Pol miliardy mladých ľudí bude do roku 2030 obéznych, varuje správa
Správa Lancet komisie o zdraví a duševnej pohode adolescentov upozorňuje na alarmujúci nárast obezity a iných zdravotných problémov u mladých ľudí, pričom situáciu komplikuje klimatická kríza a nedostatočné investície do zdravotnej starostlivosti.

Medzinárodná štúdia varuje, že do roku 2030 bude takmer pol miliardy mladých ľudí na celom svete trpieť obezitou alebo nadváhou. Zároveň sa odhaduje, že jedna miliarda mladých bude ohrozená chorobami, ktorým sa dá predísť.
Hoci úmrtnosť adolescentov klesla za posledné dve desaťročia o viac ako štvrtinu, rozsiahla analýza globálnych dát predpovedá, že o päť rokov bude minimálne polovica mladých ľudí vo veku 10 až 24 rokov žiť v krajinách, kde zdravotné problémy, ktorým sa dá predísť, ako HIV/AIDS, skoré tehotenstvo, depresie a zlá výživa, predstavujú “každodennú hrozbu pre ich zdravie, pohodu a životné šance”. Autori správy varujú, že zdravie mladých ľudí dosiahlo “bod zlomu”.
Do roku 2030 bude s obezitou alebo nadváhou žiť 464 miliónov mladých ľudí, čo je nárast o 143 miliónov oproti roku 2015, predpovedá správa Lancet komisie o zdraví a duševnej pohode adolescentov.
Nadmerná hmotnosť sa už teraz neúmerne prejavuje v krajinách s vysokými príjmami, v Latinskej Amerike a Karibiku a v severnej Afrike a na Blízkom východe, kde viac ako tretina mladých ľudí vo veku 10 až 24 rokov trpí nadváhou alebo obezitou.
Komentár redakcie: Správa podáva komplexný pohľad na zdravotný stav mladých ľudí na celom svete. Zatiaľ čo pokrok v niektorých oblastiach je povzbudivý, alarmujúci nárast obezity a duševných problémov, spolu s dopadom klimatickej krízy, vyžaduje okamžitú a koordinovanú akciu na medzinárodnej úrovni.
Správa tiež zistila “výrazný pokles” v duševnom zdraví mladých ľudí a uviedla, že klimatická kríza predstavuje “významné nové hrozby” pre ich zdravie.
“Dnešní adolescenti sú prvou kohortou ľudí, ktorí budú žiť celý svoj život a zažívať rastúce dôsledky klimatických zmien,” poznamenali autori. Analýza vypočítala, že do roku 2100 bude 1,9 miliardy adolescentov žiť s účinkami globálneho otepľovania, ktoré prinášajú “katastrofálne riziká” pre ich pohodu, ako sú choroby súvisiace s teplom a potravinová a vodná neistota.
Oblasti, v ktorých bol dosiahnutý určitý pokrok, zahŕňajú zneužívanie návykových látok, pričom podiel mladých ľudí vo veku 10 až 24 rokov, ktorí fajčia alebo pijú alkohol, klesá v každom regióne. Počet mladých ľudí, ktorí nie sú v procese vzdelávania, zamestnaní alebo odbornej prípravy, sa tiež znížil, zistila správa. Avšak “pokrok bol oslabený pandémiou Covid-19 a chronickým nedostatkom financií”, poznamenali autori.
Prof. Sarah Baird z George Washington University v USA a spolupredsedníčka Lancet komisie uviedla: “Zdravie a pohoda adolescentov na celom svete je v bode zlomu… Investície do zdravia a pohody mladých ľudí sú kľúčové pre zabezpečenie našej spoločnej budúcnosti.”
Správa dospela k záveru: “Bez politickej vôle, politických iniciatív a finančných investícií… veľký počet adolescentov vyrastie so zlým zdravím.”
Dr. Anshu Banerjee, riaditeľ oddelenia zdravia matiek, novorodencov, detí a adolescentov a starnutia vo Svetovej zdravotníckej organizácii, uviedol: “Podpora zdravia a práv mladých ľudí je základom lepšej budúcnosti pre nás všetkých. Od ukončenia sobášov detí až po riešenie krízy duševného zdravia a obezity, musíme čeliť starým aj novým hrozbám pre ich zdravie.
Každý mladý človek si zaslúži prístup k základným zdravotným službám a informáciám – bez stigmy alebo diskriminácie. Keďže odpor proti rodovej rovnosti narastá a škodlivé komerčné vplyvy sa šíria, obhajoba zdravia a práv mladých ľudí je naliehavejšia ako kedykoľvek predtým. Tieto problémy nepoznajú štátne hranice, ani naše riešenia by nemali. Preto je medzinárodná spolupráca na podporu, ochranu, udržiavanie a obnovu zdravia a pohody mladých ľudí dôležitejšia ako kedykoľvek predtým.”
Johanna Ralston, generálna riaditeľka Svetovej federácie pre obezitu, povedala: “Táto komisia jasne ukazuje, na čo mnohí z nás už dlho upozorňujú: zdravie svetových adolescentov podkopávajú zlyhávajúce potravinové a zdravotné systémy.
Rast obezity a súvisiacich chorôb nie je len otázkou individuálnych rozhodnutí – je to výsledok prostredia zaplaveného produktmi, ktoré poškodzujú zdravie, vrátane vysoko spracovaných potravín, spolu s politikami, ktoré nechránia mladých ľudí.
Vlády musia naliehavo konať, aby vytvorili zdravšie potravinové a zdravotné systémy a uprednostnili pohodu adolescentov v národných zdravotných stratégiách.”