Po útoku na základňu RAF zvažuje vláda zákaz skupiny Palestine Action ako teroristickej organizácie

Ministerka vnútra pripravuje návrh zákona, ktorý by kriminalizoval členstvo v skupine. Rozhodnutie prichádza po bezpečnostnej kontrole vojenských základní v celej krajine.

Po útoku na základňu RAF zvažuje vláda zákaz skupiny Palestine Action ako teroristickej organizácie
Zdroj: co.uk
Britská vláda zvažuje zaradenie skupiny Palestine Action na zoznam teroristických organizácií po tom, čo aktivisti prenikli na základňu RAF Brize Norton a poškodili vojenské lietadlá.

Ministerstvo vnútra Spojeného kráľovstva plánuje v najbližších týždňoch zakázať skupinu Palestine Action, čo by ju fakticky označilo za teroristickú organizáciu. Ministerka Yvette Cooper pripravuje písomné vyhlásenie, ktoré predloží parlamentu v pondelok. Ak bude schválené, členstvo v skupine sa stane nezákonným. Rozhodnutie prichádza v čase, keď sa začína bezpečnostná kontrola na vojenských základniach po celej krajine. Aktivisti Palestine Action totiž prenikli na základňu RAF Brize Norton v Oxfordshire a nastriekali dve vojenské lietadlá červenou farbou. Skupina Palestine Action vyhlásila, že reprezentuje "každého jednotlivca", ktorý je proti vojenskej akcii Izraela v Gaze, a dodala: "Ak nás chcú zakázať, zakážu nás všetkých".

Hovorca skupiny v samostatnom vyhlásení uviedol: "Keď naša vláda nedokáže dodržať svoje morálne a právne záväzky, je zodpovednosťou bežných občanov konať priamo." Podľa britského práva má minister vnútra právomoc zakázať organizáciu na základe zákona o terorizme z roku 2000, ak sa domnieva, že sa "zaoberá terorizmom". Na uzákonenie tohto kroku bude potrebná nová legislatíva, o ktorej musia rokovať a schváliť ju poslanci aj členovia Snemovne lordov. V súčasnosti je v Spojenom kráľovstve podľa zákona o terorizme zakázaných 81 skupín ako teroristické organizácie. Bývalá ministerka vnútra Suella Braverman uviedla, že krok k zákazu skupiny je "absolútne správnym rozhodnutím". "Musíme mať nulovú toleranciu voči terorizmu," napísala v príspevku na X. Amnesty International UK však uviedla, že je "hlboko znepokojená používaním protiteroristických právomocí na zacielenie na protestné skupiny". "Teroristické právomoci sa nikdy nemali používať na zhoršenie trestných obvinení voči aktivistom Palestine Action a určite by sa nemali používať na ich zákaz," dodali v príspevku na X. Premiér Sir Keir Starmer predtým odsúdil piatkový incident ako "hanebný". Akcie skupiny vyvolali rozhorčenie medzi niektorými poslancami, pričom líder Reform UK Nigel Farage a tieňový minister spravodlivosti Robert Jenrick vyzvali na zákaz skupiny.

Pozrite si: BBC sa zaoberá tým, ako aktivisti prenikli na základňu RAF Brize Norton.

Komentár redakcie: Zvažovaný zákaz skupiny Palestine Action vyvoláva otázky o hraniciach medzi protestom a terorizmom. Incident na základni RAF Brize Norton poukazuje na otázky bezpečnosti vojenských zariadení a vyvoláva obavy o proporcionalitu reakcie štátu na protestné hnutia.