Prezidentská kampaň 2024 narušila spánok takmer pätine Američanov, ukazuje štúdia

Približne 45 miliónov Američanov hlásilo zhoršenie spánku počas predvolebného obdobia. Starší ľudia, etnické menšiny a osoby bez detí boli postihnuté najviac.

Prezidentská kampaň 2024 narušila spánok takmer pätine Američanov, ukazuje štúdia
Zdroj: psypost.org
Nová štúdia publikovaná v odbornom časopise Sleep Health odhalila, že rozsiahle politické udalosti, ako bola prezidentská kampaň v USA v roku 2024, mali negatívny dopad na spánok značnej časti populácie.

Výskum dokazuje, že predvolebné obdobie, kedy je mediálny priestor presýtený kampaňou, má výrazný vplyv na spánkový režim. Na rozdiel od predošlých štúdií, ktoré sa zameriavali najmä na bezprostredný dopad volebnej noci, táto štúdia skúmala dlhodobý vplyv kampane na spánok. Stres spôsobený neustálym politickým vývojom sa kumuluje a môže negatívne ovplyvniť spánok ešte pred samotným hlasovaním.

Podľa prieskumov Pew Research Center, takmer dve tretiny dospelých Američanov sa cítia vyčerpane z politického diania a viac ako polovica pociťuje hnev. Výskumníci sa preto zamerali na zistenie, či predĺžená prezidentská kampaň má merateľný dopad na kvalitu spánku rôznych demografických skupín obyvateľstva.

Národná nadácia pre spánok (National Sleep Foundation) v spolupráci s Ipsos Public Affairs uskutočnila celoštátny online prieskum v septembri 2024, približne šesť týždňov pred voľbami. Zúčastnilo sa ho 1421 dospelých Američanov. Výber vzorky bol realizovaný náhodným výberom adries, aby sa zabezpečila reprezentatívnosť populácie, s úmyselným nadmerným zastúpením Afroameričanov a Hispáncov pre porovnanie podskupín.

Komentár redakcie: Štúdia má určité obmedzenia, predovšetkým spoliehanie sa na subjektívne hodnotenie respondentov. Budúci výskum by sa mohol zamerať na individuálnu úroveň stresu a psychologické faktory, ktoré môžu ovplyvňovať spánok v politicky vypätých obdobiach. Autormi štúdie sú Joseph M. Dzierzewski, Alysa N. Miller, Spencer A. Nielson a Natalie D. Dautovich.

Prieskum zahŕňal otázky o dĺžke a kvalite spánku, s využitím ukazovateľov z indexu zdravia spánku. Respondenti hodnotili kvalitu svojho spánku na päťbodovej škále od vynikajúcej po zlú. Taktiež odpovedali na otázku, či prezidentská kampaň v roku 2024 mala negatívny dopad na ich spánok.

Po vylúčení respondentov, ktorí prieskum vyplnili príliš rýchlo alebo preskočili otázku týkajúcu sa volieb, analytická vzorka pozostávala z 1364 účastníkov. Výsledky boli štatisticky vážené, aby zodpovedali demografickým údajom sčítania ľudu USA.

Sedemnásť percent respondentov uviedlo, že prezidentská kampaň v roku 2024 negatívne ovplyvnila ich spánok. Hoci väčšina respondentov nepocítila narušenie spánku, dotknutá menšina predstavuje značný počet ľudí – potenciálne desiatky miliónov Američanov.

Ľudia, ktorí uviedli narušenie spánku, spali menej počas víkendov a hodnotili kvalitu svojho spánku horšie. Priemerne spali tí, ktorých spánok ovplyvnili voľby, približne 6,98 hodín počas víkendových nocí, v porovnaní so 7,41 hodinami u tých, ktorí negatívny vplyv nezaznamenali. Horšie hodnotili aj kvalitu spánku – priemerne 3,36 bodu oproti 3,05 bodu u neovplyvnených jedincov.

Štúdia odhalila významné demografické rozdiely. Starší dospelí (65 a viac rokov) častejšie uvádzali negatívny dopad na spánok ako mladší účastníci. Dospelí, ktorí sa identifikovali ako nehispánski a zaradení do kategórie "Iné" z hľadiska rasy a etnického pôvodu (napríklad Aziati, pôvodní Američania alebo osoby zmiešaného pôvodu), uvádzali najvyššiu mieru narušeného spánku. Naopak, hispánski dospelí uvádzali negatívny dopad menej často.

Vplyv mala aj pracovná situácia a zloženie domácnosti. Zamestnaní na plný úväzok aj nezamestnaní častejšie uvádzali zlý spánok v dôsledku volieb v porovnaní s tými, ktorí pracovali na čiastočný úväzok. Dospelí bez detí v domácnosti tiež častejšie uvádzali negatívny dopad v porovnaní s tými, ktorí žijú s deťmi, čo je prekvapivé zistenie, keďže deti často prispievajú k narušeniu spánku v iných situáciách.

Politická príslušnosť, pohlavie, rodinný stav a úroveň vzdelania neboli spojené s rozdielmi v hlásenom narušení spánku v súvislosti s voľbami. To naznačuje, že stres z kampane prekračuje ideologické hranice a demografické kategórie, ktoré často rozdeľujú voličov.