Presúvanie znečistenia do zahraničia: Znižujú demokracie svoje emisie na úkor iných?

Výskum analyzoval dáta z viac ako 160 krajín a zistil, že demokracie často zlepšujú svoje environmentálne štatistiky presúvaním znečistenia do krajín s menej prísnou environmentálnou reguláciou.

Presúvanie znečistenia do zahraničia: Znižujú demokracie svoje emisie na úkor iných?
Zdroj: plos.org
Nová štúdia ukazuje, že demokracie môžu vykazovať nižšie emisie skleníkových plynov vďaka presúvaniu znečisťujúcich aktivít do zahraničia, čo spochybňuje ich ekologickú reputáciu.

Mnohé štúdie tvrdia, že demokracie majú v priemere lepšie výsledky v ochrane životného prostredia ako autoritárske režimy. Táto téma je však stále predmetom diskusií. Nový výskum zameraný na tzv. „offshoring znečistenia“ – presúvanie znečisťujúcich výrobných procesov do iných krajín – prináša nový pohľad na túto problematiku.

Štúdia analyzovala dáta o emisiách skleníkových plynov, offshoringu znečistenia a úrovni demokracie vo viac ako 160 krajinách od 90. rokov 20. storočia. Zistila, že offshoring znečistenia prispieva k lepším environmentálnym výsledkom demokracií. To znamená, že demokracie sa môžu zdať „zelenšie“ nielen vďaka domácim opatreniam na ochranu životného prostredia, ale aj vďaka presúvaniu environmentálnych dopadov svojej spotreby do iných krajín.

Autori štúdie tvrdia, že demokracie by mali prehodnotiť svoje environmentálne politiky a zamerať sa nielen na domáce, ale aj na globálne dopady svojej ekonomickej aktivity. Zistenia naznačujú, že demokracie nemusia mať nutne lepšie environmentálne výsledky ako autokracie, ak sa zohľadnia globálne environmentálne dopady.

Komentár redakcie: Táto štúdia otvára dôležitú diskusiu o skutočnej environmentálnej výkonnosti demokracií. Poukazuje na to, že znižovanie emisií v jednej krajine nemusí nutne znamenať zlepšenie globálneho stavu životného prostredia. Je potrebné komplexnejšie posudzovanie environmentálnych dopadov, ktoré zohľadňuje aj offshoring znečistenia a zodpovednosť za spotrebu.