom hlavnom meste Islamabad, povedie k prijatiu opatrenia v celej krajine.

Pakistan sa zaviazal ukončiť detské, skoré a nútené manželstvá do roku 2030 v súlade s cieľmi trvalo udržateľného rozvoja stanovenými Organizáciou Spojených národov. Sobáše maloletých sú však stále rozšírené, najmä vo vidieckych oblastiach Pakistanu. CII je považovaná za jeden z najvplyvnejších a najvýznamnejších orgánov, ktoré bránia politikom v podniknutí krokov.