Pol Milióna Sýrčanov sa Vrátilo Domov po Páde Asadovho Režimu, Optimizmus Rastie

Návrat Sýrčanov, hoci pomalý, signalizuje nádej na lepšiu budúcnosť. Prekážky však pretrvávajú v podobe zničenej infraštruktúry a ekonomickej nestability.

Pol Milióna Sýrčanov sa Vrátilo Domov po Páde Asadovho Režimu, Optimizmus Rastie
Zdroj: enabbaladi.net
Pád režimu Bašára al-Asada otvoril dvere pre návrat státisícov Sýrčanov. Odhaduje sa, že pol milióna utečencov sa už vrátilo do vlasti, predovšetkým z Jordánska, Libanonu, Turecka, Iraku a Egypta.

Gonzalo Vargas Llosa, vedúci misie UNHCR v Sýrii, potvrdil, že od pádu Asadovho režimu sa do krajiny vrátilo pol milióna utečencov. V rozhovore pre oficiálnu tlačovú agentúru SANA vyjadril presvedčenie, že v nasledujúcich mesiacoch by sa mohol vrátiť ešte väčší počet Sýrčanov. Tento trend vníma ako silný prejav optimizmu v súvislosti s politickými zmenami v krajine.

Vargas Llosa označil pád Asadovho režimu za historickú príležitosť na riešenie otázky utečencov a vnútorne vysídlených osôb, ktorá Sýriu ťaží už viac ako 14 rokov. Prieskum UNHCR medzi sýrskymi utečencami v regióne ukázal, že približne 80 % z nich prejavilo túžbu vrátiť sa domov.

Napriek pozitívnemu trendu Vargas Llosa upozornil na prekážky, ktoré bránia návratu Sýrčanov. Medzi ne patria ekonomické problémy, rozsiahle škody na infraštruktúre a celková devastácia, ktorá zasiahla rôzne aspekty života v Sýrii.

Komentár redakcie: Napriek optimizmu ohľadom návratu Sýrčanov pretrvávajú obavy. Komentáre na sociálnych sieťach poukazujú na zničenú ekonomiku, s priemernou mesačnou mzdou okolo 60 dolárov. Zrušenie sankcií USA by mohlo situáciu zlepšiť, no bezpečnostná situácia zostáva krehká. Niektorí poukazujú na prípady únosov a vydierania, čo spochybňuje bezpečnosť návratu do krajiny, kde štátne inštitúcie stále nefungujú efektívne.

Vargas Llosa zároveň privítal rozhodnutie amerického prezidenta zrušiť sankcie uvalené na Sýriu, pričom zdôraznil, že rýchla implementácia tohto rozhodnutia by mohla výrazne podporiť trvalo udržateľný a dobrovoľný návrat utečencov.

Návrat utečencov do Sýrie prebieha postupne, najmä cez pozemné hraničné priechody zo susedných krajín, ale aj prostredníctvom letísk v Damasku a Aleppe. Najväčší podiel vracajúcich sa utečencov pochádza zo susedných krajín ako Turecko, Libanon, Irak a Jordánsko. Návrat z európskych krajín je zatiaľ minimálny, čo súvisí s rozdielmi v životných podmienkach a zlou ekonomickou situáciou v Sýrii. Hostiteľské krajiny sa snažia vyriešiť otázku utečencov na svojom území prostredníctvom plánov na podporu návratu Sýrčanov, zmrazovania nových žiadostí o azyl a prijímania zákonov obmedzujúcich azyl.

OSN očakáva, že v tomto roku sa do Sýrie vráti približne 1,5 milióna utečencov.