Pitie piva prináša riziko? Výskum odhalil prítomnosť "večných chemikálií"

Výskum spája kontamináciu vody s prítomnosťou PFAS v pive, čo vyvoláva otázky o bezpečnosti a potrebe prísnejších opatrení.

Pitie piva prináša riziko? Výskum odhalil prítomnosť "večných chemikálií"
Zdroj: acs.org
Milovníci piva môžu byť vystavení PFAS, perzistentným chemickým látkam, ak sa pivo varí v oblastiach s kontaminovanými zdrojmi vody. Nová štúdia odhaľuje znepokojujúcu prítomnosť týchto látok v obľúbenom nápoji.

Výskumníčka Jennifer Hoponick Redmon, vedúca štúdie, sa vyjadrila: "Ako občasný konzument piva som sa zamýšľala, či sa PFAS z vodovodov nedostávajú do našich pohárov." Jej cieľom je, aby zistenia podnietili stratégie úpravy vody a politiky, ktoré znížia pravdepodobnosť prítomnosti PFAS v budúcej produkcii piva. PFAS sú syntetické chemikálie, ktoré sa používajú pre ich vlastnosti odpudzujúce vodu, olej a škvrny. Boli nájdené v povrchových vodách, podzemných vodách a komunálnych vodovodoch v USA a na celom svete. Hoci pivovary bežne používajú systémy filtrácie a úpravy vody, nie sú navrhnuté na odstraňovanie PFAS.

Vedci upravili testovaciu metódu Agentúry pre ochranu životného prostredia USA (EPA) na analýzu hladín PFAS v pitnej vode a testovali 23 druhov pív. Vzorky pochádzali od amerických pivovarov z oblastí s preukázanou kontamináciou vody, ako aj od populárnych domácich a zahraničných značiek od väčších spoločností s neznámymi zdrojmi vody. Výskumníci zistili silnú koreláciu medzi koncentráciami PFAS v komunálnej pitnej vode a hladinami v miestne varenom pive. Podľa Hoponick Redmon a jej kolegov tento jav ešte nebol študovaný v americkom maloobchodnom predaji piva. PFAS našli v 95 % testovaných pív. Išlo o perfluóroktánsulfonát (PFOS) a perfluóroktánovú kyselinu (PFOA), dve "večné chemikálie" s nedávno stanovenými limitmi EPA v pitnej vode. Zaujímavé je, že tímy zistili, že pivá varené v blízkosti povodia rieky Cape Fear v Severnej Karolíne, oblasti známej znečistením PFAS, mali najvyššie hladiny a najrozmanitejšiu zmes "večných chemikálií", vrátane PFOS a PFOA.

Výskum ukazuje, že kontaminácia PFAS z jedného zdroja sa môže šíriť do iných produktov. Autori vyzývajú na väčšiu informovanosť medzi pivovarmi, spotrebiteľmi a regulačnými orgánmi s cieľom obmedziť celkovú expozíciu PFAS. Výsledky tiež poukazujú na možnú potrebu modernizácie úpravy vody v pivovaroch, pretože sa menia predpisy týkajúce sa PFAS v pitnej vode alebo sa implementujú aktualizácie úpravy komunálnych vodovodov.

Komentár redakcie: Zistenia naznačujú, že spotrebitelia by mali byť informovaní o pôvode piva a potenciálnych rizikách spojených s kontaminovanou vodou. Je potrebná väčšia transparentnosť v pivovarníckom priemysle a investície do technológií na odstraňovanie PFAS z vody.