Pápež Lev XIV. predstavil víziu pontifikátu, AI označil za kľúčovú výzvu

Nový pápež zdôraznil kontinuitu s Františkovým odkazom, no zároveň naznačil vlastný štýl vedenia Cirkvi návštevou miesta spojeného s jeho rádom a menom.

Pápež Lev XIV. predstavil víziu pontifikátu, AI označil za kľúčovú výzvu
Zdroj: apnews.com
VATIKÁN (AP) – Pápež Lev XIV. v sobotu načrtol svoju víziu pontifikátu, pričom umelú inteligenciu označil za jednu z najdôležitejších otázok, ktorým ľudstvo čelí. Zároveň sa zaviazal pokračovať v hlavných prioritách pápeža Františka.

Lev XIV. krátko po zvolení podnikol cestu do svätyne južne od Ríma, zasvätenej Madone, ktorá má osobitný význam pre jeho augustiniánsky rád a jeho menovca, pápeža Leva XIII. Obyvatelia mesta Genazzano sa zhromaždili na námestí pred hlavným kostolom, v ktorom sa nachádza svätyňa Matky dobrej rady (Madre del Buon Consiglio). Toto pútnické miesto spravované augustiniánskymi mníchmi má dlhú históriu, siahajúcu do 15. storočia. Pápež Lev XIII. ho na začiatku 20. storočia povýšil na menšiu baziliku a rozšíril priľahlý kláštor.

Po modlitbe v kostole pápež pozdravil miestnych obyvateľov a zdôraznil dar a zodpovednosť, ktorú majú vďaka prítomnosti Madony. Udelil im požehnanie a následne sa vrátil do čierneho Volkswagenu. Po ceste späť do Vatikánu sa zastavil pri hrobe pápeža Františka v Bazilike Santa Maria Maggiore, kde sa pomodlil.

Táto popoludňajšia návšteva nasledovala po prvej formálnej audiencii Leva XIV. s kardinálmi, ktorí ho zvolili za pápeža. Opakovane citoval Františka a jeho programové vyhlásenie z roku 2013, čím potvrdil záväzok urobiť Katolícku cirkev inkluzívnejšou a vnímavejšou voči veriacim, ako aj cirkvou, ktorá sa stará o „najmenších a odmietnutých“.

Komentár redakcie: Zvolenie Leva XIV. a jeho prvotné kroky naznačujú kontinuitu s Františkovým dôrazom na inkluzívnosť a sociálnu spravodlivosť, zároveň však signalizujú nový pohľad na výzvy, ktoré prináša moderná technológia, najmä umelá inteligencia. Rýchlosť konkláve a široká podpora Prevosta naznačujú silný mandát pre jeho vedenie.

Prvý pápež z Ameriky kardinálom povedal, že je plne oddaný reformám Druhého vatikánskeho koncilu zo 60. rokov, ktoré modernizovali cirkev. Identifikoval AI ako jednu z hlavných otázok, ktorým ľudstvo čelí, pretože predstavuje výzvy pre obranu ľudskej dôstojnosti, spravodlivosti a práce.

Vatikán naznačil, že Lev XIV. si ponechá motto a erb, ktorý mal ako biskup z Chiclayo v Peru, zdôrazňujúci jednotu v cirkvi. Motto „In Illo uno unum“ (V ňom jednom sme jedno) vyslovil svätý Augustín v kázni, aby vysvetlil, že „hoci my kresťania sme mnohí, v jednom Kristovi sme jedno.“ Erb je znakom augustiniánskeho rádu: prebodnuté horiace srdce a kniha, symbolizujúca Písmo.

Vatikán tiež poskytol podrobnosti o pektorálnom kríži, ktorý Lev nosí: bol to dar od augustiniánskeho rádu, keď bol v roku 2023 vymenovaný za kardinála. Obsahuje relikvie svätého Augustína a jeho matky, svätej Moniky, ktorá zohrala kľúčovú úlohu v jeho obrátení na kresťanstvo.

Lev XIV. poukázal na Leva XIII., ktorý bol pápežom v rokoch 1878 až 1903 a položil základy moderného katolíckeho sociálneho myslenia, najmä encyklikou Rerum Novarum z roku 1891, ktorá sa zaoberala právami pracovníkov a kapitalizmom na úsvite priemyselného veku. Lev XIV. povedal, že sa s ním stotožňuje a že Cirkev ponúka poklad sociálneho učenia ako odpoveď na novú priemyselnú revolúciu a vývoj v oblasti umelej inteligencie.

František koncom svojho pontifikátu čoraz hlasnejšie hovoril o hrozbách, ktoré predstavuje AI, a vyzval na medzinárodnú zmluvu na jej reguláciu. Bol to práve on, kto vnímal Roberta Prevosta, vtedy ešte misionára v Chicagu, ako svojho nástupcu, a presunul ho do malej peruánskej diecézy v roku 2014, neskôr ho povolal do Ríma, aby prevzal jeden z najdôležitejších vatikánskych úradov pre výber biskupov v roku 2023.

Lev XIV. vo svojom prejave v synodálnej sále Vatikánu opakovane odkazoval na Františka a smútok nad jeho smrťou. Jeho programové vyhlásenie z roku 2013 „Radosť evanjelia“ označil za svoje smerovanie. Zdôraznil potrebu venovať pozornosť tomu, čo hovoria veriaci, „najmä v jeho najautentickejších a inkluzívnych formách, najmä ľudovej zbožnosti“.