Posudzujú nás psy? Nový výskum skúma, či si vytvárajú názor na ľudí

Výskumníci skúmali, či si psy vytvárajú reputáciu o ľuďoch na základe pozorovaní, no výsledky boli prekvapivé. Štúdia naznačuje, že vnímanie ľudí psami je komplexnejšie, než sme si mysleli.

Posudzujú nás psy? Nový výskum skúma, či si vytvárajú názor na ľudí
Zdroj: ac.jp
Veríme psím inštinktom, no štúdia z Kjótskej univerzity naznačuje, že posudzovanie ľudí psami je zložitejšie, ako sa zdalo. Sú psy naozaj sudcami našich charakterov?

Kjóto, Japonsko – Mnoho ľudí dôveruje psím inštinktom pri posudzovaní ľudí. Ak vás psy majú radi, považuje sa to za dôkaz vašej dôveryhodnosti. Naopak, ak sú psy vo vašej prítomnosti nesvoji, môže to vyvolať pochybnosti. Ako a či vôbec psy sociálne hodnotia ľudí, zostáva záhadou.

Štúdie preukázali, že spoločenské zvieratá s komplexnými kognitívnymi schopnosťami, ako napríklad šimpanzy, si dokážu vytvárať názory na ľudí na základe priamych interakcií alebo pozorovaním interakcií iných. Vzhľadom na historicky blízky vzťah medzi psami a ľuďmi sa im venuje značná pozornosť vo výskume, no zistenia sú nejednoznačné.

Predchádzajúci výskum z Wolf Science Center v Rakúsku ukázal, že psy a vlci žijúci v svorkách si nevytvárajú reputáciu o jednotlivých ľuďoch ani po priamej, ani po nepriamej skúsenosti s nimi. Tento nehodnotiaci postoj mohol byť spôsobený obmedzenými interakciami zvierat s ľuďmi. Preto nová štúdia vyžadovala účasť skúsenejších psov.

Komentár redakcie: Hoci inštinktívne veríme, že psy vedia "prečítať" ľudí, táto štúdia ukazuje, že realita môže byť zložitejšia. Je potrebné ďalšie skúmanie, aby sme plne pochopili, ako psy vnímajú a hodnotia naše správanie.

Nový výskum sa zameral na sledovanie 40 domácich psov s cieľom zistiť, či vek a vývoj ovplyvňujú spôsob, akým si vytvárajú mienku o ľuďoch. Najprv zariadili, aby psy počúvali interakcie iného psa s dvoma ľuďmi. Jeden z nich bol štedrý a psa kŕmil, zatiaľ čo druhý to nerobil.

Po pozorovaní skúsenosti iného psa, účastnícke psy interagovali s oboma ľuďmi priamo. Výskumníci analyzovali ich správanie, zaznamenávali, koho psy oslovili ako prvého, ako aj prejavy ako skákanie a ich blízkosť ku každej osobe.

Výsledky ukázali, že psy všetkých vekových skupín výrazne nepreferovali štedrú osobu, ktorá psa kŕmila, v porovnaní so sebeckou osobou, ktorá kŕmenie odmietla. Ich správanie voči dvom ľuďom neprekročilo úroveň náhody po nepriamom odpočúvaní alebo priamej interakcii s nimi.

"Je zrejmé, že vytváranie reputácie môže byť zložitejšie, ako sa predtým myslelo, a to aj pre zvieratá, ako sú psy, ktoré úzko spolupracujú s ľuďmi," hovorí vedúca výskumníčka Hoi-Lam Jim, ktorá nedávno nastúpila na Kjótsku univerzitu.

Štúdia poukazuje na metodologické výzvy pri presnom zachytení psieho chápania a hodnotenia ľudí. Keďže priame vytváranie reputácie je nevyhnutným predpokladom pre odpočúvanie, výskumníkov neprekvapilo, že nenašli žiadny dôkaz o vytváraní reputácie, no neočakávali absenciu dôkazov ani po priamej interakcii.

"Je možné, že metodologické výzvy v experimentálnom dizajne, najmä použitie testu s dvoma možnosťami, môžu vysvetliť naše negatívne zistenia, a nie absenciu kapacity," hovorí Jim.

Na lepšie pochopenie toho, čo ovplyvňuje sociálno-kognitívne schopnosti psov, výskumný tím tvrdí, že budúci výskum by mal systematicky porovnávať psov všetkých vekových kategórií z rôznych populácií a životných skúseností, vrátane voľne žijúcich psov, asistenčných psov a policajných psov.

Mnohým z nás sa zdá rozumné veriť, že psy sociálne hodnotia ľudí, ale zatiaľ to jednoducho nevieme.