Pistácie pred spaním? Štúdia naznačuje pozitívny vplyv na črevnú mikroflóru pri prediabete

Výskum Penn State University ukazuje, že pistácie môžu zmeniť zloženie črevnej mikroflóry, čo by mohlo pomôcť pri prevencii cukrovky 2. typu.

Pistácie pred spaním? Štúdia naznačuje pozitívny vplyv na črevnú mikroflóru pri prediabete
Zdroj: amazonaws.com
Nočné maškrtenie pistácií by mohlo pozitívne ovplyvniť zloženie črevnej mikroflóry u ľudí s prediabetom. Podľa novej štúdie, pravidelná konzumácia pistácií pred spaním vedie k priaznivým zmenám v črevnom mikrobióme.

Ľuďom s prediabetom sa často odporúča konzumovať pred spaním menšie množstvo sacharidov (15-30 gramov) pre stabilizáciu hladiny glukózy v krvi počas noci a rána. Vedci z Penn State University však zistili, že nahradenie tohto odporúčania konzumáciou približne 60 gramov pistácií (dve unce) môže viesť k významným zmenám v zložení črevnej mikroflóry.

Počas 12-týždňovej štúdie sa ukázalo, že konzumácia pistácií viedla k zvýšeniu počtu prospešných baktérií, ako sú Roseburia a baktérie z čeľade Lachnospiraceae, ktoré produkujú mastné kyseliny s krátkym reťazcom, napríklad butyrát. Butyrát slúži ako hlavný zdroj energie pre bunky hrubého čreva, udržuje črevnú bariéru a podporuje protizápalové procesy.

„Pistácie dokážu významne ovplyvniť zloženie črevného mikrobiómu u dospelých s prediabetom, najmä ak sa konzumujú ako nočná desiata,“ uviedol vedúci výskumník Terrence Riley. „Tieto zmeny môžu priniesť dlhodobé zdravotné benefity, ako napríklad spomalenie rozvoja cukrovky 2. typu alebo zníženie systémového zápalu.“

Komentár redakcie: Hoci štúdia preukázala zaujímavé výsledky, je dôležité brať do úvahy zdroj financovania. Ako poukázal jeden z komentárov na Reddite, štúdia bola financovaná organizáciou American Pistachio Growers, čo môže vyvolávať otázky ohľadom nezávislosti výsledkov. Taktiež by bolo užitočné porovnať účinky pistácií s inými orechmi a semenami, ako aj zahrnúť kontrolnú skupinu bez nočnej desiaty. Cena pistácií je tiež relevantná, keďže sú drahšie ako bežné sacharidové desiaty, čo môže obmedziť ich dostupnosť pre niektorých ľudí.

Štúdie sa zúčastnilo 51 dospelých s prediabetom. Účastníci boli náhodne rozdelení do dvoch skupín, pričom jedna skupina konzumovala pistácie a druhá sacharidovú desiatu. Po prestávke sa skupiny vymenili, aby každý účastník absolvoval obe liečby. Analýza vzoriek stolice pomocou sekvenovania 16S rRNA génu potvrdila zmeny v zložení bakteriálnych spoločenstiev.

Okrem nárastu prospešných baktérií vedci zaznamenali aj pokles hladiny baktérií spojených s negatívnymi metabolickými výsledkami. Napríklad, hladina baktérie Blautia hydrogenotrophica, ktorá produkuje látky zaťažujúce obličky a srdce, bola nižšia po konzumácii pistácií. Znížila sa aj hladina Eubacterium flavonifractor, ktorá rozkladá prospešné antioxidanty.

Autori štúdie zdôrazňujú, že hoci výskum preukázal zmeny v zložení črevnej mikroflóry, je potrebné ďalšie skúmanie, aby sa potvrdilo, či tieto zmeny vedú k reálnemu zlepšeniu zdravotného stavu.

Štúdia bola financovaná organizáciou American Pistachio Growers a ďalšími inštitúciami.