Používanie načúvacích prístrojov zlepšuje sociálny život, potvrdzuje štúdia

Výskum ukazuje, že načúvacie prístroje môžu mať pozitívny vplyv na sociálny život a celkovú pohodu.

Používanie načúvacích prístrojov zlepšuje sociálny život, potvrdzuje štúdia
Zdroj: upi.com
Nová štúdia prináša presvedčivé dôkazy o tom, že načúvacie prístroje zásadne zlepšujú sociálnu interakciu a znižujú pocity osamelosti u ľudí so sluchovým postihnutím.

Podľa údajov Národnej rady pre starnutie (NCOA) by takmer 30 miliónov dospelých Američanov mohlo mať úžitok z používania načúvacích prístrojov, no len 16 % z tých, ktorí ich potrebujú, ich reálne používa. Nová analýza existujúcich štúdií, publikovaná v JAMA Otolaryngology-Head and Neck Surgery, však prináša povzbudivé správy.

Výskumníci pod vedením Dr. Janet Choi z Keck School of Medicine na University of Southern California analyzovali 65 predchádzajúcich štúdií s takmer 6000 účastníkmi. Zistili, že dospelí so sluchovou stratou, ktorí používali načúvacie prístroje alebo kochleárne implantáty, boli sociálnejšie aktívni a cítili sa menej izolovaní v porovnaní s tými, ktorí ich nepoužívali.

„Naše zistenia naznačujú, že načúvacie zariadenia môžu pomôcť predchádzať sociálnemu vylúčeniu a rozsiahlejším zdravotným dôsledkom, ktoré môžu nastať v dôsledku neliečenej straty sluchu,“ uviedla Dr. Choi v tlačovej správe. Štúdia sa zamerala na tri kľúčové ukazovatele: kvalitu sociálneho života, vnímané sociálne prekážky spôsobené stratou sluchu a pocity osamelosti.

Komentár redakcie: Napriek jasným výhodám súvisiacim s používaním načúvacích prístrojov, stigma, náklady a zložitosť s nimi spojené naďalej predstavujú bariéru pre mnohých, ktorí by z nich mohli profitovať. Štúdia zdôrazňuje potrebu zvýšiť povedomie o pozitívnom vplyve načúvacích prístrojov na sociálny život a celkové zdravie.

Výsledky preukázali, že používatelia načúvacích prístrojov sa cítili viac začlenení a menej obmedzení v sociálnych situáciách. Lepšie sa zapájali do skupinových konverzácií a cítili sa pohodlnejšie v hlučnom prostredí. Takisto pociťovali menšie sociálne obmedzenia v dôsledku straty sluchu a menej frustrácie z problémov so sledovaním konverzácií.

Výskumníci naznačujú, že zvýšené sebavedomie, ktoré tieto výhody prinášajú, pomáha ľuďom ľahšie sa spojiť s ostatnými, čo vedie k silnejším pocitom spolupatričnosti a zníženej sociálnej úzkosti. Dr. Choi dodala, že zlepšenie komunikácie a sociálnej interakcie vďaka načúvacím prístrojom by mohlo prispieť k zachovaniu kognitívnych funkcií a zníženiu rizika demencie.

Štúdia z januára 2024, ktorú Dr. Choi publikovala v The Lancet Healthy Longevity, zistila, že ľudia, ktorí používajú načúvacie prístroje, majú takmer o 25 % nižšie riziko predčasného úmrtia. „Tieto nové zistenia prispievajú k rastúcemu množstvu výskumov, ktoré ukazujú, že zdravie sluchu je hlboko prepojené s celkovou pohodou,“ uviedla Dr. Choi. „Dúfame, že to povzbudí viac ľudí, aby vyhľadali liečbu, a pomôže lekárom začať rozhovory s pacientmi o tom, ako môžu načúvacie zariadenia zlepšiť ich kvalitu života.“